שתף קטע נבחר

שרון לראשי חב"ד: לאיש אין זכות לחסום כבישים

נציגי חב"ד, התנועה שעשרות מאנשיה כבר חסמו כבישים ואף קיללו את ראש הממשלה בנאום בפני מנהיגים יהודים בניו-יורק, נפגשו עם שרון. רה"מ אמר להם: "חשוב לי להסביר לכם שההסתה, השנאה שמתפתחת והאיומים מביאים לסכנה גדולה. לאיש במדינה אין זכות לחסום את צירי התנועה או לחבל במתקני הציבור". אחד הרבנים אמר לו: "אתה חלק מהמשפחה שלנו"

ראש הממשלה, אריאל שרון, נפגש בצהריים (ג') בלשכתו בירושלים לדיון מתוח עם ראשי חב"ד, הידועים כנחרצים שבמתנגדי תוכנית ההתנתקות. פעילי התנועה כבר השתתפו בחסימות כבישים ברחבי הארץ ואף בפעולות מחאה מעבר לים. 

 

שרון אמר להם: "חשוב לי להסביר לכם שההסתה, השנאה שמתפתחת והאיומים מביאים לסכנה גדולה. המצב הזה, אותו ראינו אפילו הבוקר כלפי הרמטכ"ל דן חלוץ. הוא מסוכן מאין כמוהו".

 

שרון הוסיף כי "לאף אחד במדינה אין זכות לחסום את צירי התנועה או לחבל במתקני הציבור. יש כאן קבוצה קטנה של קיצונים שמנסה לכפות את רצונה על עם שלם". ראש הממשלה התייחס גם לתופעה הסרבנות ואמר כי "זוהי תופעה חמורה ביותר".

 

ראש הממשלה ציין כי התמונות והכתבות על הפעילויות של אנשי חב"ד גרמו לחב"ד נזק גדול וכתוצאה מכך נגרם גם נזק גדול ליהדות: "הציבור אינו מבין את ההבדל בין הפלגים השונים".

 

בהתייחסו לאלימות הימין הקיצוני נגד כוחות הביטחון אמר: "לא נרשה שירימו יד על חייל שוטר או איש כוחות הביטחון. אם המדינה הזו רוצה להמשיך ולהתקיים כמדינה דמוקרטית היא צריכה למנוע זאת בכוח רב, לא ייתכן שאנשי כך יתקפו שוטרים וחיילים, אתם חייבים להשמיע את קולכם, כי זה מצב מסוכן".

 

בראש המשלחת של רבני חב"ד עמד מזכירו של האדמור מלובביץ, הרב יהודה לייב גרונר, שהגיע הבוקר הישר מניו-יורק וכן יו"ר מרכז צעירי אגודת חב"ד בישראל, הרב יוסף יצחק אהרונוב. עוד השתתפו בפגישה: הרב יהודה ירוסלבסקי מקריית מלאכי, הרב מנחם גלוכובסקי מרבני רחובות והרב שמעון אליטוב מראשי רבני חב"ד בירושלים. בפגישה ביקשו הרבנים למחות על תוכנית ההתנתקות ולדבר על לבו של ראש הממשלה, כמי שהיה לו קשר אישי עם הרבי מלובביץ. 

 

הם ביקשו להבהיר שהם מתנגדים בתוקף לכל גילוי של אלימות וקבעו שגם לפעולות מחאה יש גבולות על-פי ההלכה והחוק, שלהם מחויבים חסידי חב"ד. הרבנים מסרו לראש הממשלה שהממסד הרשמי של חב"ד מבקש לתקן את הנזקים שגרמו פעילים מהפלג "המשיחי". "אנחנו מתנגדים להתנתקות בכל דרך, אך לא נסכים שישתמשו בשם חב"ד ויחרגו מכללי ההתנהגות של חב"ד, לפיהם המחאה נאמרת רק בדרכי נועם ושלום".

 

הרב גרונר אמר לשרון "המשנה החב"דניקית מושתת על אהבת ישראל וגם הדברים התקיפים ביותר נאמרים במאור פנים ומתוך כאב אמיתי".

 

הרב אליטוב אמר: "אתה כמו חלק מהמשפחה שלנו. גם בתוך המשפחה יש ויכוחים אבל זה לא שולל את הידידות וההערכה. אנו אומרים לך: חב"ד הרשמית נגד כל המילים הקשות והתעמולה הגורפת ואת זה פרסמנו גם בעיתון".

