שתף קטע נבחר

קונסולות הדור הבא: עוצמה קשה לניצול?

לא רק PS3, גם ה-Xbox 360 לא תקל על חיי חברות פיתוח שיבקשו לנצל את מלוא הפוטנציאל של הקונסולה. במקביל, סוני אישרה כי ה-PS3 תימכר ללא דיסק קשיח

בעוד ה-PS3 נתפסת כמכונה שקשה לפתח בשבילה, בגלל אופיו המורכב של שבב ה-Cell שבמרכזה, ל-Xbox 360 נלווית תדמית נעימה ונוחה לעבודה. ממספר ניתוחים וראיונות עם מפתחים שעלו ברשת בזמן האחרון ניתן להסיק שגם המכונה של מיקרוסופט תעמיד אתגרים לא קטנים בפני מפתחים שירצו לנצל את כל כוחה.

 

כתבה שהתפרסמה באתר החומרה היוקרתי Anandtech הביאה ציטוטים ממפתחים שטענו שיהיה קשה מאוד לכתוב קוד שישתמש באופן יעיל בשלושת מעבדי ה-Xbox הבאה. התוצאה, לפי השורה התחתונה של הכתבה, היא שרוב הזמן יסתמכו המשחקים על מעבד אחד שיכולת העיבוד שלו לא יותר מכפולה מזו של ה-Xbox המקורית. לאחר ביקורת שהוטחה בכתבה בפורומים שונים ברשת היא הוסרה, מה שעלול להשתמע ממנו שעורכי האתר החליטו להסתייג לפחות מחלק מטענותיה או מסקנותיה.

 

קושי בפיתוח למכונה מרובת מעבדים

 

ראיון עם טומונובו איטגאקי, ראש צוות הפיתוח Team Ninja של Tecmo אשר עובד על משחק המכות Dead or Alive 4 ל-360, אישר לפחות את החלק לגבי הקושי שבתכנות משחק שינצל כראוי את שלושת מעבדי הקונסולה. "קל לפתח משהו עד לרמה מסויימת של איכות. אבל אם אתה רוצה לנצל עד תומן את יכולות החומרה של ה-Xbox360, אתה מתחיל לגלות את הקושי שבפיתוח למכונה מרובת מעבדים".

 

עם זאת, הוסיף איטגאקי: "ל-Xbox360 יש מספיק כוח גם ללא שכל המעבדים מנוצלים. אפילו אם נעשה שימוש במעבד אחד בלבד, עדיין יש לו עוצמה גדולה מספר מונים מזו של הקונסולות המודרניות. אבל אנחנו לא נסתפק בעוצמה הזאת. המתכנתים שלנו נהנים לשחק עם המכונה. הם למדו להסתדר עם כל המעבדים ויוצרים משחק שידגים את כוחה של ה-360".

 

עקומת לימוד שטוחה יותר

 

מהערות של מפתחים יפניים נוספים שרואיינו במגזין Famitsu בשבוע האחרון עולה התמונה הבאה: כמו בכל דור חדש של קונסולות, יקח למפתחים זמן להעמיק חדור לטכנולוגיה ולהבין איך להפיק את המיטב מהחומרה. לכן נראה את המשחקים הולכים ומשתכללים מבחינה טכנית מזמן ההשקה והלאה. אלא שקונסולות הדור הבא, או לפחות ה-PS3 וה-Xbox360, מבצעות קפיצת מורכבות גדולה בהרבה מזו שהתרחשה בדורות קודמים.

 

עקומת הלמידה תהיה שטוחה יותר, וכך צפוי לעבור זמן ארוך לפני שנתחיל לראות משחקים שסוחטים מממכשירי המשחק החדשים את המיץ ומראים לנו את המקסימום שהם יכולים להוציא מעצמם. 

 

PS3 - ללא דיסק קשיח

 

במקביל, סוני יפן אישרה שה-PS3 לא תימכר בצירוף דיסק קשיח, למרות שהקונסולה כן תופץ עם חריץ הרחבה לדיסק בקוטר 2.5 אינץ`. בכך נשארת ה-Xbox (גם בדור הנוכחי) הקונסולה היחידה שמגיעה עם דיסק קשיח כחלק מהחבילה הבסיסית, נשלף בנפח 20 ג`יגה של Seagate.

 

דיסק קשיח יהווה במקרה של ה-PS3 הרחבה למכשיר, או חלק מחבילה יוקרתית (ויקרה) יותר של הקונסולה, אבל הוויתור עליו כחלק אינטגרלי מהקונסולה מאפשר לסוני לשמור את מחיר ה-PS3, הגבוה יחסית גם כך, ברמה סבירה (400 דולר לפי הערכות מקובלות).

 

נשיא Sony Computer Entertainment קן קוטרגי גילה לאחרונה בראיונות שהוא מצפה שהדיסק הסטנדרטי שיימכר בעבור ה-PS3 יהיה בנפח של 80 ג`יגה. חלק מהנפח הזה צפוי לשמש במשחקי תפקידים המוניים, במסגרתם צריך להוריד עדכונים גדולים במיוחד למכשיר, אבל רובו לא מיועד כלל לתמיכה במשחקים אלא כדי לעזור ל-PS3 לממש את יעודה כתחנת בידור ומדיה כללית, הכוללת הורדות מוזיקה ווידאו מהרשת.

 

Xbox 360 - גם ללא קונסולה?

 

כתב ynet מוסיף: יו"ר מיקרוסופט, ביל גייטס, רמז ביום ה' כי מיקרוסופט שוקלת אפשרות לספק רישיונות לשימוש בטכנולוגיית ה-Xbox למגוון חברות, במטרה להרחיב את נתח השוק שלה. אם היוזמה תתממש, יוכלו יצרני טלוויזיות דיגיטליות, מכשירי PVR ומחשבי מדיה סלוניים לשלב בתוכם את התוכנה של ה-Xbox.

 

קן קוטרגי, נשיא יחידת הווידאו של סוני, מסר בעבר כי סביר להניח ששבב המחשב בבסיס הפלייסטיישן 3, המכונה Cell, ישולב במוצרים דיגיטליים נוספים של סוני.

 

פורסם במקור באתר המשחקים vgames.co.il


פורסם לראשונה 03/07/2005 14:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Xbox 360. אתגרים לא פשוטים
צילום: איי פי
Vgames.co.il
מומלצים