שתף קטע נבחר

רייס: "לא נעשה בסוריה מה שעשינו בעיראק"

בראיון שהעניקה לעיתונים הערביים "א-שרק אל-אווסאט" ו"אל-חיאת" הבהירה מזכירת המדינה האמריקנית: ארצות הברית אומנם קוראת לדמשק לערוך שינויים במדיניותה, אך אין בכוונתה להביא להחלפת המשטר בה

דמשק יכולה לנשום לרווחה: מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, הודיעה היום (ו') כי "אין כל טעם לעשות בסוריה את מה שעשינו בעיראק". לדברי רייס, אין צורך בהתערבות אמריקנית שתוביל להחלפת השלטון בדמשק, אך סוריה חייבת לשנות את מדיניותה בכמה נושאים.

 

בראיון שהעניקה לעיתונים הערביים "א-שרק אל-אווסאט" ו"אל חייאת", אמרה רייס: "אנו רוצים לשלוח לסורים מסר ברור – עליהם לשנות את התנהגותם. משמעות הדבר היא בעיקר שעליהם להימנע מנקיטת כל עמדה שעלולה ליצור אי-יציבות בלבנון".

 

כאשר נשאלה אם בכוונת ארצות הברית לנקוט בצעדים שיובילו להפלת ממשלו של הנשיא, בשאר אל-אסד, אמרה רייס כי "סוריה היא לא עיראק ועיראק היא לא סוריה. עיראק היתה מקרה מיוחד, משום שהיו בה כלי נשק להשמדה המונית והיא תמכה בטרור. חוץ מזה, היינו במצב של מלחמה עם עיראק. הממשל הסורי, לעומת זאת, מסוגל לשנות את עצמו, את מדיניותו ואת יחסו לשכנותיו. זו הדרך בה אנו מקווים שדמשק תלך".

 

הממשל האמריקני הגביר את מהלכיו לבידודה של דמשק בזירה הבינלאומית מאז ההתנקשות בחייו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי בחודש פברואר האחרון. מנהיגי האופוזיציה בלבנון מיהרו להאשים את סוריה, שאז עוד החזיקה כוחות צבא רבים בלבנון, באחריות למעשה – האשמה שסוריה הכחישה מכל וכל.

 

על-אף ההכחשה הגורפת, ואולי דווקא בשל גל ההפגנות האנטי-סוריות ששטף את לבנון, נכנעה סוריה ללחץ האמריקני והבינלאומי ובחודש אפריל האחרון הסיגה את כוחותיה מלבנון.

 

גם לאחר הנסיגה המשיכה רייס להאשים את סוריה בבחישה בקלחת הלבנונית וביצירת אי-יציבות במדינה. בנוסף, הואשמה דמשק בכך שאינה עושה מספיק על-מנת למנוע את מעבר הטרוריסטים לעיראק דרך גבולה ובתמיכה בקבוצות טרור אנטי-ישראליות ובראשן חיזבאללה.

 

כגיבוי לטענות אלה נוהגת רייס לציין את הודעת האו"ם כי אין באפשרותו להוכיח כי כל סוכני המודיעין הסורים עזבו את לבנון וכי ייתכן כי הם חזרו למדינה ותפסו בה עמדות חדשות. זאת, בניגוד להחלטת מועצת הביטחון מחודש ספטמבר האחרון, לפיה על סוריה להסיג את כל כוחותיה, כולל אנשי המודיעין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עיראק לא כמו סוריה. רייס
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
נושם לרווחה? אסד
צילום: רויטרס
מומלצים