שתף קטע נבחר

זאב בילסקי יהיה יו"ר הסוכנות הבא

הוועד הפועל הציוני בחר את ראש עיריית רעננה לתפקיד יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, בחירה שסוללת את דרכו לתפקיד הנכסף של יו"ר הסוכנות היהודית

ניצחון לשרון: הוועד הפועל הציוני בחר היום (יום ו') פה אחד בזאב בילסקי, ראש עיריית רעננה ומועמדו של ראש הממשלה אריאל שרון, לתפקיד יושב ראש ההנהלה של ההסתדרות הציונית העולמית. הבחירה סוללת את דרכו של בילסקי לתפקיד יושב ראש הסוכנות היהודית, בחירה שאמורה לקבל את אישור חברי עצרת הסוכנות ביום ראשון.

 

עם בחירתו אמר בילסקי: "אני מבטיח להמשיך את המפעל הציוני של הסוכנות היהודית וההסתדרות הצביונית העולמית. אני מודה מקרב לב על האמון שננתם בי ומבטיח לכם שאעשה הכל כדי לעקור שנאת חינם ולהביא את פעילותנו לגבהים חדשים".

 

ראש הממשלה שרון התקשר לברך את בילסקי על מינויו ואמר: "הידוק היחסים עם יהדות התפוצות עומד בראש סדר העדיפויות של ממשלת ישראל ולכן נפעל ביחד לקידום יעד זה". שרון אף הזמין את ביילסקי לפגישת עבודה ראשונה שתיערך בקרוב.

 

מוקדם יותר פירסמה הוועדה לייעוץ והסכמה של הסוכנות היהודית, הגוף הקובע מי יהיה ראש הסוכנות, חוות דעת שקבעה כי בילסקי הוא המועמד המתאים ביותר לתפקיד - הצהרה שטירפדה את האפשרות של מינוי נתן שרנסקי לתפקיד. 

   

בוועדת הייעוץ וההסכמה נימקו את בחירתם בבילסקי ואמרו כי הם מעריכים ומוקירים את שרנסקי, אך זה לא השיקול לחוות הדעת שנתנו, בה הם ממליצים על בילסקי: "בוועדה מסתכלים על מי מתאים יותר לנהל ארגון כמו הסוכנות, ושיקול מרכזי הוא היחסים עם ראש הממשלה, שהחלטות רבות מתקבלות ביחד איתו. בנוסף, בילסקי יודע לנהל ארגון כמו הסוכנות".

 

פרופסור ישראל חנוקגלו, חבר תנועת חירות מטעמה מועמד בילסקי, הגיש עתירה לבית המשפט המחוזי נגד הצבתו של בילסקי כמועמד הסיעה. הטענות של חנוקגלו הן כי בילסקי הוא חבר במרכז הליכוד, ועל-פי חוק אסור לו להתמודד ברשימה אחרת. הטיעון השני הוא כי סיעת חירות לא קיימה הליך דמוקרטי לבחירתו, ולפי תקדים משפטי, מחויבת תנועה פוליטית לקיים הליך דמוקרטי במוסדותיה. הדיון בעתירה נקבע ליום ראשון אולם בחירת הוועד הפועל בבילסקי הפכה את הדיון למיותר.

  

שרנסקי, שהיה מועמד תנועת הליכוד העולמית, אמר כי רצה לתרום מניסיונו הרב, ולהוביל את הסוכנות היהודית, שנמצאת במצוקה קשה. "לצערי, אינטרסים קטנים ושיקולים זרים מנעו ממני מלהתמודד בצורה דמוקרטית ותקינה – ולנצח".

 

אמנון שומרון, דובר הליכוד העולמי, שתמך בשרנסקי כמועמד התנועה, אומר כי שרון הפעיל לחץ מאסיבי לכך שבילסקי ייבחר: "הוא ציפצף על בית המשפט, ואף גרם לכך שבילסקי ייכנס לוועד הפועל. בנוסף לכל, הוא העדיף לא לקחת סיכון, ולכן פנה לוועדת הייעוץ וההסכמה כדי שתתן וטו על שרנסקי. הוא סגר פינות כדי לא לקחת סיכונים. למרות הכל, לדעתנו שרנסקי וכל מה שעבר בחייו, יתאים לייצג את הסוכנות".

 

גורמים במטה שרנסקי אמרו בתגובה כי בלשכת ראש הממשלה הבינו ששרנסקי עומד לנצח את בילסקי בהצבעה, "ולכן אי אפשר להסביר אחרת את הפסילה של אסיר ציון לשעבר, סגן ראש הממשלה ושר לענייני תפוצות. אנשי משרד ראש הממשלה התחננו לוועדה שתפסול את שרנסקי, ובסוף הוועדה נשברה. למה לא נותנים לשרנסקי להתמודד, אם הם חושבים שלבילסקי יש רוב בוועד הפועל?"

 

ח"כ רומן ברונפמן (יחד) אמר בתגובה: "אני מברך על הבחירה. הציבור בישראל והקהילות היהודיות צריכות לחוש הקלה שנפסל מועמד שמרן, פלגן וריאקציונר".

 

יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, המשמש גם כיו"ר מזכירות המרכז העולמי של תנועת "המזרחי", העביר ביקורת על ההחלטה של הוועדה לייעוץ והסכמה של הסוכנות היהודית, הנשלטת ברובה על-ידי נציגי הפדרציות היהודיות של ארצות-הברית.

 

"החלטתם של האמריקנים למנוע מנתן שרנסקי להתמודד על ראשות הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית היא החלטה אומללה, המעידה על עסקנות ירודה שמטרתה לטרפד בכוחנות ובאלימות את התמודדותו של מי שמסמל יותר מכל יהודי אחר את ערכי הציונות והיהדות. הסרבנים האמריקנים השפילו ורמסו את מעמדם של המוסדות הלאומיים היהודיים בעולם".


פורסם לראשונה 24/06/2005 10:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי רוט
ראש הסוכנות הבא. בילסקי
צילום: יוסי רוט
צילום: אלכס קולומויסקי
"לא מתאים". שרנסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים