שתף קטע נבחר

נגד "תוכנית ההתאבדות": בובה על חוט בגשר

סטודנטים מ"תא כתום" באוניברסיטה העברית תלו בובות קרטון ב-50 צמתים מרכזיים ברחבי הארץ וחילקו לנהגים עלונים נגד הפינוי. הם הודפים טענות על סכנה לנהגים: "פרסומת עם בחורה בבקיני מסיחה את הדעת יותר"

זה לא כל-כך נעים לראות איש תלוי על חוט. אבל זה המודל שנגלה הבוקר (יום א') לעיניהם של עשרות נהגים ברחבי הארץ, במסגרת המחאה נגד תוכנית ההתנתקות.

 

הפעם מדובר בגימיק מבית היוצר של "תא כתום", ארגון ימין של סטודנטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים. במשך הלילה שקדו חברי התא על תליית מאה בובות קרטון קשורות לחוט ב-50 גשרים ברחבי הארץ.

  

בשעות הבוקר יצא המבצע לדרך, בהשתתפותם של כ-300 סטודנטים: הבובות נזרקו מן הגשרים בעודן תלויות. לנהגים המופתעים אף חולקו עלוני הסברה נגד הפינוי. 

 


צילום: צפריר אביוב

 

"מדובר בבובה של בן-אדם, אזרח - לא כתום ולא כחול, שבא להמחיש לנהגים את התאבדותה של הדמוקרטיה, של ביטחון התושבים ושל הציונות", הסביר ל-ynet לירון זיידין מ"תא כתום", שהתייצב לצד בובה מעל גשר מחלף השלום. "המסר שלנו הוא לאן המהלך הזה מוביל אותנו כעם, כחברה".

 

זיידין וחבריו בנו הבוקר בעיקר על פקקים תחת הגשר ומולו. "אנחנו רוב הזמן על הגשרים עצמם, כשיחלו הפקקים נחלק גם חומר הסברה. רק שלא יגידו בטעות שאנחנו חוסמי כבישים". 

 

המשטרה לא התלהבה מהמיזם המקורי: בירושלים עוכבו לחקירה שלושה סטודנטים, שתלו ליד שער יפו בובת קרטון ושלט עליו כתבו "סטודנטים נגד ההתאבדות". השלט והבובות הוסרו מהגשר.   

 

מארגני המבצע הודפים בתוקף טענות בדבר סיכון הנהגים: "הבובה תלויה צמוד לשלט ב-15 ברזלים כדי שחס וחלילה לא תיפול, ולצידה משגיח סטודנט שלנו. זה לא מסוכן", אומר זיידין. "תמונת פרסומת של בחורה בביקיני מסיחה את הדעת הרבה יותר. הגיע הזמן לשים קץ להסתה הפרועה בתקשורת על כל מהלך של הימין, גם כאשר הוא לגטימי. בניגוד לשמאל הקיצוני, שזורק אבנים על חיילים בבילעין, אנחנו כסטודנטים מוצאים לנכון לשכנע בצדקת דרכינו באמצעות הסברה". 

 

בשבועות האחרונים, לצד חסימות הכבישים, שלפו מתנגדי ההתנתקות עוד כמה גימיקים בסגנון הבובות התלויות - אחד מהם היה צביעת מדרכות בצפון תל-אביב בכתום-לבן. אנשי "תא כתום" עצמם יצאו למבצע לילי, במסגרתו הציבו סרטים כתומים על מכוניות תל-אביביות.   

 


פורסם לראשונה 03/07/2005 07:41

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
מחאה בכביש בגין בירושלים
צילום: צפריר אביוב
צילום: גיל יוחנן
"סטודנטים נגד ההתאבדות"
צילום: גיל יוחנן
צילום: גלעד קוולרציק
מבצע לילי עם בובה
צילום: גלעד קוולרציק
צילום: מור לוין
הגימיק הקודם: מדרכה כתום-לבן
צילום: מור לוין
מומלצים