שתף קטע נבחר

קייטנת הכבישים של הימין

ילדים רבים השתתפו בחסימות הכבישים ברחבי הארץ, וקראו "שוטר - סרב פקודה!". אחת המפגינות, רק בת 15, אמרה שרבות מחברותיה התאכזבו שלא נעצרו, "הגענו מוכנות עם ציוד כדי להיעצר". שורות שורות הם ישבו שלובי זרועות, שורת בנים ושורת בנות. על הפרדה בין המינים צריך לשמור גם על הכביש

מאות ילדים ובני נוער ישבו, שילבו ידיים וקראו קריאות. זה נשמע ממש כמו בילוי בקייטנה, למעט העובדה שב"קייטנת הימין" הזו נחסמו כבישים ברחבי הארץ, ואת השירים הרגילים החליפו קריאות "יהודי לא מגרש יהודי" ו-"חייל, שוטר - סרב פקודה!".  

 

 

 

בירושלים הפעילה המשטרה את זרנוקי המים לעבר החוסמים, אבל הנשק הזה, בעיצומו של יום חם, לא ממש הרתיע. הוא רק צינן את החוסמים, שהיו מצוידים בלאו הכי בנשק הנוסף  - הקרטיבים הכתומים.

 

שוב ושוב רצו שוטרים אחרי ילדים ונערים בצמתים, ואלה, שהיוו את הרוב, הצליחו פעמים רבות לחמוק להם מבין הידיים. היו גם ילדים שביקשו בכוח להיעצר והתגרו בשוטרים. את המבוגרים סחבו לניידת, לפעמים ארבעה מבוגרים, ואילו שוטר אחד הספיק כדי לעצור ילד כבן עשר.

 

גם הנהגים לא נשארו אדישים - חלקם צפרו לאות הזדהות, חלקם קיללו קללות עסיסיות. אחד הנהגים יצא ממכוניתו וצעק לעברם - "אני רק רוצה להגיע לבית שלי, אני עייף אחרי יום עבודה ורוצה בסך הכל להגיע לאשתי ולילדים". אחת הנערות השיבה לו: "סליחה, אבל אני רוצה את הבית שלי".  

 

השוטרים ניסו לשמור על קור רוח, אבל לא תמיד הצליחו. כמה מהם הפליאו חבטות בנערים והשליכו כמה מהם על קוצים ואבנים כדי למנוע את החסימות. אחת המפגינות צעקה לעבר אחד השוטרים: "שוטר, מה תספר לילד שלך שעשית היום בעבודה? אתה מוכן לענות לי, או רק לדחוף אתה יודע".


"קייטנת הכבישים" (צילום: מירי חסון)

  

בין מחלף קק"ל לצומת גלילות בנתיבי איילון עמדו אלו מול אלו מפגינים, רובם בני נוער, ומולם שוטרים. ברקע, ישבו נהגים רבים וחיכו שמישהו יזיז את עשרות בני הנוער שישבו שורות-שורות על הכביש. ברגע שהצליחו כוחות המשטרה לפנות שורה של מפגינים מהכביש, נוצרה מיד שורה חדשה מספר מטרים ממנה של בני נוער שלובי זרוע. פעם בנות, ופעם בנים. על הפרדה צריך לשמור גם בכביש.

 

אחת המפגינות, כבת 15, שהגיעה להשגיח על כל מה שקורה, זעמה על כך ששוטרים פינו את הנערות ולא שוטרות: "שני שוטרים, אחד בלי תג, לקחו את אחת החברות שלי מהכביש. הם נגעו בה, איך להגיד את זה, בלי שום צניעות. במקום אחר היו מגישים נגדם תביעה רצינית. שיביאו שוטרות. ואם כבר מפנים אותם, אז רק בידיים וברגליים, בלי לגעת יותר מדי. למה בחברה שלנו שוטר מרגיש שהוא יכול לגעת בנערה בכל הגוף?".

 

היא ציינה שרבות מחברותיה התאכזבו על כך שלא נעצרו, "הרבה בנות הגיעו מוכנות עם ציוד כדי להיעצר, ודי הצטערנו שהמשטרה שינתה את מדיניותה".

 

מפגינה אחרת, כבת 19, לא מבינה מדוע השוטרים השתמשו בכוח, "שמישהו יסביר לי איך מי שמייצג את החוק, עובר עליו? אני פיניתי את אחת הבנות שנזרקה לעבר הגדר. היא ישבה על הכביש, והשוטרים פשוט לקחו אותה וזרקו אותה על השיחים. ילדה בת 14, כולה בוכה ורועדת. אני אישית מפחדת לשבת על הכביש".

 

לאחר שנרגעו מעט הרוחות, והתנועה חזרה לסדרה, התכבדו עשרות השוטרים בארגז אחד של מים מינרליים. זה מה שהביאו להם. תוך שניות לא נותר זכר לטיפת מים. היה חם. 

 

צילום וידאו: אלי לוי וירון ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מירי חסון
חסימת נתיבי איילון
צילום: מירי חסון
צילום: חגי אהרון
מחאה בצומת גולני
צילום: חגי אהרון
צילום: אבי כהן
כביש גהה נחסם לסירוגין
צילום: אבי כהן
צילום: איי אף פי
מפגינים פוזרו בכניסה לירושלים
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
כרזות מחאה הונפו
צילום: רויטרס
מומלצים