 

בתחילת החודש חסמו מפגינים שיצאו מכפר חב"ד את כביש מספר 1. הם החלו לחסום את הכביש וכשהגיעו כוחות משטרה, עברו המפגינים לחסום את מסילת הברזל הסמוכה לכפר חב"ד. כוחות גדולים של משטרה ויס"מ הוזעקו לפנותם. עשרה מהם נעצרו.

 

לפני כחודש ספג ראש הממשלה קללות והפרעות חמורות ממתנגדי תוכנית ההתנתקות, רבים מהם חסידי חב"ד, בעת נאומו בפני מנהיגים יהודיים ב"ברוך קולג'" בניו-יורק.

  

במהלך הנאום, שנמשך כעשרים דקות, קמו בזה אחר זה חמישה מהנוכחים באולם, ארבעה גברים ואשה אחת, שהתחזו לתומכי ההתנתקות. כל אחד בתורו הוריד את הז'קט, חשף מתחתיו את החולצה הכתומה של מתנגדי ההתנתקות, קילל את ראש הממשלה וקרא קריאות בגנות התוכנית. אחד מהם אף קרא לעברו "asshole" ("חמור", בתרגום מעודן). 

 

הוויכוח בין המשיחיים להנהגה הרוחנית

 

עדיין לא ברור בדיוק באיזה קו מחאה ינקטו חסידי חב"ד ביום פקודה. בקרב ה"משיחיים" אזרחים אמריקנים רבים וכן פעילים, רובם חוזרים בתשובה, בחרו שלא לקבל את ההיררכיה שהונהגה בחסידות לאחר מותו של הרבי. בתקופה האחרונה ניתן לזהות התקרבות אידיאולוגית של החסידים הצעירים ל"נוער הגבעות".

 

הרב שלום דב וולפא, מקרית גת, מהמנהיגים הבולטים של הזרם המשיחי, צפוי להוביל את ההתנגדות האקטיבית לפינוי והוא מטיף לסירוב פקודה. הוא שוקד בימים אלה על הבאת אלף חסידים שיצטרפו למחנה המשיחיסטי בארץ במטרה לעצור את ההתנתקות. לדברי הרב וולפא, כוחות הביטחון לא יוכלו לעצור אלף אזרחים אמריקנים בנמל בן גוריון ויהיו חייבים לאפשר לחסידים כניסה לישראל.

 

פעיל מרכזי אחר בזרם המשיחי מבטיח ל-ynet כי ב"יום פקודה" ישתלבו חסידי חב"ד בהמוניהם בפעולות ההתנגדות ומספר כי "כבר ביום הראשון לתחילת המאבק ילוו אלפי חסידים לעבר גוש קטיף ספר תורה שנכתב במיוחד עבור סרבני הגירוש".

  

לעומת ה"משיחיים", ההנהגה הרוחנית של חב"ד אימצה קו מתון שקובע כי דרך ההתנגדות היחידה היא דרכו של הרבי מלובביץ', שפסק כי פעולה נגד הממשלה חייבת להיות באמצעות המחאה הרוחנית שבא לידי ביטוי בעצרות תפילה וכינוסי תעניות. הזרם המרכזי בחסידות נשען על פסיקת הרבי שאסר על החסידים להגיע לימית ולמחות נגד פינוי סיני. במאבק הימין הנוכחי נגד ההתנתקות בחרה ההנהגה הרוחנית של חב"ד לתפוס את המקל בשני קצותיו ולהביע התנגדות מוחלטת לתוכנית. עם זאת הביעה חוסר נחת מחסימות הכבישים ומכל גילוי של אלימות עם כוחות הביטחון.


פורסם לראשונה 28/06/2005 13:56

 

בהכנת הכתבה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. "אתם חייבים להשמיע את קולכם"
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
ראשי חב"ד שהגיעו לפגישה
צילום: גיל יוחנן
צילום: זום 77
צעירי חב"ד
צילום: זום 77
צילום: תומריקו
השתתפו בחסימות כבישים
צילום: תומריקו
צילום: איי פי
מחו נגד שרון בעת ביקורו בניו-יורק
צילום: איי פי
מומלצים