שתף קטע נבחר

מחאת הימין: אלפים עצרו, אך לא חסמו

במועצת יש"ע בחרו בדרך מחאה מתונה - עצירה של רבע שעה בצידי הדרך - ולא הצליחו לגרור המונים. כבר לפני השעה 18:00 ניכרו עומסי תנועה בכניסה לירושלים ושוטרים נראו בכל פינה. שניים מהם נפגעו קל מיידוי אבנים. ביתר המוקדים נעמדו מאות כלי רכב מבלי לגרום כל הפרעה לתנועה. בצומת מורשה גרמו המפגינים לתאונת דרכים קלה. מפקד מחוז ירושלים: "למשטרה יש אורך רוח כל עוד אין חסימות צירים ואין אלימות". וגימיק חדש מבית מדרשם של מתנגדי ההתנגדות: קרטיב בצבע כתום

ההמונים לא באו: תחת הסיסמה "עוצרים - חייבים לחשוב מחדש", קיימה הערב (ב') מועצת יש"ע מפגן מחאה נגד תוכנית ההתנתקות בכבישים מדן ועד אילת. בניגוד לתחזיות של מועצת יש"ע, שצפו מאה אלף פעילים בכבישים, עמדו רק אלפי מתנחלים בצידי הדרך וחילקו סרטים כתומים ופליירים. רק קומץ מהם ניסה להפריע לתנועה, בעיקר בירושלים.

 

החסימות החלו בשעה 18:15, ולאחר כשעה קיבלו המפגינים הוראה: חוזרים הביתה. יו"ר מועצת בנימין, פנחס ולרשטיין, אמר: "לא הגענו לכזה דבר בחיים", אולם בשטח הדברים נראו קצת אחרת. ההפרעה לתנועה התמקדה בבירה, שם ניכרה תנועה ערה של פעילי ימין כתומים בכניסה לעיר. אל שער הגיא הגיעו כ-70 כלי רכב. במחלף לטרון נעמדו כ-100 כלי רכב ובסיבוב מוצא - כ-30. בקסטל נעמדו 20 כלי רכב ובדרך בגין - 60. בכניסה לעיר, בגינות סחרוב, נעצרו בין 400 ל-500 כלי רכב. במשטרת ירושלים נערכו עם רכבי גרר למקרה שרכב יחסום את הכביש.

 

ציר בר אילן היה חסום לתנועה למשך שעה קלה ומפגינים חרדים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה באזור. שוטר נפגע קל בראשו מאבן במקום ושוטר נוסף נפצע בכניסה לעיר - אף הוא מאבנים שיידו חרדים.

 

מאוחר יותר נעצרו שבעה פעילי ימין חרדים בחשד כי הם שתקפו את השוטרים בצומת בר אילן. באזור הכניסה לעיר נעצר חשוד נוסף ביידוי אבנים שפגע בשוטר האחר. 

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, אמר כי "למשטרה יש אורך רוח כל עוד אין חסימות צירים ואין אלימות. אנחנו מקווים שהמבצע יסתיים בשקט כפי שהוא מתנהל". פרנקו הוסיף שברחבי ירושלים, מהכניסה לעיר ובתוך ירושלים יש מאות כלי רכב ואלפי אנשים שעומדים בצדי הכבישים ואינם מפריעים לתנועה. 

 

בהמשך אמר פרנקו כי "ביום רביעי, כשיתקיים פרק ב' בחסימות של עמותת הבית הלאומי, ההיערכות תהיה בהתאם בהיקף גדול יותר ובצורה חריפה יותר. במידה ונגיע למסקנה שיש לבצע מעצרים מוקדמים, נעשה זאת. נעשה כל שביכולתינו כדי שתהיה זרימת תנועה ושלא יהיו נזקים".

צילום: רוני סופר

 

המתנחלים עמדו בכבישים הראשיים ברחבי הארץ ובשלושה מוקדים עירוניים: מהכניסה לירושלים ועד משכן הכנסת, מצומת הצ'ק פוסט בחיפה ועד לקריון ומצומת סגולה בפתח תקווה ועד מחלף הרכבת. זאת, ביוזמת מועצת יש"ע. 

 

בצומת גהה נעצרו לחקירה שני נערים חרדים בני 12 מבני ברק שניסו לחסום את התנועה יחד עם ארבעה ילדים בגילאי 6-7, אף הם חרדים מבני ברק. קבוצת הילדים קפצה לכביש גהה בפניה ימינה מציר ז'בוטינסקי לעיניהם המשתאות של השוטרים. 

 

השוטרים פינו מיד את ארבעת הילדים בני ה- 6-7 וביקשו מהם לחזור לבתיהם ואילו את שני הנערים עצרו מאחר והם ברי שפיטה. הם צפויים להשתחרר בקרוב. התנועה בציר חזרה כעבור מספר דקות לסדרה.  

 

שוטרים מחוסרי תעסוקה

 

השוטרים נפרסו בכל צומת אפשרי ברחבי הארץ ובגוש דן ניתן היה להבחין בשוטר בכל פינה. מעל המחלפים באיילון ריחפו שלושה מסוקים כדי להכווין את השוטרים אל שיירות כלי הרכב. אולם למרות ההיערכות - ואולי בגללה, נותרו השוטרים מחוסרי תעסוקה.

 

בצומת כפר הרואה נמנו כ-50 כלי רכב מצידי הכביש ובצומת קדימה - 40 כלי רכב. באזור ניצנים נאספו כ- 40 מכוניות ובצמתים האחרים באזור באשקלון ובאשדוד נעמדו לאורך הצירים עשרות מכוניות. נהגיהם עמדו בחוץ עם שלטים בידיהם וסרטים כתומים. למפגינים הצטרפו קבוצות של חבדניקים ובידיהם דגלים צהובים עליהם כתוב "מלך המשיח".

 

בציר ההסתדרות מצומת הצ'ק פוסט ועד עכו עמדו כ-120 כלי רכב. בצומת הצ'ק פוסט עצמו הפגינו כ-30 איש ובצומת בית אורן, על כביש 4, עמדו כ-200 כלי רכב. בצומת פורדיס, סמוך לזכרון יעקב, עמדו כ-50 מפגינים וכ-150 כלי רכב.

 

במרבית הצמתים עמדו פעילים של מועצת יש"ע אשר חילקו סרטים כתומים ופליירים. השוטרים עצמם עמדו ביציאות מהיישובים שמעבר לקו הירוק ועיכבו מדי פעם אוטובוסים ובהם פעילים כדי לבדוק מה היעד שלהם. אל צומת בית ליד הגיעה כלה, והפעילים הכתומים רקדו סביבה. אל צומת גהה הגיעו כמה עשרות פעילים ושלט שנתלה בישר לנוסעים: "נהג יקר, ביום ההתנתקות יחסם צומת זה".

 

אחד המפגינים הירושלמים סיפר ל-ynet: "יש לנו בעיה עם מי שמפנים לו את הבית. אנחנו תומכים במה שקורה פה. כל רבני ירושלים אמרו לנו לצאת ולתמוך במפגן ולהשתתף. נתנו הוראה לא להישאר בבתים. אנחנו כאן עושים את מה שנאמר לנו ללא אלימות".

 

פעילי שלום עכשיו, רכובים על אופנועים, עשו את דרכם למוקדים בהם סברו כי תהינה חסימות על מנת לחלק סרטים כחולים לנהגים התקועים בפקקים. גם להם נכונה אכזבה.

 

במהלך פעילות המחאה בדרך השלום בתל אביב עוכבה לחקירה פעילת ימין שהפריעה לתנועה בדרך השלום וסיכנה מכוניות. בתום גביית עדות היא שוחררה. כמו כן, אירעה תאונת דרכים קלה בין שתי מכוניות בצומת מורשה בשל ההאטה בתנועה. אדם שנפצע קל בתאונה פונה לטיפול בבית חולים.

 

חדש: הקרטיף - קרטיב כתום

 

ובתוך כך, גימיק חדש מבית מדרשם של מתנגדי ההתנתקות: קרטיב כתום שייקרא "קרטיף", שיחולק לנהגים בצמתים. הקרטיב יעלה שני שקלים והכסף יוקדש למאבק נגד תוכנית ההתנתקות.

 

על ה"קרטיף" יהיה כתוב: "גוש קטיף וצפון שומרון – גם בקיץ הבא". נתי רום, מהמטות המשולבים של "יהודי לא מגרש יהודי", מיוזמי הגימיק החדש, אומר: "הארטיק יהיה בצבע כתום, אבל בכל הטעמים. הוא יחולק לנהגים שיצטרכו לצערנו לעמוד בכבישים בעקבות החסימות, ויימכר גם בחנויות, כאשר כל ההכנסות יהיו לטובת המאבק נגד העקירה".


פורסם לראשונה 27/06/2005 16:56

 

בהכנת הידיעה השתתפו שני מזרחי, אחיה ראב"ד, אבי כהן, רענן בן-צור, שמוליק חדד, ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
באיילון
צילום: אבי כהן
צילום: רענן בן צור
עצרו בלי לחסום. הכלה בבית ליד
צילום: רענן בן צור
מומלצים