שתף קטע נבחר

אוחדו סופית רויאל-דאץ' ושל

אוּשר מיזוג החברות-האימהות של תאגידי האנרגיה, המאוחדים מאז 1907. התאגיד עומד במרכזה של מחאה נמרצת ואף אלימה

החברות האימהות של תאגיד רויאל-דאץ' ושל תאגיד של ימוזגו. זאת אישרו היום (ג') בעלי המניות.

 

בהולנד, בעלי-המניות של חברת רויאל-דאץ' קיבלו את ההחלטה ברוב 97.4% מבעלי זכויות-ההצבעה. עמיתיהם בלונדון, המחזיקים במניות תאגיד של, נתנו גם הם את האישור הסופי.

 

בעלי-המניות יקבלו החזקות בחברה הממוזגת על בסיס של מניה תמורת מניה. למן 20 ביולי, החברה תיסחר בבורסות הבינלאומיות.

 

כך הגיע לקיצו המבנה התאגידי הכפול אשר ניתן לקבוצת החברות, המהווה - זה שנים רבות, מאז 1907 - יחידה עסקית אחת, ונחשבת מספר-3 בטבלת מפיקות הנפט העולמית. עד כה, של טראנספורט אנד טריידינג החזיקה 40% מהקבוצה המאוגדת; ורויאל-דאץ' החזיקה 60% מהבעלות על הקבוצה.

 

מעתה, שתי החברות-האימהות תהייינה ממוזגות לגמרי, בשם רויאל דץ' של - ולקבוצה יהיה דירקטוריון אחד. מקום-מושבו של דירקטוריון זה יהיה בלונדון, ואילו המטה והכתובת לצורכי מס יהיו בעיר דן-האג.

 

התוצאות הפיננסיות של קבוצת רויאל-דאץ' של הינן משביעות-רצון, בעיני המשקיעים. אבל לאחרונה, גישה חיובית זו נפגמת - נוכח העובדה שההנהלה חוזרת ומפרסמת עידכונים אשר בכל אחד מהם נכלל נתון עוד יותר קטן לגבי מלאי הנפט שרשום לזכות התאגיד; העידכון האחרון (לסוף 2004) העמיד את המלאי על 11.9 מיליון חביות-נפט, לעומת 18.75 מיליון בעידכון שקדם לו.

 

מחאות

 

לאחר נאום שנשא המנכ"ל ירואן דר ויר בפני בעלי-המניות, הוסבה תשומת-הלב אל עשרות פעילי חברה ואקולוגיה; אלה "צלבו" את הדירקטורים והמנהלים הבכירים, לגבי נזקים חברתיים וכלכליים אשר הם טוענים כי נגרמו כתוצאה מן ה"חיפוש חסר-המעצורים אחר רווח".

 

"איני מאמין כי בעלי-המניות, אשר נראים כאנשים מהוגנים הרוצים את המיטב למען עצמם ולמען שאר האנושות, יסכימו לכך שהחיים שלנו נהרסו בשביל הנכס שלהם" - אמר איסאק אוסוקו, מניגריה (מקום-1 בטבלת מקורות הנפט של אפריקה). ומאורה הארינגטון, מאירלנד, הוסיפה: "של לא למדה מאומה במהלך 10 השנים האחרונות".

 

מומחים הזכירו כי לפני 10 שנים, נתלו עד צאת נשמתם קן סארו-וויווה ועוד 8 פעילים ניגרים. הסופר סארו-וויווה, מועמד לפרס-נובל, הקים את התנועה למען שרידת עם אוגוני; קבוצת-מיעוט אתנית זו האשימה את ממשלת ניגריה ואת תאגידי הנפט על כי השחיתו את הסביבה הטבעית -  ועל כי לא הציעו יותר מאשר מישרות מעטות להמוני החקלאים והדייגים, אשר אדמותיהם ושדות-הדיג שלהם זוהמו.

 

באמצע החודש, קבוצה לוחמת מבני ניגריה הדרומית חטפה 6 פועלים של תאגיד נפט - ודרשה מאת של 20 מיליון דולר, סכום אשר התאגיד למעשה הבטיח לפעילי איכות-הסביבה והחברה כפיצוי על השחתת האקולוגיה. החטופים שוחררו כעבור זמן לא-ארוך.

 

חברי הדירקטוריון של התאגיד הדגישו כי הם מחויבים להפחתת הנזק הסביבתי. לדברי הדירקטורית לינדה קוק, התאגיד ישקיע (במהלך השנים הבאות) 1.0 מיליארד דולר בפיתוח טכנולוגיות ליצירת אנרגיה מאור-השמש ומהרוח.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים