שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סכנה בכתום על הכביש

  עם כל ההבנה לזכות הדמוקרטית להפגין, הכביש חייב להישאר מחוץ לתחום. או שמא 500 הרוגים מדי שנה אינם מספיקים עבור מתנגדי ההתנתקות?

  מצטער. בניגוד לרבים, אני לא מצליח להתרשם מ"מחאה בעצימות נמוכה" של מתנגדי ההתנתקות אתמול - פעולה "מתחשבת" בציבור, עצירה בשוליים ל-15 דקות "בלבד", בשעות הלחץ הגדול. מצטער, אבל מבחינתי מדובר עדיין באותו סוג פעולה ברוטאלית וגסת רוח, הפקרות אישית וחוסר אחריות אזרחי, במדינה שרק לפני יומיים התבשרה על עוד שבעה הרוגים בתאונות דרכים בתוך מספר שעות.

   

  ילדים משחקים רולטה

   

  אלוהים אדירים. מה בדיוק חושבים לעצמם הורים אשר שולחים ארבעה ילדים בני 6 ו-7 (שש ושבע, זו אינה טעות) לקפוץ לכביש העמוס והמסוכן בצומת גהה עם סרטים כתומים כדי להפגין את מורת רוחם מהחלטת ממשלה. זאטוטים שבקושי יודעים לאיית את המילה התנתקות מתרוצצים בין גלגלי משאיות ואוטובוסים, כי כך ההורים רוצים. מבחינתי, חובה לאסור הורים אלה מייד על הזנחה פושעת והפקרות שהדעת אינה סובלת. ואין כאן קשר לפוליטיקה.

   

  בדרך השלום בתל אביב, אחד מצירי התנועה העמוסים בארץ בשעות הלחץ, התרוצצה מתנגדת התנתקות וגרמה להפרעות קשות בתנועה. המשטרה נאלצה לעצור אותה. בצומת מורשה כבר אירעה תאונת דרכים בין שתי מכוניות, עם פצוע שפונה לבית החולים, בגלל בלימה פתאומית כדי להתחמק ממפגינים אחרים. אתם קולטים את האסון המגיע אלינו בחסות הסרט הכתום?

   

  מחר רבותי, מישהו ימצא את מותו על הכביש בגלל המחאה המסוכנת הזו. מישהו שיהיה בעד ההתנתקות וייפגע מרכב חולף, או מישהו שממש לא אכפת לו, ופשוט רצה להגיע הביתה אך הפך מעורב בתאונה קטלנית חלילה. או שאולי שכחתם כמה הרוגים נופלים בכביש שלנו מדי יום, עוד לפני הלחץ הנוסף וההפרעה המתעצמת?

   

  ולכן חייבים המפגינים להבין כי עליהם למצוא דרך אחרת למאבק פוליטי לגיטימי. הכביש חייב להישאר מחוץ לתחום. רוצים מקומות ציבוריים? רק בתנאי שלא תהיה שם סכנה לחיי אדם. הפרעה לתנועה הסדירה אינה יכולה בשום פנים ואופן להיחשב כלגיטימית. וכדאי שתכניסו את זה טוב-טוב לראש לפני שיקרה כאן אסון.

   

  עזבו את השוליים

   

  ולא, גם השוליים אינם מקום לגיטימי. אם מישהו זקוק לריענון, מדובר באזור על הכביש האמור לשמש גם מפלט לשעת חירום. צעדת מחאה, או עמידת הפגנה, אינם נכללים בקטגוריה זו. לא כל עוד התנועה מסביב ממשיכה לנוע במהירות. חשבתם מה יקרה כאשר נהג יאלץ לסטות במהירות עקב צמיג שהתפוצץ, היישר אל קבוצת מפגינים פסיבית בשוליים? רוצים לדעת כמה בני אדם נהרגו בשנה החולפת "על השוליים"?

   

  האיסור על השימוש בשוליים לצרכי מחאה, אם זו בכתום כנגד הפינוי או ורוד לטובת העלאת שכר המרצים לביולוגיה, חייב להיות גורף. חד משמעי. בלתי ניתן לוויכוח. המחאה הזו מסיחה את דעת הנהג, מוסיפה עצבים לנהגים שגם כך אינם ידועים כסובלנים במיוחד. פשוט מסוכנת, איך שלא תביטו בכך.

   

  זכרו - שום מחאה לא תצדיק אפילו הרוג אחד על הכביש. הרוג שיגיע במוקדם או במאוחר לצערי, אם לא ישנו אנשי הימין את דרכי פעולתם וירדו לאלתר מהכביש. ולא, השוליים אינם פתרון.

   

  משה קונפורטי הוא מנכ"ל "דרך חיים", פרויקט למניעת תאונות דרכים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  מחאה? לגיטימי ומובן
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: עמיחי גרוס
  אבל לא בכביש, שם אתם מסכנים את חייכם - ואותנו, תומכי ומתנגדי ההתנתקות
  צילום: עמיחי גרוס
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים