שתף קטע נבחר

18 שנות מאסר לאב שאנס את בנותיו החורגות

תושב חיפה בן 64 הורשע במעשים מגונים בשתי בנותיה של בת זוגו. השופטים בחרו להתייחס גם למעשי אונס, עליהם חל חוק ההתיישנות. הנאשם "השליט אימה ומחק את אישיותן", קבעו. "אין מדובר במקרה חד-פעמי, אלא בניצול ממושך של נכות נפשית לה הוא גרם"

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר הבוקר (יום א') 18 שנות מאסר על תושב העיר בן 64, שהורשע כי במשך שנים ארוכות ביצע מעשים מגונים בשתי בנותיו החורגות, מאז היו בנות 17. על מעשי האונס שיוחסו לו חל חוק ההתיישנות.

 

השופטים קבעו כי האיש השליט טרור בביתו, "מחק את אישיותן של הבנות, וגרם להן לנכות נפשית". הם חייבו אותו גם בפיצוי גבוה לבנות, כדי שיוכלו לעבור טיפול פסיכולוגי ושיקום.

 

האב החורג ביצע את המעשים המיוחסים לו בבתה הבכורה של זוגתו החל משנת 89', בעת שהיתה בת 17. "הנאשם אנס אותה, ומאז המשיך לאנוס אותה כדבר שבשגרה", כתבו השופטים בגזר הדין.

 

הם ציינו כי הבת נישאה כשש שנים לאחר מכן, ורק לקראת הנישואים, כאשר התחננה בפני הנאשם שיפסיק את מעשיו, הסכים שבמקום יחסי מין יבצע בה "רק" מעשים מגונים. עוד נכתב בגזר הדין כי המעשים בגינם הורשע הנאשם החלו רק בינואר 93' משום שעל המעשים שבוצעו לפני כן חלה התיישנות.

 

עם זאת, ציינו השופטים, כי בבואם לגזור את העונש אינם יכולים להתעלם מהמעשים שבוצעו קודם לתקופה זו, היות שהנאשם המשיך לכפות את עצמו על הבת, "כאשר היא, כנערה צעירה, הגרה עם 'הנחש' בכפיפה אחת, אין לה לאן ללכת. כך מחק הנאשם את אישיותה של הבת עד שנכנעה לתאוותיו, גם כאשר היה לה כבר חבר, מפני שהנאשם העמיד כתנאי להמשך קיום החברות את היענותה לו... לא מדובר במקרה חד-פעמי, אלא בניצול ממושך של היותה נכה מבחינה נפשית, נכות שהנאשם הוא שגרם לה".

 

אחותה הצעירה של הנאנסת, נפלה אף היא קורבן למעלליו של הנאשם, שמעת היותה בת 17 ביצע בה מעשים מגונים. השופטים ציינו כי התגוררה בבית בו ביצע הנאשם את העבירה כלפיה, ולא היה לה לאן ללכת.

 

"בשל אישיותה החלשה של האם לא היה לה גם מגן. אם אצרף לכך את עבירת ההתעללות והאווירה הקשה שיצר הנאשם בהתנהגותו כלפי כל בני הבית, הרי שיש לראות גם את המעשה המיני בחומרה יתרה".

 

השופטים ציינו כי הנאשם העביר לבית המשפט בעת הטיעונים לעונש מכתב בו טען כי ניהל בית ששורה בו השמחה, וכן כתב כי הכרעת הדין היא עוול נורא. "בכל דבריו אין מילה אחת של צער על הנזק שגרם, ותחת זאת יש בו רחמנות עצמית".

 

השופטים אף ציינו כי בביתו של הנאשם שררה אווירת אימה שהטיל על כל בני המשפחה, כולל על אשתו ועל שאר הבנות. בסיומו של כתב האישום ציין השופט, מנחם נאמן, כי רק נקודת זכות אחת מצא לטובת הנאשם, והיא העובדה שבמהלך תקופת מעצרו לקה בהתקף לב קשה.

 

"אם היינו באים להעניש את הנאשם על כל מעשה ומעשה שעשה כלפי כל אחת מקורבנותיו, הרי צירוף שנות המאסר היה מחייב הטלת מאסר לעשרות שנים".

 

גם השופט אילן שיף ציין את משטר האימה שהטיל האיש בביתו. "התרשמתי מהאימה והפחד שהיו מנת חלקן של המתלוננות, אף כשהנאשם מנותק מהם מאחורי סורג ובריח. נראה כי הנזק הנפשי שהותיר הנאשם בבנות ממשיך ללוותן. רק מי ששמע עדויות והתרשם מהן, יכול להבין פירושה של אימה זו".

 

גורם בפרקליטות מחוז חיפה הביע אכזבה מסוימת מגזר הדין, למרות חומרתו. הגורם ציין שמדובר ברף הנמוך בענישה המחמירה בעבירות מין. "אם השופטים כה הזדעזעו מהמעשים כפי שתיארו בגזר הדין, היה עליהם לגזור עונש של יותר מ-20 שנות מאסר", לדברי הגורם. הוא הוסיף כי פרקליטות המדינה ערערה באחרונה מספר פעמים על גזרי דין מקלים בעבירות מין שיצאו מבית המשפט המחוזי בחיפה, וייתכן כי גם במקרה זה יוגש ערעור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
גרם לנכות נפשית (אילוסטרציה)
צילום: רוני שיצר
מומלצים