שתף קטע נבחר

חשיפה: חוקרים פרטיים יופעלו במפקד הליכוד

עזבו לרגע את המפקד הביזיוני של העבודה: בשבועות האחרונים החל מפקד החברים של הליכוד, שמטרתו להחזיר אלפי חברים לתנועה וגם לסמן את קווי התמיכה בין שרון למתנגדיו. אלא שהמורדים משוכנעים שאנשי שרון יציעו כסף למתפקדים ויפעלו בשיטות מלוכלכות. הפתרון: הפעלת חברת חקירות פרטית, שתבדוק את רשימת המתפקדים מטעם המורדים. בלשכת רה"מ טוענים כי הוא בכלל עסוק בהתנתקות, אבל מסתבר שבנו עמרי דווקא פועל במרץ לגיוס מתפקדים. ריחו של הקרב שרון-נתניהו כבר באוויר

הרחק מעיני התקשורת, מבלי לזכות כמעט בחשיפה, מתנהל מזה כשבועיים במסדרונות האחוריים של הליכוד הליך של מפקד. כן, אותו מפקד שבגללו בימים אלה ממש מפלגת העבודה קוברת את עצמה עמוק מתחת לרף הביזיון הציבורי. מדובר במפקד חברים שנועד להחזיר אל שורות התנועה כמה שיותר מתוך כארבע מאות ועשרים אלף חברים ששילמו מתישהו ב- 13 השנים האחרונות מיסי חבר כדין, אך נטשו את הליכוד מסיבות שונות.

 

המפקד המדובר הוא מפקד מיוחד, שנמשך, כך על פי החלטת מזכירות הליכוד, רק חודש ימים ויסתיים ב-10 ביולי. עד אותו מועד יכולים כל החברים שרשומים מאז 1992 במחשבי המפלגה לחדש את חברותם, ולשוב אל ספר הבוחרים של הליכוד מבלי להזדקק לתקופת הכשרה של 16 חודשים כפי שקובעת חוקת הליכוד. הרווח למתפקדים החדשים-ישנים הוא נקי: גם אפשר לחזור לשורות המפלגה הגדולה והמשפיעה בישראל, גם אפשר לזכות בכל הזכויות כאילו לא עזבת מעולם, וגם יהיה אפשר, על הדרך, להשפיע בעוד חודשים אחדים על זהותו של היושב ראש הבא של הליכוד.

 

למפקד הזה חשיבות גדולה יותר ממה שזה נראה, בעיקר עבור קבוצות הלחץ המרכזיות בליכוד, ועוד יותר עבור שני אנשים: אריק שרון ובנימין נתניהו. שרון, שאנשיו פקדו עשרות אלפי אנשים לפני הפריימריס האחרונים, ונתניהו, שצפוי להתמודד נגד שרון על ראשות הליכוד, יכולים בשלושים הימים האלה להגדיל את בסיס הכוח שלהם בתנועה. כל אדם שהם מצליחים להחזיר לתוך הליכוד הוא קול שלהם נטו. אז נכון שעבור ראש הממשלה זאת לא התקופה הטובה ביותר לקיים מפקד, ונכון גם שלאנשי הימין יש מוטיבציה גדולה הרבה יותר לערוך מפקד – אבל הזדמנות זאת הזדמנות, וכל המרבה לפקוד זוכה.

 

לפן הפוליטי בסיפור הזה חשיבות לא קטנה, אך מתברר כי מאחורי הקלעים מתרחשת סערה רבתי. החשדנות בליכוד וחוסר האמון בין המחנות היריבים הם כה גדולים, עד שמתנגדיו של שרון מתכוונים להפעיל חברת חקירות פרטית שתבצע מהלכים כדי למנוע "קניית מתפקדים בכסף מזומן". הקשר עם חברת החקירות כבר נוצר, ונקבעה גם שיטת העבודה שבה ישתמשו החוקרים בעת הצורך, אם יעלה חשד כי אנשיו של ראש הממשלה ינסו לערוך מפקד מזויף.

