שתף קטע נבחר

"טיבי, מזוז חוקר? לבנון איתך"

היועץ המשפטי לממשלה הורה לחקור את חבר הכנסת בחשד שביקר בלבנון ללא אישור. היום התכנסו נציגי מפלגות בלבנון לכנס הזדהות עם טיבי בביירות. הם אמרו לו: "לא יצליחו לנתק את הקשר בין ערביי 48' לאחיהם בלבנון" והוא השיב להם טלפונית: הקשר בינינו לא יינתק למרות חקירות ובתי משפט

החלטת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפתוח בחקירה פלילית נגד חבר הכנסת אחמד טיבי עוררה היום (ו') תגובות נזעמות בלבנון.

 

ביום שלישי דווח כי היועץ המשפטי לממשלה מזוז הורה למשטרה לפתוח בחקירה בחשד שח"כ טיבי נסע בחודש מאי ללבנון מבלי להשיג את אישורו של שר הפנים. בעקבות הדיווחים, התכנסו היום נציגי מפלגות וזרמים לבנוניים ופלסטינים וכן חברי פרלמנט לבנוניים לכנס הזדהות בביירות עם ח"כ טיבי.

 

הכינוס, שהועבר בשידור חי באחד מערוציה של רשת אל-ג'זירה ("אל-ג'זירה מובאשיר"), עסק בתגובות נגד החלטתו של היועץ מזוז לפתוח בחקירה ונתן במה לדוברים שונים ובראשם חבר הכנסת טיבי. 

 

הדוברים שכינו את ח"כ טיבי "אחמד אל-ערבי" על שם שירו של המשורר מחמוד דרוויש, אמרו, בין היתר: "לבנון אוהבת אותך ואת כל מה שאתה מסמל ומייצג. לא יצליחו לנתק את הקשר בין ערביי 48' לאחיהם בלבנון. אנחנו עמים אחים, ומעריכים את כל אלה שקומתם זקופה כמוך".

  

באותו הכנס, אותו יזמה אגודת העיתונאים של לבנון ובו נכחו בו עשרות נציגים לבנוניים ופלסטינים, השיב ח"כ טיבי לנוכחים באמצעות הטלפון ואמר: "לבנון היא מדינה אהובה ועם דגול. הקשר בינינו לא יינתק למרות חקירות ובתי משפט. אני חוזר ומרכין ראש בפני כל אלה בסברה ושתילה שנפלו חללים בשל היותם פלסטינים.

  

"אותה פרשה לא נעלמה גם מעיני הציבור הערבי בישראל וחבר הכנסת טיבי חזר על אותם הדברים גם בפני העיתונות הערבית בארץ. "אמשיך להרכין את ראשי בפני חללי פלסטין", אמר טיבי לעיתון "כול אל-ערב", כשבאותה הידיעה מתנוססת תמונתו מניח זר פרחים על אחד הקברים.

  

"נסע להרכין ראש על חללי פלסטין"

 

הסיפור החל בחודש פברואר, כאשר ח"כ טיבי נסע לראשונה ללבנון מבלי לבקש לכך אישור כחוק. לבנון מוגדרת בחוק כמדינות אויב ובאותה העת נערכה בדיקה של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ובסופה הוחלט שלא לנקוט בהליכים פליליים נגד חבר הכנסת טיבי, בין השאר בגלל הסברים שסיפק בכלי התקשורת.

 

ב-13 באפריל פנו מלשכתו של מזוז לח"כ טיבי והדגישו בפניו שהאיסור לצאת מישראל למדינות אוייב, בהן לבנון חל על כל אדם. כמו-כן הבהירו בלשכת היועץ המשפטי לממשלה שלאחר התיקון לחוק שנעשה בשנת 2002, הוארך תוקפן של התקנות לשעת חירום בנושא יציאה למדינות אוייב וכי החוק חל גם על חברי כנסת. כמו-כן ציינו במכתב לח"כ טיבי שאם יחפוץ לבקר בלבנון או בכל מדינת אויב בעתיד, יהיה עליו לבקש היתר משר הפנים ובמידה ולא יעשה זאת ישקלו לנקוט בהליכים פליליים נגדו.

 

בראיון שהעניק טיבי לעיתון "א-ספיר" הלבנוני התברר שטיבי ביקר בלבנון פעם נוספת באמצע חודש מאי, ולכן הוחלט לבצע בדיקה נוספת. טיבי סיפר שנסע ללבנון על מנת "להרכין ראש על מי שנפל חלל למען פלסטין".

 

מבדיקה שנערכה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה התברר שהוא לא קיבל אישור משר הפנים כנדרש, למרות שהוזהר חודש לפני הביקור. בעקבות כך החליט מזוז להורות למשטרה שתפתח בחקירה פלילית נגד טיבי בחשד להסתננות. מזוז העביר לטיבי הודעה רשמית על הכוונה לפתוח נגדו בחקירה פלילית.

 

ח"כ טיבי אמר בתגובה כי "לא נסעתי ללבנון, שמבחינתי איננה מדינת אויב, כדי לעבור על החוק. נסעתי כדי להיפגש עם פוליטקאים, אנשי רוח, וחברים. זאת, על-פי הזמנה רשמית של ראש ממשלת לבנון. החלטת מזוז בלתי מוצדקת. לרבות בשל הסתמכותו על דברים שנאמרו מפי בתקשורת הלבנונית. החוק הוא חוק פוליטי המכוון נגד הציבור הערבי ומנהיגיו. אמשיך להרכין ראש מול קורבנות הכיבוש והמלחמה ללא מורא". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אתר אל ערבייה
ביקור ח"כ טיבי בלבנון
באדיבות אתר אל ערבייה
צילום: רויטרס
מזוז. הורה לחקור
צילום: רויטרס
מומלצים