שתף קטע נבחר

חברה סינית מציעה 18.5 מיליארד דולר עבור יונוקאל

חברת הנפט הממשלתית הסינית CNOOC פותחת מלחמת רכש עם ענקית הנפט שברון, שכבר הציעה 16.4 מיליארד דולר עבור יצרנית הנפט האמריקנית יונוקאל

חברת הנפט הממשלתית הסינית CNOOC, יצרנית הנפט השלישית בגודלה בסין, הציעה אתמול (ד') לרכוש את יצרנית הנפט האמריקנית יונוקאל (Unocal) תמורת 18.5 מיליארד דולר במזומן.

 

באפריל השנה הודיעה שברון, חברת הנפט השנייה בגודלה בארה"ב, כי היא רוכשת את יונוקאל, החברה התשיעית בגודלה בארה"ב לחיפוש וייצור נפט וגז, תמורת 16.4 מיליארד דולר במזומן ובמניות. ההצעה הסינית פותחת מלחמת רכש עם שברון.

 

יונוקאל מסרה כי תשקול את הצעתה של CNOOC, אך מועצת המנהלים שלה ממשיכה להמליץ על העסקה עם שברון. משברון נמסר כי היא עומדת מאחורי הצעתה מאפריל, וכי רבים הסיכויים שהעסקה תיסגר, משום שהיא נמצאת כבר לקראת השלמת תהליך אישור הרשויות.

 

החברה הסינית הדגישה כי הצעת הרכש שלה היא הצעה ידידותית, וכי היא מבקשת להגיע להסכמה עם יונוקאל. CNOOC הבטיחה גם כי העסקה לא תפגע בשוק הנפט והגז האמריקני, וכי מכירות תפוקת הנפט והגז של יונוקאל בארה"ב יימשכו.

 

בנוסף, מסרה החברה הסינית כי היא מתכוונת להמשיך להעסיק את כל עובדי יונוקאל בארה"ב ובעולם.

 

אם תזכה CNOOC במאבק על יונוקאל, זו תהיה הרכישה הגדולה ביותר שבוצעה על ידי חברה סינית בחו"ל. בנוסף, היא תצטרך לשלם לשברון 500 מיליון דולר קנס על ביטול העסקה.

 

ההצעה מעוררת חששות במערכת הפוליטית בארה"ב, ושני אנשי קונגרס כבר קראו לממשל בוש לבחון בקפידה כל הצעה של החברה הסינית, בטענה כי העסקה מעוררת חששות לגבי משרות, ייצור נפט וסוגיות ביטחוניות בארה"ב.

 

לי ריימונד, ראש חברת הנפט הגדולה בארה"ב, אקסון מוביל, הזהיר מפני נקיטת צעדים הגנתיים כאלו על ידי הממשלה. לדבריו, התערבות הקונגרס בכל הצעה פוטנציאלית של CNOOC תהיה "טעות גדולה", שתחזור לרדוף אחרי חברות אמריקניות שמבקשות לעשות עסקים בסין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
CNOOC. חשש בקונגרס
צילום: איי אף פי
מומלצים