שתף קטע נבחר

בפתח ידונו בפירוק גדודי חללי אל אקצה

חברי הפתח מהשטחים ומחו"ל יתכנסו בירדן לדון במספר שאלות מרכזיות: האם לפרק את גדודי חללי אל אקצה, כיצד לחלק את הסמכויות בין שר החוץ ליו"ר הרשות, ותועלה דרישה לחקור את נסיבות מותו של היו"ר הקודם, יאסר ערפאת

גדודי חללי אל-אקצה יפורקו? מתיחות רבה אופפת את חברי תנועת הפתח, וזאת בעקבות כינוס הוועידה המרכזית של התנועה היום (ה') ברבת עמון, בירת ירדן.

 

רבים צופים שהכינוס, הנערך לראשונה מזה עשר שנים בהשתתפות החברים מהשטחים ומחו"ל, ייכשל וזאת במקביל לדיווח כי מנהיג התנועה, פארוק קדומי, נחוש לפתוח מחדש את התיק סביב נסיבות מותו של יו"ר הרשות הפלסטינית, מנהיג אש"ף והפתח, יאסר ערפאת. 

 

טרם כינוס הוועדה הקדימו יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ופארוק קדומי להיפגש, בניסיון נוסף לשים סוף לסכסוך בין השניים. לפי דיווחים שונים, נערך ניסיון גם לחלק את הסמכויות בין קדומי לבין שר החוץ הפלסטיני, נאסר אל-קידווה.  

 

בתוך כך דיווח העיתון "אל-ביאן" היוצא לאור באמירויות, כי אחת ההצעות שתועלה לדיון תכלול את פירוק הזרוע הצבאית של תנועת הפתח, גדודי חללי אל-אקצה. בנוסף, הודיע זכריה אל-אע'א, חבר הועדה המרכזית של הפתח, כי הנוכחים ידונו בדרישה לכנס את המועצה הלאומית הפלסטינית, ה"פרלמנט" של אש"ף, שלא התכנס מזה שנים. זאת כדי לדון בהרכבו מחדש לאור הסכם קהיר בין הרשות לבין הפלגים הפלסטיניים, ובכלל זה לצרף את החמאס ואת הג'יהאד האיסלאמי. אל-אע'א הוסיף עוד כי 16 חברי הוועדה ידונו בפירוט בסמכויותיו של כל אחד מחבריה ובאפשרות לצרף אליה חברים חדשים.  

 

הנוכחים ידונו גם בתוכנית ההתנתקות וכן ביחסים עם ארה"ב ועם האיחוד האירופי וכן באפשרות למשא ומתן עתידי עם ישראל, בדגש על ההסדרים הפלסטיניים ל"יום שאחרי" ההתנתקות וקשירתם לפתרון כולל לסכסוך עם ישראל.

 

 

קדומי ידרוש: ועדת חקירה לבדיקת מותו של ערפאת

 

מתיחויות אישיות מטילות צל על הכינוס. מקורות בפתח הסבירו כי במהלכו ידונו הנוכחים בחלוקת הסמכויות בין קדומי לבין שר החוץ הפלסטיני, נאסר אל-קידווה, וזאת בשל העובדה ששניהם עוסקים בענייני חוץ. כמו כן יעסקו הדיונים בהפעלת שגרירויות אש"ף בחו"ל ובקביעת מועד חדש לבחירות כלליות והיערכות הפתח לקראתן, כיוון שהמועד הקודם, 17 ביולי, נדחה.  

 

אחד מסלעי המחלוקת בין אבו מאזן לקדומי הוא שגרירויות אש"ף בחו"ל. קדומי דורש להכפיפן אליו, לאחר שאלה נתונות תחת חסותו של שר החוץ, נאסר אל-קידווה.

 

לפי מקורות בפתח, מתכוון קדומי לדרוש למנות ועדת חקירה של הפתח כדי שזאת תבדוק את נסיבות מותו של יאסר ערפאת, ואף תתשאל את האישים הבכירים שליוו אותו במוקטעה עד יום מותו. מקורות המקורבים ליו"ר הנוכחי, אבו מאזן, הביעו חששות כבדים כי הכינוס ייכשל.

 

השניים נפגשו אתמול לפגישה שנייה מסוגה מאז נבחר אבו מאזן לתפקידו. "על בכירי תנועה להבין את היקף הסכנות האורבות בזירה הפלסטינית ואת הצורך לנקוט שורה של החלטות מחייבות לתנועה לצורך ארגונה בשטחים ובחו"ל", אמרו מקורבים ורמזו כי על סדר היום תועלה גם ההצעה לפרק את גדודי חללי אל-אקצה של הפתח.  

 

אותם מקורות שללו את האפשרות לחיסולי חשבונות אישיים, אולם הזהירו כי אם ייכשל הכינוס – התנועה עלולה לשלם על כך מחיר כבד. "אם לא יינקטו צעדים רציניים לרפורמות בתנועה – הכאוס יישאר כפי שהוא", אמרו. לדבריהם, הנוכחים ידונו בחידושן של שלוש משרות – מינוי סגן ליו"ר הרשות, סגן לראש הוועדה וסגן לראש אש"ף. קדומי, לפי אחד הדיווחים, מועמד להיות סגנו של אבו מאזן, במסגרת יישוב הסכסוכים בין השניים.  

 

בתוך כך יצא אתמול היועץ לביטחון לאומי ברשות הפלסטינית, ג'בריל רג'וב, לדמשק. רג'וב צפוי להיפגש עם נשיא סוריה, בשאר אסד, ולמסור לו איגרת אישית מאבו מאזן. בנוסף, ייפגש רג'וב גם עם ראשי הארגונים הפלסטינים. רג'וב שלל את האפשרות לפילוג בפתח בעקבות הסכסוכים האחרונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אל קידווה. ניסיון לחלק סמכויות
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
קדומי. להכפיף השגרירויות אליו
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
אבו מאזן. פגישות הכנה
צילום: איי פי
צילום:רויטרס
ערפאת. חקירת המוות?
צילום:רויטרס
צילום: איי פי
גדודי חללי אל אקצה. לפרק?
צילום: איי פי
מומלצים