שתף קטע נבחר

המבקר נאם על שחיתות, ראש הממשלה נימנם

מבקר המדינה החדש, מיכה לינדנשטראוס, נשא נאום במהלך טקס כניסתו לתפקיד והתחייב להילחם בשחיתויות ואף לבדוק את תהליך ההתנתקות "בזמן אמת". וכיצד הגיב ראש הממשלה? בעפעפיים כבדים

"הקמת מנהל מיוחד למעקב אחר ביצוע ההמלצות הכלולות בדו"ח המבקר נמצאת בדרגת עדיפות גבוהה בתוכנית העבודה שלי". כך אמר היום (ד') מבקר המדינה החדש, השופט מיכה לינדנשטראוס, במהלך טקס כניסתו לתפקיד שנערך בכנסת. הוא החליף בתפקיד את השופט אליעזר גולדברג.

 

לדברי לינדנשטראוס, "שוב ושוב נשמעות ביקורות נוקבות על אי ביצוע הדוחות. נאמר כי המלצות המבקר נותרות לא אחת ביתמותן כמילים, מילים, מילים. בהקשר זה ברצוני להבהיר כי אגש בהקדם לבדיקת דרכי אישורו, הקמתו ואיושו של מנהל זה. גוף לא יעסוק בווידוא ביצוע המלצות דו"חות המבקר. דו"חות המבקר לא יישארו 'כאות מתה' וכהמלצה שאין נוהגים על פיה". 

 

עוד אמר מבקר המדינה כי "חקירותיו של המבקר צריכות להיות הגונות וסבירות. המבקר הוא חלק מעמו. הוא נראה לעתים כמי שנמצא במגדל שן, אך זהו מגדל בהריה של ירושלים ולא באולימפוס היווני. כאן אדגיש במיוחד וחד-משמעית כי המלחמה חסרת הפשרות בשחיתות, ללא סייגים וללא הנחות, ובכל האמצעים העומדים לרשות מבקר המדינה, היא העדיפות העליונה שלי ואקדיש לה את מירב מאמציי וזמני. השחיתות תיעקר משורשיה רק ביד ברזל, במאבק יומיומי, ברוח קרב שבה כולנו ניטול חלק והכל מתוך שאיפה לשמור על אופייה של מדינת ישראל כמדינה שומרת חוק שבה המחנה טהור לחלוטין, ונקי מכול גילויי שחיתות".

 

לינדנשטראוס ציין גם את כוונתו לעסוק בנושאים שעל סדר היום הציבורי ולבדקם בזמן אמת. לדוגמה, ציין את תוכנית ההתנתקות ואמר כי "תהליך ההתנתקות, שביצועו כרוך בהיבטים מורכבים של עבודת מטה, ראוי להיבדק על-ידי משרד מבקר המדינה בסמוך לאירועים עצמם ולא בדיעבד. בכוונתי לתת עדיפות גם לבדיקת הבעיות שהתגלו לאחרונה בתפקוד נציגויות המדינה בחו"ל ולשים דגש מיוחד ומיידי על נושא המלחמה בנגע תאונות הדרכים".

 

עוד אמר המבקר כי בכוונתו לבדוק את האפשרות לפרסם בדו"חות המבקר שמות נוספים מלבד שמותיהם של השרים ומנכ"לי המשרדים. לדבריו, "ייתכן שפרסום זה יהווה צעד הרתעתי מן המעלה הראשונה. נושא זה חייב להיבדק בפתיחות ובקפידה, ובעיקר ביסודיות, על כל הזוויות וההתלבטויות הקיימות בו".

 

"כל שאני מבקש הוא לשרת את ארצי", סיכם לינדנשטראוס בנימה אישית. "לפעול באמונה וביושר, תוך שימוש ביד ברזל נגד כל גילוי שחיתות ופגיעה בטוהר המידות".

 

ראש הממשלה אריאל שרון, אגב, שנכח במליאה בעת נאומו של לינדנשטראוס, שעסק ברובו במלחמה בשחיתויות, נלכד במצלמות הטלוויזיה כשהוא ישן שנת ישרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
"אלחם בשחיתות". לינדנשטראוס
צילום: גיל נחושתן
צילום: אחיה ראב"ד
שרון. נימנם
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים