שתף קטע נבחר

"הסכם על העברת ציר פילדלפי - בתוך ימים"

הגנרל וויליאם וורד, המתאם הביטחוני האמריקני, הופיע בפני ועדת החוץ של הסנאט ודיווח שהסכם בין ישראל למצרים על השליטה בציר פילדלפי יושג בתוך ימים. לדבריו, 58 אלף פלסטינים מקבלים משכורות מארגוני הביטחון של הרשות

ההתנתקות מגיעה לוושינגטון: המתאם הביטחוני האמריקני, הגנרל וויליאם וורד, העריך הערב (יום ה') שבתוך כמה ימים ישיגו ישראל ומצרים הסכם להעברת השליטה בציר פילדלפי למצרים. "זה ענין של ימים עד שהם יפתרו את הבעיות ביניהם להשלמת המכניזם להעברת פילדלפי למצרים". וורד שיבח את רמת שיתוף הפעולה בדרגים השונים בין ישראל לפלסטינים.

 

הגנרל וורד והשליח הנוסף, נשיא הבנק העולמי הפורש, ג'יימס וולפנזון, הגיעו לוושינגטון, כדי לדווח לנשיא בוש, למזכירת המדינה רייס ולסנאט על התקדמות ההכנות לקראת ביצוע תוכנית ההתנתקות. הם הופיעו שני השליחים לשימוע בפני ועדת החוץ של הסנאט, יחד עם עוזר מזכירת המדינה למזרח התיכון, דיוויד וולש.

 

וורד דיבר על התקדמות בעבודתו להקמת מערך בטחון מאוחד של הפלסטינים, אבל הבהיר שתיפקוד הפלסטינים בתחום הבטחוני "רחוק מלהשביע רצון". הוא ציין שיש התקדמות באיחוד הכוחות ברשות, אבל כדי להצליח במשימתם ברחוב הפלסטיני, הם זקוקים לגיבוי של ההנהגה. הוא סירב לנקוב בלוח זמנים להשלמת בניית כוח ביטחוני מרכזי, עם סולם פיקוד מסודר.

 

וויליאם וורד אמר כי במערך הביטחון של הפלסטינים יש 58 אלף מקבלי שכר, אבל רק "22 אלף מהם באים לעבודה. זו הפכה לרשת סעד. היו"ר הוציא צו להוצאה לפנסיה של בני 60. זה יאפשר לצעירים להתגייס. צעדים אלו ננקטים. אנחנו צריכים להעניק להם אימונים בסיסים, להכניס מקצוענות ומשמעת, הקמת סולם פיקוד יעיל של העברה וביצוע של פקודות".

 

מנסים ליצור שלושה מנגנוני ביטחון

 

לדברי וורד, "מתבצע בהדרכה תהליך של איחוד הכוחות. היו 16 קבוצות של בטחון ואיחדנו אותם ל-6 קבוצות. מטרתנו עכשיו היא להוריד את מספר הקבוצות לשלוש, שכולם כפופים לשר הפנים הפלסטיני. התשתית של הביטחון נהרסה. מתקנים נהרסו. יש כמה מתקנים קיימים. הציוד ישן. צריך ציוד, ביגוד, כלי רכב להנעת כוחות ונשק. אנחנו במצב יותר טוב מאשר היינו לפני שלושה חודשים". הוא סירב לנקוב בלוח זמנים להשלמת המשימה.

 

וורד שיבח את שרון ואת אבו מאזן "המחוייבים לשלום", וקרא למדינות ערב לחדש את היחסים עם ישראל ולהימנע מהחרם הערבי. לדבריו, יש התקדמות לקראת השלטת סדר ברחוב הפלסטיני והפלסטינים הורסים מנהרות, אבל "צריך להיעשות יותר בהרס מנהרות".

 

עוזר מזכירת המדינה למזרח התיכון, דיוויד וולש, שחזר מישראל ועומד לחזור אלינו בקרוב, אמר על התיפקוד של הפלסטינים בתחום הבטחון שהוא "רחוק מלהשביע רצון. בששת חודשים האחרונים ראינו התקדמות מסויימת בתחום הבטחון אבל הרבה צריך להיעשות". וולש אמר בוועדה שישראל הבטיחה להעביר את בית לחם וקלקיליה לפלסטינים בתוך שבועיים, לשחרר אסירים נוספים ולשפר את התנועה במעברים.

 

הוא ציין כי ארה"ב החליטה להפר את החרם המוחלט של כניסת נציגים אמריקנים רשמיים לעזה ולאפשר לקראת ההתנתקות גישה מוגבלת לרצועה של שני השליחים וולפנזון ו-וורד.

 

עוזר מזכירת המדינה נשאל על גדר הבטחון והשיב: "הגדר נועדה להגן על בטחון ישראל. לישראל זכות להגן על עצמה מאלימות וטרור. אנחנו לא מודאגים מהגדר, אלא מהמסלול שלה, כמו שאנחנו מודאגים מפעילות בהתנחלויות. אנחנו עוקבים אחר הפעילות. יש כמה דאגות. לפעמים קשה לעקוב מה חדש ומה לא בהתנחלויות. יש שאלות לגבי תפיסת קרקעות. את הדאגות אנחנו מעלים בקביעות עם ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
וויליאם וורד. תיאום ביטחוני
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הגיע לדווח. וולפנזון
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
מחמאות לשרון
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
מנסה להוציא לפנסיה. אבו מאזן
צילום: איי פי
מומלצים