שתף קטע נבחר

מרכז העבודה צפוי לדחות היום את הפריימריז

בעקבות הממצאים החמורים על החשד לזיופים במפקד המפלגה, יתכנס מרכז העבודה כדי להצביע האם לדחות את הפריימריז לראשות המפלגה. הצעתו של המזכ"ל כבל לדחות את הפריימריז בחודשיים לפחות זוכה לתמיכת רוב המועמדים. לעומתם, יבקש עמיר פרץ דחייה של שלושה שבועות. פרץ: "מנסים לשבור אותי ולגרום לפרישתי". ברק: "התנהלותו של פרץ פתטית, הוא בסחרחורת"

מרכז מפלגת העבודה יתכנס אחר הצהריים (יום א') בגני התערוכה בתל-אביב כדי להכריע האם לדחות את הפריימריז לראשות המפלגה, שאמורים היו להתקיים ביום שלישי הקרוב. המרכז צפוי לדחות את הפריימריז, כשהוויכוח יהיה על המועד הרצוי.  

 

המרכז מתכנס על רקע הממצאים החמורים של השופטת בדימוס שרה פריש, שבדקה בשבוע שעבר את החשדות לזיופים במפקד שערכה המפלגה. לפי ממצאי הבדיקה, שנערכה בקרב כעשרת אלפים טפסים של מתפקדים חדשים, כרבע מן הטפסים נמצאו מזוייפים או לא תקינים, והתברר כי חלק גדול מהמתפקדים הגיעו אל שורות המפלגה באמצעות קבלני קולות שפעלו באזורים שונים בארץ בשיטות לא תקינות.

 

ביום רביעי אף נחקר על-ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה דוד גלנוב, פעיל במפלגת העבודה, בחשד לזיוף טפסי המפקד. בתום חקירתו הוא שוחרר למעצר בית. 

 

מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל, אמר במסיבת עיתונאים שכינס ביום חמישי כי ממצאי הבדיקה אינם מותירים לו אפשרות אחרת מלבד להמליץ למרכז על דחיית הפריימריס בחודשיים לפחות, ולפתוח בבדיקה מקיפה, קפדנית ומעמיקה של המפקד כולו כדי להבטיח הצגת ספר בוחרים "נקי".

 

הצעתו של כבל זוכה לפי שעה לתמיכתם של רוב המועמדים לראשות המפלגה, ובראשם אהוד ברק, כאשר רק יו"ר ההסתדרות, ח"כ עמיר פרץ, צפוי להציג הצעה שונה, שבמקורה היתה שייכת לשרה דליה איציק, לפיה הפריימריס יתקיימו תוך שלושה שבועות מהיום.

 

לאור העובדה כי תהיה יותר מהצעת החלטה אחת, נערכים בעבודה לקיים הצבעה חשאית, אולם לא ברור עדיין אם היא אכן תתקיים. על פי ההערכות במפלגה, הצעתו של המזכ"ל כבל צפויה לזכות לרוב גדול, מאחר שגם יושב ראש המפלגה, השר שמעון פרס, הסכים בפגישה שקיים ביום שישי עם המזכ"ל ועם השר חיים רמון לדחות את הבחירות עד שתסתיים בדיקת כל הטפסים ויוצג ספר בוחרים נקי לחלוטין מחשדות לזיופים.

 

פרץ: מנסים לחסל אותי פוליטית

 

בסוף השבוע סייר ברחבי הארץ עמיר פרץ, המתלונן על כך שכל פרשת הזיופים שנחשפה נועדה למעשה "לחסל אותי פוליטית", וקיים כנסי בחירות במגזר הדרוזי והערבי.

 

פרץ אמר בשיחה עם ynet כי אין צורך לדחות את הבחירות ביותר מאשר שלושה שבועות לכל היותר. לדבריו, ניתן לבדוק את כלל טפסי המתפקדים תוך פחות מעשרה ימים, באמצעות צוותי בדיקה מתוגברים שיעבדו מסביב לשעון, והציע להחתים את המצביעים על טפסים מיוחדים בכניסות לקלפיות.

 

פרץ הוסיף: "מי שאומר לתת למזכ"ל זמן לבדוק, הוא אומר בעצם שהוא לא רוצה בחירות. אני אישית אתנגד לפריימריס שיתקיימו במהלך ההתנתקות". פרץ סיפר גם על הזעם שמצא לדבריו בקרב תומכיו במגזר המיעוטים.

 

לדבריו, "יש זעם עצום במקומות שבהם אני מסתובב. מצאתי הרבה מאוד תגובות של כעס ושל זעם. אנשים כועסים על כך שכולם מוכתמים, והם מרגישים שעושים עלי בליץ שלא בצדק".

 

פרץ הוסיף ש"כל הסיפור הזה של המפקד המזוייף הוא לא יותר מעניין של סקרים, שאם התוצאות שלהם היו שונות, הכל היה עובר חלק. אנשים מבקשים ממני לא להישבר, כי הם מבינים שיש מי שמנסה לשבור אותי ולגרום לי לפרוש מכל המירוץ הזה ולעזוב את המפלגה".

 

ברק: חייבים לערוך מפקד מחודש

 

גם ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, מתכוון לתת מחר גב חזק להצעתו של מזכ"ל העבודה.

בשיחה עם ynet העריך ברק כי לאחר שנחשפו הזיופים במפקד, יתקיימו הבחירות ליושב ראש לא לפני חודש נובמבר, אחרי ההתנתקות. ברק חזר ואמר כי יפעל לקיום מפקד מחודש, על אף הבדיקה הקפדנית המתוכננת של הטפסים. לדבריו, "המפלגה לא יכולה להרשות לעצמה אחרי האירוע הזה שום דבר שהוא פחות מלפקוד מחדש את כל האנשים".

 

ברק קרא גם לקיים בדיקה מעמיקה של התהליכים שהתרחשו בתוך מפלגת העבודה ובמנגנון שלה, שהיה אמור לדאוג לניקיון המפקד. "בלי לעשות כן", אמר ברק, "לא נהיה לעולם בטוחים שהכל נקי ומתוקן".

 

ראש הממשלה לשעבר גם העריך כי למרות שתדמיתה של מפלגת העבודה נפגעה אולי בשל גילוי הזיופים, בטווח הרחוק - זה יפעל לטובתה. "זה נכון שיש הרבה מאוד נזק", אמר ברק, "אבל אפשר להפוך את זה ליתרון גדול, בתנאי שהמפלגה מתנקה באמת, בתנאי שלא יהיו עוד מפקדי ארגזים כאלה".

 

ברק גם תקף בחריפות את פרץ, וכינה את התנהלותו "פתטית". לדברי ברק, "הרצון של עמיר פרץ לקיים בחירות תוך שלושה שבועות הוא פתטי. בעוד שמבוצעים מעצרים של אנשים, הוא מתעקש להמרות את פי השופטת פריש, רק כדי להשיג הישג. הוא בסחרחורת, וזה מביך לראות אדם שלא מסוגל לקבל החלטה של שופטת. מחר בישיבת המרכז הוא יוכה שוק על ירך. מפקדי הארגזים נגמרו, ונגמרה גם שיטת המפקד של הבוסים ושל האיומים. מתברר שחיים רמון צדק, והוא מכיר את השיטות של פרץ ושל אנשיו טוב יותר מכולנו מההסתדרות".


פורסם לראשונה 25/06/2005 23:18

 

בהכנת הכתבה השתתף אבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
פרץ. "מנסים לחסל אותי פוליטית"
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
ברק. "התנהלותו של פרץ פתטית"
צילום: תומריקו
צילום אתר הכנסת
כבל. "לפחות בחודשיים"
צילום אתר הכנסת
מומלצים