 

בשורות הבאות תוצג תוכנית הפעולה של החוקרים שאמורים לעבוד עם המורדים ועם תומכיהם. פרטי תוכנית הפעולה מובאים כאן מפיו של גורם בקרב מתנגדיו של ראש הממשלה, הפועל בימים אלה כדי להחזיר כמה שיותר אנשי ימין לשורות הליכוד. וכך מתאר הגורם את הסיבות לשכירת החוקרים, ואת המשימה שתוטל עליהם, במקרה הצורך: "אנחנו חוששים שבצד השני (מחנה שרון – א.ש), יעשו בגלל הלחץ מעשים כמו לשלם כסף על התפקדות, או שיבצעו התפקדויות כפולות. הפעם הזאת החלטנו שתהיה חברת חקירות שתהיה בשטח ותבדוק איך זה עובד, איך כל השיטה הזאת פועלת. אנחנו לא יכולים להרגיש כל פעם מטומטמים, ולבכות בדיעבד שרימו אותנו.

 

"חברת החקירות תבדוק את הרשימה, ותפנה אל אנשים ששמותיהם מוכרים", ממשיך הגורם. "החוקרים יבקשו מאנשים מסוימים להתקשר לאנשיו של שרון, ולהגיד שהם בעד שרון ובעד ההתנתקות, ולכן רוצים לחזור לליכוד, רק שהבעיה שלהם היא שאין להם כסף לשלם מאות שקלים בשביל כל המשפחה שצריכה להתפקד". "הרעיון הוא", מסביר הגורם ל-ynet, "שנבדוק אם יהיו מוכנים להציע להם את הכסף הזה. אנחנו ניצור מצב שמי שירצה לעבור על חוק – תהיה לו בעיה. בינתיים אנחנו לא מזהים פעילות גדולה מדי בצד השני, אבל אנחנו ערוכים".

 

הפסדנו בקרב, אך ננצח במלחמה

 

קבוצת המורדים, כפי שאפשר אולי להבין מן השורות שלעיל, לקחה ברצינות רבה את ההזדמנות שיצרה מזכירות הליכוד בראשות השר ישראל כץ בתחילת החודש, והחליטה להחזיר אל הליכוד כמה שיותר מתנגדים לתוכניות המדיניות של אריק שרון. מצד אחד מבינים המורדים ומודים כי את הקרב על ההתנתקות הם הפסידו, אבל חששם הגדול הוא מן ההמשך. "שמנו לנו למטרה להחזיר בין עשרת אלפים ל- 15 אלף חברי ליכוד לשעבר שהם מתנגדים לתוכנית ההתנקות", אומר בכיר במטה מתנגדי ההתנתקות. "אנחנו רוצים לחזור למציאות שבה רוב המתפקדים בליכוד יהיו אנשי ימין אידאולוגי. לצערנו יהיו עוד מאבקים רבים על יהודה ושומרון, על בקעת הירדן ועל ירושלים. לכן, צריך להחזיר כמה שיותר אנשי ליכוד ערכיים".

 

המורדים לא בזבזו זמן, והם נערכו במהרה למבצע הגיוס הגדול: הם הקימו מטה מתפקדים בראשות חברי הכנסת מיכי רצון וגלעד ארדן, עוררו לחיים את "התנועה לחיזוק ההתיישבות ולמניעת הנסיגה בליכוד", עמותה שמימנה את הקמפיין של המורדים לפני משאל החברים בליכוד, גייסו את מיטב הטכנולוגיה לרשותם, ויצאו לדרך בניסיון "לדוג" אלפי אנשי ימין שעזבו את הליכוד בשנים האחרונות.

 

היות והרשימות שפלטו מחשבי הליכוד ארוכות וכוללות יותר מארבע מאות אלף איש, החליטו המורדים לפעול בשתי דרכים: אחת אנושית, במסגרתה מנסים חברי מרכז המתנגדים להתנתקות לפקוד כמה שיותר אנשים מאזור מגוריהם, והדרך השניה ממוחשבת, במסגרתה מטלפן מענה קולי ממוחשב אל עשרות אלפי חברי ליכוד לשעבר. הבעיה הגדולה עם המענה הקולי, מגלים גורמים בקרב המורדים, היא שרק עשרים אחוז מהאנשים שאליהם המחשב מתקשר עונים ברצינות. כל השאר טורקים או לא מקשיבים כלל להודעה.

