שתף קטע נבחר

איציק לנתניהו: אתה לא מפחד מרצח נוסף?

"ביבי, בחברות, לא הכל פוליטיקה", אמרה שרת התקשורת לשר האוצר והטיחה בו: "אתה רואה את האלימות, שומע את השב"כ - לא תוכל להגיד עוד פעם שלא ידעת". לשכת נתניהו מגיבה: "זה בולשביזם, מקרתיזם וסכנה לדמוקרטיה". נתניהו: "תתעסקו בהריסות שלכם, אל תדביקו לי אחריות למה שעושים קרימינלים סהרורים"

נתניהו ספג אש ומשיב מלחמה: תמיכתו של שר האוצר, בנימין נתניהו, ברעיון דחיית ההתנתקות עמדה היום (א') במוקד ויכוח סוער בישיבת הממשלה ומחוצה לה. הרוחות התלהטו במיוחד כאשר השרה דליה איציק תקפה אותו ורמזה על האפשרות של רצח ראש ממשלה נוסף.

 

לשכת נתניהו הגיבה: "איציק עשתה מעשה שלא ייעשה, להסית נגד ציבור שלם רק בגלל קומץ של פורעי חוק קיצוניים זה בולשביזם, מקרתיזם וסכנה לדמוקרטיה. כשהיו מרגלים בקרב חברי הקיבוצים לא הוכתמו כל חברי הקיבוצים".

 

ראש הממשלה כמעט והתחנן בפני שרי הליכוד: "די לדממה". אבל מי שענה היו בעיקר שרי העבודה - אליהם חבר גם אולמרט. נתניהו לא נשאר חייב וענה למבקריו, "אף אחד לא ילמד אותי אחריות מהי".

 

בשלב מסוים, החלו השרים להתחרות ביניהם - מיהו הפיוטי והמליצי ביותר. נתניהו, לדברי משתתפים בישיבה, היה נסער. בייחוד לאחר דבריה של השרה איציק. 

 

"זה הולך להיות הקיץ הכי חם ואולי הכי לוהט בהיסטוריה של המדינה", אמרה שרת התקשורת. "צריך להגיד את האמת - זהו לא ניסיון לדחיה אלא לביטול. אני אומרת לך שר האוצר, בחברות: אני לא מבינה איך אתה לא מפחד שזה יקרה עוד פעם. זה כבר קרה פעם אחת, איך אתה לא מפחד? כשאני לא יכולה לעשות משהו אני קמה ועוזבת, ביבי, לא הכל בחיים זה פוליטיקה".

 

השרה המשיכה במונולוג, שאולי יכול היה לצאת גם מגרונו של ראש הממשלה: "יכול להיות שאתה חושב שמישהו במקומך היה נוהג אחרת, אבל אם יקרה משהו לא תוכל להגיד עוד פעם שלא ידעת. אתה שומע את המודיעין, את השב"כ, אתה רואה את האלימות, אתה איש מאוד חשוב בממשלה. אתה צריך לצאת היום ולהגיד: גם אני מתנגד להתנתקות, אבל ההכרעה נפלה וצריך לכבד אותה ... אני מתה מפחד ואתה לא עושה כלום, לא תוכל להגיד עוד פעם שלא ידעת".

 

שר הפנים, אופיר פינס, תקף את השר ישראל כץ, שיזם את הדיון על דחיית ההתנתקות באמצעות ערר שהגיש על החלטת ועדת השרים בנושא. "לקדם הצעת חוק של ח"כ שנטש את הממשלה על רקע ההתנתקות מתוך הממשלה זה ממש להשתין מהמקפצה", אמר לו, בעקבות רצונו להביא לתמיכה ממשלתית בהצעתו של עוזי לנדאו. אתה משתין מהמקפצה שעליה אתה עומד".

 

שר השיכון, יצחק הרצוג, אמר: "אם יש לכם בעיות פוליטיות בבית שלכם, אל תעשו זאת על גבה של החברה הישראלית. דחיית ההנתקות תפגע בחיילי צה"ל ובביטחון המתיישבים, וגם במעמדה של ישראל בעולם".

 

השר שמעון פרס הצטרף לביקורת: "איזה מן דבר זה? איזה נזק נגרם למדינה מההתפרעויות האלה? זה מיותר ומבזה. כל יום של שהות בעזה עולה לנו 6 מליון שקלים. הרי שר האוצר דיבר פתאום על העניים והמסכנים. צריך לדאוג גם להם, לא רק למתנחלים".

 

נתניהו נגד "הספין החדש" של שרון ואולמרט 

 

נתניהו לא נשאר חייב. בתגובה להאשמות כלפיו, אמר: "אני מציע לשרי מפלגת העבודה להתעסק בשיקום ההריסות שלהם, ולא במה שקורה בליכוד. הניסיון להדביק לי את האחריות על מה שעושים הקרימינלים הסהרורים הוא פסול מוסרית". הוסיף: "הוויכוח בינינו לגיטימי, האלימות לא. זה טירוף להדביק לנו את הלינץ', ואף אחד לא ילמד אותי אחריות מהי".

