שתף קטע נבחר

הממשלה צפויה להצביע נגד דחיית ההתנתקות

אף אחד לא מוכן לקחת אחריות על מה שעובר לשרון בראש, אבל במערכת הפוליטית מעריכים: למרות המתח בינו לבין נתניהו, חודש לפני ההתנתקות הוא לא יפטר את שר האוצר שלו. ארבעה משרי הליכוד צפויים לתמוך היום בממשלה בדחיית ההתנתקות בשלושה חודשים, אבל להצעה אין סיכוי ממשי לעבור

הממשלה תדון הבוקר (א') בהצעת שר החקלאות ישראל כץ, לדחות את ההתנתקות בשלושה חודשים. להצבעה יש משמעות סמלית בעיקר: להצעה לדחות את ההתנתקות אין סיכוי ממשי לעבור בממשלה, לאור ההתנגדות הצפויה בקרב כל שרי העבודה וחלק משרי הליכוד.

 

ארבעה משרי הליכוד צפויים להצביע בעד דחיית התוכנית: שר האוצר בנימין נתניהו, שר החקלאות ישראל כץ, שר הבריאות דני נווה והשר צחי הנגבי. שרת החינוך לימור לבנת ושר החוץ סילבן שלום סירבו להודיע כיצד בכוונתם להצביע.

 

נתניהו הודיע, כי ביום רביעי, כאשר ההצעה תגיע להצבעה בכנסת, בכוונתו לתמוך בה או להיעדר מהכנסת - גם אם, כצפוי, ההצעה תידחה בהצבעה היום בממשלה. הדבר העלה את חמת מקורבי ראש הממשלה, ואלה הפריחו איומים מרומזים לכיוונו: "יש חוק, ועל פיו שר צריך לתמוך בהחלטות ממשלה".

 

מקורבי שר האוצר בליכוד לא נשארו חייבים: "אם שרון יחליט לפטר את נתניהו ביום רביעי, הוא יכול להעניק לביבי באותה הזדמנות מינוי לתפקיד יו"ר הליכוד וראש הממשלה מטעם המפלגה. אם שרון יפטר את ביבי - הוא מסיים את הקריירה שלו כיו"ר הליכוד".

 

יחד עם זאת, מעריכים גורמים במערכת הפוליטית, כי העימות בין שרון לנתניהו יסתיים בלא כלום. לדבריהם, בשלב זה, חודש לפני ביצוע ההתנתקות - אין לראש הממשלה סיבה נראית לעין לפתוח חזית חדשה, בנוסף למאבקים הצפויים לו נגד המתנחלים ומתנגדי ההתנתקות.

 

אמנם כמה מיועציו של ראש הממשלה תומכים מאוד באפשרות של הדחת נתניהו, אך אנשי שרון שומרים על עמימות ואומרים שעמדת רה"מ תתברר

במלואה ביום רביעי, לאחר ההצבעה בכנסת.

 

בשני הצדדים מסכימים שהעניין אינו משפטי במהותו: "לא מדובר בעניין חוקי במהותו. רה"מ יכול לפטר אם הוא רוצה, זה עניין של שיקול דעת".

 

בכל מקרה, אנשי שרון מקוים שהתנהגותו של נתניהו תפגע בו, כמי שרואה עצמו מועד לראשות הממשלה. ליאור חורב, יועץ אסטרטגי המקורב לשרון, אמר: "מנהיגים לוקחים אחריות ולא מסתתרים מן המליאה".

 

דווקא כץ עושה כאן מהלך פוליטי מתוחכם מבחינתו: ראשית, יש כאן ניסיון להראות לאנשי הימין ולחברי הכנסת המורדים, שהוא ממשיך להילחם נגד ההתנתקות, למרות שהוא יושב על כיסא בממשלה. אבל חשוב מכך: יש כאן תרגיל פוליטי מתוחכם, שנועד לחשוף את עמדות השרים שלא שלמים עם יישום התוכנית.


פורסם לראשונה 03/07/2005 00:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. הוא רציני?
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
נתניהו.
צילום: רויטרס
מומלצים