 

ויש גם בעיה נוספת. האווירה הציבורית לא נוחה לביצוע מפקד: הלכלוכים במפקד של העבודה, המערכת הפוליטית הלא יציבה, המצב הכלכלי הקשה – כל אלה לא ממש דוחפים את האנשים להתפקד למפלגות. "אם נגיע ל-5,000 או 6,000 איש אני אהיה מאושר", אומר גורם במטה המורדים. "המצב היום קשה, ואנשים לא רצים לבוא למפלגות".

 

השמועות, אגב, אומרות כי במבצע מעורב גם שר האוצר נתניהו, שיכול להפוך לנהנה העיקרי מן הסיטואציה. במטה המורדים הכחישו את הטענות האלה על הסף, אך בסביבתו של שר האוצר אישרו כי פעילים המזוהים איתו אכן פועלים ועורכים מפקד. נהנה נוסף מהמפקד המזורז הזה הוא השר ישראל כץ, יו"ר המזכירות, שהפעיל את אנשיו במושבים ופועל באינטנסיביות להחזיר מתפקדים שנטשו את הליכוד.

 

ומה עם ראש הממשלה ואנשיו? בכיר בסביבתו של שרון אומר כי "ראש הממשלה עסוק כולו בימים אלה בהתנתקות. אחרי שזה יסתיים, נתחיל את הפעילות הפוליטית האינטנסיבית בתוך התנועה. בינתיים אין תנועה". אלא שבליכוד מדווחים כי בנו של ראש הממשלה, עמרי, לא נח על זרי ההתנתקות, וכינס בימים האחרונים כמה כנסים לעידוד החזרה לליכוד. בסביבתו של שרון הבן, אגב, מכחישים מכל וכל את הטענות הללו. "עמרי לא עוסק בזה בכלל", אומר גורם המקורב לח"כ הצעיר. "במקום להתעסק עם עמרי, כדאי לתקשורת לבדוק את הניסיון של מועצת יש"ע להשתלט על ליכוד".

 

כדאי לשים לב...

 

....לא ברור עד כמה זה סימן לבאות, אבל הסיפור הקצר הבא יכול להמחיש עד כמה איבד ראש הממשלה שליטה על תנועתו שלו. לאחר ההחלטה לקיים את המפקד הקצר, ביקש אריק שרון לשלוח 400 אלף מכתבים בשמו אל החברים הוותיקים, בקריאה נרגשת לשוב הביתה. את המכתבים האלה היתה צריכה לשלוח מנהלת הליכוד, אלא שהעלות הגבוהה, כשני מיליון שקל, לא איפשרה למנהלת למלא את הבקשה של שרון ללא אישור מזכירות הליכוד. השר ישראל כץ, יו"ר המזכירות ולא מהתומכים הנלהבים של שרון כינס בשבוע שעבר את ועדת הכספים של המזכירות כדי לדון בבקשה של ראש הממשלה. בצעד מפתיע, ועדת הכספים דחתה את הבקשה של שרון פה אחד.

 

....ליו"ר ועדת הבחירות של מפלגת העבודה, עו"ד יגאל שפירא. על אף הממצאים הלא נעימים של השופטת בדימוס שרה פריש בכל הקשור למפקד החברים, עו"ד שפירא לא מרפה. ביום ראשון, בישיבת המרכז, עלה האיש על הבמה והאשים את כל מי שהיה יכול בפגיעה מכוונת במפלגה. לטענתו, לא רק שהמפקד לא מזוייף, אלא שעוד יתברר בעתיד הלא רחוק כי הכפשתו נועדה רק כדי לדחות את הפריימריס. "אנחנו נראה בקרוב שלא כצעקתה", הוא אומר ל-ynet. "אחוז הזיופים יגיע לאחוז וחצי לכל היותר. הם החליטו לקרוא לכל תקלה זיוף. כך זה לא בעיה להפוך כל אדם לפושע. אם השופטת מצאה כל כך הרבה זיופים, מדוע היא לא פנתה למשטרה? בסוף כולם ייראו את האמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
המורדים. חוקרים פרטיים
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
שרון ונתניהו. ריח קרב?
צילום: איי פי
צילום: תומריקו
עמרי שרון. מתחיל לבחוש?
צילום: תומריקו
מומלצים