שתף קטע נבחר

"גנרל אוקראיני שהיה מעורב ברצח - נמלט לישראל"

עיתון באוקראינה דיווח שהגנרל אלכסיי פוקאץ', החשוד במעורבות ברצח עיתונאי אופוזיציונר בשנת 2000, הצליח להימלט לישראל. לפי הדיווח, הוא "נעצר בשבוע שעבר בישראל". גורמים רשמיים בארץ ובאוקראינה לא אישרו את הידיעה. גורמים מדיניים: "לא היתה פניה מאוקראינה, סביר שאם יפנו נשתף איתם פעולה"

"גנרל אוקראיני שהיה מעורב ברצח עיתונאי אופוזיציונר - נמלט לישראל ונעצר בה". כך דיווח שלשום (ה') העיתון האוקראיני "סיגודניה" ("היום"). לפי הדיווח, "גנרל אלכסיי פוקאץ', המעורב ברצח העיתונאי גאורגי גונגדזה, נעצר בישראל ב-17 ביוני השנה".

 

כתב "וסטי", אלי קריצ'בסקי, דיווח כי הידיעה זכתה לחשיפה רחבה באוקראינה, ולא במפתיע: רצח גונגדזה, שהיה ידוע כאופוזיציונר בולט, בסוף שנת 2000, עורר סערה גדולה במדינה. רבים ניסו להאשים ברצח את ליאוניד קוצ'מה, נשיא אוקראינה דאז.

 

לאחר הבחירות לנשיאות בהן ניצח מנהיג האופוזיציה ויקטור יושנקו, חודשה חקירת הרצח. הנשיא יושנקו עצמו הודיע שגונגדזה נרצח על ידי קציני משרד הפנים, וכי אחד מהחשודים ברצח הוא גנרל פוקאץ'. במשך כמה חודשים עיתונים בקייב רמזו שהוא מסתתר בישראל, עד הדיווח על מעצרו.

  

גורמים רשמיים בארץ ובאוקראינה לא אישרו את הידיעה. גיל קליימן ממשטרת ישראל אמר שהוא אינו יודע לא רק על מעצרו של פוקאץ' אלא גם על עצם הקיום של בקשה להסגיר אותו לשלטונות אוקראינה. שר הפנים וסגן הפרקליט הראשי של אוקראינה לא תמכו גם הם בגרסת העיתון. שר הפנים, יורי לוצנקו, אמר כי הטיפול בעניין נמצא באחריות ה-SBU (שירות הביטחון של אוקראינה).

 

אף על פי כן, עיתון "סגודניה" ממשיך לסקר את הסיפור. רק היום פורסמה שם כתבה בה מרואיינים  "מומחים ישראלים", הדנה באפשרות לערוך את חקירתו של פוקאץ' בארץ. פוקאץ' כבר נעצר בקשר לפרשת גונגדזה ב-22 באוקטובר 2003. ב-5 בנובמבר הוא שוחרר בערבות ומאז אף אחד לא ראה אותו באוקראינה.

 

גורמים מדיניים אמרו ל-ynet כי "לא היתה פניה מצד שלטונות אוקראינה בעניין, סביר שאם יפנו נשתף איתם פעולה".  

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי קריצ'בסקי, וסטי ודיאנה בחור-ניר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יושנקו. לאחר בחירתו חודשה החקירה
צילום: רויטרס
מומלצים