שתף קטע נבחר

שרון: "כנופיות קיצוניות מנסות לקרוע החברה"

בנאום בכנס קיסריה הבהיר ראש הממשלה כי ההתנתקות תתבצע במועדה. הוא שיבח את השוטרים ואת מתיישבי חבל עזה: "אני מפריד באופן מוחלטת בינם לבין הכנופיות הקיצוניות". לדבריו, "נטפל בבריונות ובסרבנות ביד קשה כי הן מאיימות על עצם קיומנו פה כמדינה יהודית ודמוקרטית". והיו גם עקיצות לכיוונו של נתניהו

"ההתנתקות תתבצע על-פי לוח הזמנים שנקבע, החל מעוד שבעה שבועות" - כך הבהיר הערב (יום ה') ראש הממשלה אמר הערב בנאומו בכנס קיסריה. הוא תקף את המתנחלים הקיצוניים - וגם שיגר עקיצות לעבר בנימין נתניהו.

 

שרון גם התייחס בדבריו לפינוי "מעוז הים" בגוש קטיף. שרון שיבח את מי שהגדיר המתיישבים המקוריים של חבל עזה וצפון השומרון: "אני אוהב את האנשים הללו, גם כשאני שומע אותם מבקרים אותי אישית, אני מפריד הפרדה מוחלטת בינם לבין אותן כנופיות קיצוניות המנסות להטיל אימה על החברה הישראלית ולקרוע אותה לגזרים".

 

"בריונות וסרבנות זו לא דרך ההתיישבות, לא דרכה של היהדות ולא דרכה של ישראל", הוסיף רה"מ, "אנו נטפל בתופעות האלה ביד קשה כי הן מאיימות על עצם קיומנו פה כמדינה יהודית ודמוקרטית. כך פעלנו אתמול וכך היום במלון בגוש קטיף אותו פינינו. אני רוצה לחזק מכאן את שוטרי משטרת ישראל. לא ניתן לאף אחד להרים יד על חייל או שוטר. כל מי שהמדינה חשובה לו, צריך לומר אמירה ברורה בנושא זה".

 

שרון עקץ את נתניהו: "יש מי שמתנגד מאינטרסים אישיים"

 

את נאומו פתח ראש הממשלה בהתייחסות לטענת נתניהו באותו כנס עצמו, כאילו את כספי ההתנתקות עדיף היה להשקיע בעניים בישראל. שרון אמר: "כנראה, שצריך להזכיר למי ששכח שהחלטנו בכנסת להחריג את ההתנתקות מיעדי הגירעון בגלל אופיה המיוחד. דווקא מימושה של תוכנית ההתנתקות יאפשר להסית משאבים המופנים לביטחון שוטף לטובת החברה והקטנת הפערים שבתוכה".

 

בהמשך עבר שרון לפסים ציניים, והמשיך לעקוץ את שר האוצר: "השינוי שאנו מובילים לא קל לביצוע, לא קל להוביל לשינויים כל כך דרמטיים ויסודיים, יש את אלה שמתנגדים כי אינם מבינים את הצורך בו ורוצים לדבוק בקיים גם אם הוא רע, יש כאלה שבתמימות חושבים שהדברים יסתדרו ויש מי שמתנגדים לשינוי מאינטרסיים אישיים ופוליטיים. זוהי חולשה אנושית מוכרת להעדיף את האינטרס האישי על פני טובת הכלל".

   

שרון אמר בתחילת נאומו, "לקחתי על עצמי את האחריות לחולל שינויים בכל תחום בו הם דרושים כדי להביא את החברה הישראלית למצב טוב יותר בעתיד. אנחנו באמצע העשייה. הממשלה בראשותי הובילה וממשיכה להוביל רפורמות כמעט בכל תחומי העשייה הכלכלית. פעלנו בנושאים שבהם בעבר דיברו הרבה ועשו מעט. למרות שאני מעולם לא נמניתי על אלה שלא העריכו את העשייה הגדולה שהיתה בעבר, והיתה עשייה גדולה בעבר".

 

יכולנו להיות מובלים והחלטנו להוביל

 

לדברי שרון, "השינוי הגדול ביותר שאנו מבצעים הוא יישום תוכנית ההתנתקות. היינו חייבים לקחת את היוזמה לידינו. עמדנו לפני מצב שבו יכולנו להיות או מובלים או מובילים. והחלטנו להוביל. עשינו החלטה של סדרי עדיפויות, אנו יוצאים מרצועת עזה, אזור שאין בו שום סיכוי לבסס בו רוב יהודי ושברור לכולם שבאף הסדר קבע לא יהיה חלק ממדינת ישראל. במקביל אנו מפנים את מירב המאמצים לאזורים החשובים ביותר, להבטחת קיומנו, הגליל, הנגב, ירושלים רבתי, גושי ההתישבות ואזורי הבטחון. יזמתי את ההתנתקות משום שהיא הכלי הטוב ביותר לשינוי יסודי במצב הלאומי של מדינת ישראל.

  

"ליציאה מעזה תהיה השפעה חיובית מכרעת על כל תחומי החיים בישראל, הבטחון, הכלכלה, ואיכות החיים במדינה. אני אומר בבטחון - ההתנתקות מעמידה את ישראל במצב טוב יותר מבכל תרחיש אפשרי והיא תתבצע על פי לוח הזמנים שנקבע, החל מעוד שבעה שבועות. האתגר הראשון שניצב בפנינו הוא האתגר הבטחוני. ההתנתקות יכולה לסייע לנו לבלום את הטרור ובוודאי שהיא תסייע לנו להילחם בטרור בצורה אפקטיבית וטובה יותר. יש סיכוי אמיתי שההתנתקות תהווה תמריץ לצד הפלסטיני לבלום את מתקפת הטרור.

 

"בפעם הראשונה יצטרכו הפלסטינים לבחור האם הם מוכנים להתחיל לבנות או האם הם מעוניינים להמשיך להרוס. האם הם מוכנים ויכולים להשתנות בעצמם, או שהם רוצים להמשיך ולהתבוסס במדמנה של שנאה והסתה אשר תוביל את האוכלוסיה שלהם לעוני ולסבל. יש להם באמת הזדמנות, חבל שיחמיצו אותה.

  

"יש בחברה ובהנהגה הפלסטינית כוחות מתונים שרוצים לעשות את הבחירה הנכונה. ההתנתקות יכולה לעזור להם והיא המבחן האם הם יכולים להנהיג האם יש או אין פרטנר? אם הפלסטינים יכשלו ויבחרו שוב בדרך המלחמה והטרור ישפר ביצוע ההתנתקות באופן משמעותי את יכולתנו להתמודד ביעילות עם הטרור". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
נאום שרון
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
עקץ את נתניהו
צילום: רויטרס
צילום: אילן מרסיאנו
התייחס לפינוי המלון
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים