שתף קטע נבחר

לפיד: מחיר השקטת החרדים בחיפה - תאונות

יו"ר שינוי תקף בחריפות את הכניעה לדרישות החרדים בהחלטה על סגירת ציר המריבה בשדרות ורבורג בעיר. "המשרד לביטחון פנים מעדיף תאונות דרכים על פני הרגזת החרדים. הליכוד משתף פעולה והעבודה שותקת", אמר. ח"כ אורלב: "המשטרה נהגה בתבונה וברגישות"

יושב ראש סיעת שינוי, טומי לפיד, תקף הבוקר (יום ו') בחריפות את ההחלטה לחזור ולסגור את שדרות ורבורג בקריית שמואל במהלך השבת. "המשרד לביטחון פנים מעדיף תאונות דרכים על פני הרגזת החרדים", אמר לפיד. לדבריו, זו המסקנה היחידה שאפשר להסיק מההחלטה לסגור מחדש את הכביש, "למרות כל אזהרות המומחים כי סגירת הכביש בסופי שבועי מסכנת חיי אדם".

 

לפיד הוסיף כי הליכוד משתף פעולה עם החרדים, על חשבון הציבור החילוני, "והעבודה יושבת בממשלה ושותקת". הוא הבטיח כי סיעתו תמשיך במאבק בכפייה הדתית, "המתבטאת הפעם בסגירת כביש שבו אין אפילו בית כנסת". מסיעת ש"ס נמסר כי היא תשקול למשוך את הצעת האי-אמון שהגישה נגד הממשלה לאחר פתיחת הכביש, בכפוף להתנהלות במקום במהלך השבת.

 

המשטרה מסרה הבוקר כי בעקבות ההחלטה החדשה על סגירת "ציר המריבה" תופנה התנועה צפונה לצירים חלופיים ברחובות טרומן וספיר בקריית חיים. במקביל, החלה עיריית חיפה בתכנון הסטת כביש המריבה כמה עשרות מטרים מערבה, כדי להרחיקו מהשכונה. תוכנית זו נהגתה כבר לפני מספר חודשים, אולם רק כעת החל תכנונה, לאחר הסכמת משרד התחבורה. עוד ביקשו במחוז הצפוני של המשטרה מן הנהגים המופנים לנתיב החלופי, לנהוג "נהיגה זהירה ובטוחה תוך שימת לב להולכי הרגל בדרכם לחוף הים".

 

חבר הכנסת והשר לשעבר זבולון אורלב (מפד"ל) הגיב להאשמות של לפיד ואמר כי "המשטרה הודיעה שהטענה לריבוי תאונות דרכים בכביש המריבה אינה מבוססת, לכן אין כל סיבה לחרחר ריב ולהפר ברגל גסה את הסטטוס קוו הקיים במקום במשך עשרות שנים". עוד הוסיף אורלב כי "המשטרה נהגה בתבונה וברגישות".

 

אורלב החל לפעול בנושא מוקדם יותר השבוע לאחר שבסוף השבוע הקודם פרצו במקום מהומות קשות בין מפגינים דתיים לכוחות המשטרה. ח"כ אורלב אף פנה בנושא לסגן השר לביטחון פנים, יעקב אדרי. "העליתי את הנושא בפני ראש הממשלה והוא נתן הנחיה למצוא פתרון שייאפשר מחד להמשיך ולסגור את הכביש, ומאידך יספק ביטחון לנוסעים בציר המקביל", סיפר סגן השר אדרי. "פתרון הביניים ישמור על הסטטוס-קוו ואת הכביש סגור, ומאידך תהיה בציר הנגדי ניידת, שתכוון את התנועה ותשגיח שהתנועה תזרום כסדרה".

 

רונית מינץ, תושבת קריית שמואל ומי ששימשה כדוברת וועד המאבק של השכונה, אמרה כי מדובר בניצחון לדמוקרטיה, ולא במאבק בין דתיים לחילוניים. "לא יצאנו למאבק בכפייה החילונית, לא ניסינו לבצע כפייה דתית ואנו לא חשים מנצחים", אמרה. "צריך להבין שבראש ובראשונה, המדינה הפרה הסכם בין הרשות לתושבים. היום זה קרה בקריית שמואל, ומחר זה יכול לקרות בשכונת דניה או בדיזנגוף. כשעושים הסכם צריך לכבד אותו, אפילו שהשלטון התחלף. על זה היה המאבק. נכון שקדושת השבת הייתה חשובה לנו, אבל הנושא העקרוני היה העובדה שהממשלה לא יכולה להפר הסכמים".

  

עוד הוסיפה: "הצטערתי לראות שלא כל המדינה הצטרפה למאבק. אנשים ראו רק את הכיפה. מדובר פה באוכלוסיה שפגעו באיכות החיים שלה ושינו את תנאי חייה ועל כך היא נאבקה. אנחנו נהיה הראשונים שנבוא לעזור לאוכלוסיות אחרות שיסבלו מאותה בעיה".

 

לפי ההחלטה החדשה ציר המריבה יישאר סגור לתנועה עד שתימצא פשרה של קבע. סיכום על כך הושג בפגישה בין בכירי המשרד לביטחון פנים, משרד התחבורה והמשטרה. ראש הממשלה, אריאל שרון, לחץ גם הוא כדי להגיע לפתרון לפני כניסת השבת ואף נועד בעניין עם סגן השר לביטחון פנים, יעקב אדרי.

  

משרד התחבורה החליט על פתיחת הכביש בעקבות דו"ח שקבע כי במהלך סופי השבוע מתרחשות בציר המקביל פי 3 יותר תאונות. אתמול אמרו שם שההחלטה לסגור את הכביש בקריית שמואל התקבלה בתיאום עמם. "התנינו את המשך סגירת הכביש בחלופה נאותה - קרי כוח משטרתי שיפקח על התנועה בציר הנגדי וימנע תאונות", מסר דובר המשרד.

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המהומות בציר המריבה (ארכיון)
מעדיפים תאונות? (ארכיון)
מומלצים