שתף קטע נבחר

טורקיה: אדם ניסה להתפוצץ ליד לשכת ראש הממשלה

עדי ראייה דיווחו כי אדם ניסה לפוצץ עצמו ליד לשכתו של ארדואן באנקרה. בדיווח אחר נאמר כי מדובר בניסיון פיגוע ליד משרד המשפטים. התוקף לא הצליח להפעיל את מטען הנפץ ונורה על ידי השוטרים. איש לא נפגע

האם נעשה ניסיון להתנקש בחיי ראש ממשלת טורקיה? שוטרים ירו הבוקר (יום ו') באדם החשוד כמחבל מתאבד שביקש לפוצץ עצמו ליד לשכת ראש הממשלה, רצ'פ טאיפ ארדואן, באנקרה. עדי ראייה דיווחו כי המחבל לא הצליח להפעיל את מטען הנפץ ונורה למוות. איש לא נפגע בתקרית.

 

דיווחים סותרים שהגיעו מאוחר יותר הצביעו על כך שניסיון הפיגוע אירע דווקא סמוך למשרד המשפטים בעיר. לפי אחד הדיווחים המחבל ניסה להתפוצץ ראשית סמוך ללשכת ראש הממשלה, ולאחר מכן נמלט לעבר משרד המשפטים ונורה. לפי דיווח אחר האיש ניסה תחילה את משרד המשפטים והתגלה על ידי גלאי מתכות. 

 

רשתות הטלוויזיה בטורקיה הציגו תמונות חיות ממקום האירוע. המחבל, כבן 35, שכב בתוך שלולית של דם ונראה כי היה עדיין בחיים. חבלנים טורקים הפשיטו את האיש מחולצתו על מנת לפרק את מטען החבלה שנשא עמו. עדי ראיה רבים נאספו ובמקום פרצה המולה. שר המשפטים הטורקי, קמיל צ'ייצ'ק, אמר לכתבים במקום האירוע: "זהו אינו אירוע בר חשיבות והוא לא ישפיע על עבודתנו".

 

אם אכן מדובר בפיצוץ סמוך למשרד המשפטים ייתכן שמדובר באנשי אל קאעידה. ביום שני השבוע דרשה התביעה הטורקית לגזור עונשי מאסר עולם על ארבעה פעילים החשודים בקשר עם ארגון אל-קאעידה. הארבעה הואשמו בסדרת הפיגועים שאירעו באיסטנבול בנובמבר 2003 בהם נהרגו כ-60 בני אדם. מדובר בשני הפיגועים בבתי הכנסת בעיר "בית ישראל ונווה שלום", ובפיגועים נגד הקונסוליה הבריטית וסניף בנק HSBC הבריטי.

  

בתחילת מאי הגיע ראש הממשלה ארדואן לביקור בישראל, מלווה בשר הביטחון הטורקי. ראש הממשלה ארדואן התבטא בעבר כמה פעמים נגד מדיניותה של ישראל בשטחים, ואמר, בין היתר, כי ישראל אחראית בשל התנהלותה להתגברות האנטישמיות בעולם. הוא אף כינה את המעשים בשטחים כמעשי טרור. משרד החוץ הטורקי זימן בעבר את שגריר ישראל באנקרה לבירור בעקבות פעולות צבאיות ישראליות. 

 

עם עלייתו של ארדואן, איש המפלגה האיסלמית, לשלטון לפני כשנתיים וחצי, הביעו גורמים מדיניים בירושלים חשש כי היחסים הביטחוניים בין שתי המדינות ייפגעו.

  

אולם ישראל פועלת בצורה אינטנסיבית בטורקיה בתחום הביטחוני, ותעשיות הביטחון הישראליות אף עסקו בהשבחת כלי מלחמה של הצבא הטורקי. כמו כן, טורקיה וישראל מקיימות תמרונים צבאיים משותפים, הכוללים טיסות של חיל האוויר הישראלי בשטח האווירי הטורקי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ארדואן
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אזור ההתנקשות
צילום: רויטרס
מומלצים