שתף קטע נבחר

האם להקים מועצה אזורית למתנחלים שיפונו?

ועד השרים בראשות שרון החליטה שמפוני ניצנים יזכו במועצה אזורית משלהם, אבל השרים פינס ושמחון מהעבודה מחו: "למה לבזבז כסף? צריך להציב גבולות, שיצטרפו למועצה של אשקלון" ראש הממשלה הסביר: "זה תהליך קשה, צריך להקל על הכאב של המתנחלים"

מועצה אזורית למפונים? ועדת השרים לענייני ההתנתקות שהתכנסה הבוקר (יום ד') בראשות ראש הממשלה, אריאל שרון, אישרה הקמת מועצה אזורית מיוחדת למתנחלים שיעברו לאזור ניצנים וזאת במידה ויירשמו לפרויקטים שבאזור ניצנים מעל 5,000 מתנחלים.

 

בנוסף, התקבלה החלטה לגבי מחירי הקרקע ביישוב ניצן ובצפון אשקלון, לפיה מתנחל שירכוש מגרש בגודל 320 מ"ר – ינוכה סכום של 157 אלף שקל מסכום הפיצויים שהוא זכאי להם. מתנחל שירכוש מגרש של 500 מ"ר – ינוכה סכום של 225 אלף ש'ל מהפיצוי שלו הוא זכאי, ומתנחל שירכוש מגרש של 1000 מ"ר, ינוכה מסכום הפיצויים שלו סכום של 360 אלף שקל.

 

השרים אופיר פינס ושלום שמחון מהעבודה הודיעו כי בכוונתם לערער בישיבת הממשלה הקרובה על ההחלטות הללו. פינס ושמחון טענו כי הקמת מועצה אזורית תהיה בזבוז של כספי ציבור, בגלל שתחייב בניית תשתיות ומוסדות ציבור - בעוד שניתן לצרף את המתיישבים באזור ניצן למועצת חוף אשקלון.

 

השר פינס אמר בעקבות דברי נציגי משרד האוצר בישיבה, כי לא ייתכן לשפוך סכומי כסף גדולים על הקמת מועצה אזורית חדשה וכן למכור למתנחלים את הקרקעות במחיר כה נמוך. ראש הממשלה שרון אמר בתגובה: "זה תהליך קשה לעזוב את הבית, וצריך להקל על הכאב של המתנחלים".

 

פינס השיב: "אני מסכים איתך, אך הממשלה חייבת להציב גבולות. מדובר בכספי משלם המיסים הישראלי. אנו כבר מעבירים מיליארדים על מיליארדים...

ממשלה אחראית צריכה להגיד: עד כאן. לא ניתן להיענות לכל גחמה של מתפנה, אין גבולות - זהו בור ללא תחתית, וצריך לזכור שמה שמסכימים עליו עכשיו יהפוך להיות הרצפה של המשא ומתן עם המתנחלים שיישבו באוהלים. המשא ומתן איתם יתחיל איתם מהמקום שבו אנחנו נעמוד היום".

 

גורמים המעורבים בדיון מתחו ביקורת על דבריהם של פינס ושמחון בנושא הקמת מועצה אזורית חדשה בטענה שממילא הסיכוי להגעת 5,000 מתיישבים חדשים לאזור ניצנים קלוש, ושההחלטה נועדה בעיקר לתמרץ את המתנחלים להגיע. השרה ציפי לבני אף הביעה בדיון ספק בנכונות של כל 400 המשפחות שחתמו על טופס הצטרפות באמת לעבור לניצנים: "הקמת היישוב ניצן מותנית בחתימה של לפחות 200 משפחות. בינתיים יש כמעט 450 איש שחתמו על טופס הצטרפות לא מחייב, אך המרחק בין זה לחתימה על חוזה הוא עדיין גדול".

 

שר השיכון יצחק הרצוג אמר בסקירתו בפני השרים שקיימת התעוררות בקרב המתעניינים בדירות להשכרה. לטענתו, מתוך מאגר של כ-700 דירות להשכרה, לגבי 190 דירות נחתם חוזה ולגבי 87 דירות נוספות זה נמצא בתהליך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
פינס. זה ביזבוז כספים
צילום: גבי מנשה
צילום: רויטרס
שרון. להקל על הכאב
צילום: רויטרס
מומלצים