 

בהמשך הדברים תקף נתניהו את הסכמי אוסלו וגם אמר: "אף אחד לא מדבר על עזה, כולם רוצים לצאת מעזה. הוויכוח הוא על האיך". בהתייחסו לביקורת לפיה דחיית ההתנתקות תפגע ביחסים עם ארצות-הברית, אמר נתניהו כי יש שם סקרים המעידים על כך, שהציבור האמריקני לא תומך כלל בתוכנית - "ולכן מצבנו עשוי דווקא להשתפר אם לא תתבצע".

 

נתניהו הוסיף: "גם אני רוצה להגיע לרגיעה ולהסכמים, לא פחות מכל אחד אחר, אבל בדרך אחראית שלא תביא לחיזוק גורמי הטרור, ושתבטיח שמירה על נכסים בעלי חשיבות לאומית. אם אנחנו מוסרים קלפי מיקוח במהלך הזה, אנחנו לא מקבלים תמורות הולמות מהרשות הפלסטינית".

 

השר אהוד אולמרט, ממלא-מקום ראש הממשלה, התערב בדיון: "אני פונה לח"כים ולשרי הליכוד - אתם לא צעקתם ששרון אמר 'מדינה פלסטינית' ו'ויתורים כואבים'. איפה חשבתם שהיא אמורה לקום? בערבות רוסיה?". הוא שיגר עקיצה לשר האוצר: "אני מציע שלא להגזים עם אומץ הלב של הבריחה מההצבעה ביום רביעי". נתניהו השיב: "אז זה הספין החדש שלכם, בריחה?". אולמרט, שהיחסים בינו לבין נתניהו עברו מזמן את נקודת הרתיחה, הגיב: "אני מציע לך לא לדבר אליי בלשון רבים. תקשיב לי, למרות שזה לא נוח לך לשמוע: אל תבוא למליאה, זו זכותך. אך אל תתגאה בבריחה שלך מקבלת החלטה".

 

הוויכוח גלש כאמור לימי אוסלו. אולמרט אמר לנתניהו: "אני רוצה להזכיר לך שרק אתה קראת לו ידיד". ראש הממשלה התערב, לכאורה בתמימות, ושאל: "למי הוא קרא ידיד?". "לראש הרשות הפלסטינית", השיב אולמרט. רמון שאל, גם בהיתממות: "מי זה היה?" ואולמרט השיב: "אחד, יאסר ערפאת".

 

שר החוץ שלום, שצפה בדברים מן הצד, אמר לשרי הליכוד: "תפסיקו עם זה כבר, תראו איך שרי העבודה מאוחדים". אולמרט התעלם מהערתו של שלום והמשיך במתקפה: "אם המהלך שלך יצליח, הממשלה תיפול. זאת המטרה שלך?". נתניהו השיב בציניות: "חכה רגע עם ההודעה שלך לעיתונות". שר החוץ ניסה שוב להרגיע את הרוחות: "פנימית אנחנו מגיעים למצב שלא נוכל להמשיך יחד, אבל רק ביחד נוכל לעבור את החודש וחצי האלו. שכל אחד יודיע מה עמדתו ונגמור עם זה".

 

לאולמרט אמר שלום: "יש לך כושר ביטוי מצוין. למרות זאת, זה לא נכון לומר כל דבר". לנתניהו קרא שר החוץ להגיע להצבעה בכנסת. הוא פנה לראש הממשלה ואמר כי לדעתו, אין הוא צריך לפטר את נתניהו גם אם לא יגיע.

 

השר ישראל כץ, מי שיזם את הדיון בהצעות החוק לדחיית ההתנתקות, אמר לשרי העבודה: "אתם מתנהגים כמו במשלי החיות דוגמת העקרב, שעוקץ את הצב במעבר הנהר. ספגתם תבוסה בבחירות ואתם מסתתרים מאחורי גבו של ראש הממשלה. על מה אתם תוקפים את ההליך הלגיטימי שאני מוביל?"

 

מודדים אפוד מגן

 

ובשולי הישיבה: לאור התגברות האיומים על השרים, חלקם נלקחו היום בזה אחר זה על-ידי נציגים מהיחידה לאבטחת אישים בשב"כ כדי למדוד שכפ"צים חדשים.


פורסם לראשונה 03/07/2005 12:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
בולשביזם. נתניהו
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אביגיל עוזי
לא הכל זה פוליטיקה. איציק
צילום: אביגיל עוזי
צילום: אתר הכנסת
להשתין מהמקפצה. פינס
צילום: אתר הכנסת
צילום: רויטרס
המדינה תקום בערבות רוסיה? אולמרט
צילום: רויטרס
צילום: חיים זיו
כמו עקרב שעוקץ את הצב. כץ
צילום: חיים זיו
מומלצים