שתף קטע נבחר

מת השוטר שנפגע במרדף אחר פלסטינים

עשרות פלסטינים הגיעו לאזור הסמוך להר אדר ויידו אבנים אל כוח של משמר הגבול שאיבטח את עבודות בניית הגדר. אחד השוטרים, סמל ראשון נתן יסאיס מלוד, מעד במהלך המרדף, ככל הנראה לאחר שהתייבש, והידרדר לערוץ הנחל. הוא נפצע אנושות ופונה לבית החולים "הדסה עין כרם" בירושלים, שם מת מפצעיו. רק ביום שישי נפצע בינוני חייל בעימות דומה בכפר בילעין

סמל ראשון נתן יסאיס, לוחם משמר הגבול בן 20 מלוד, מת מפצעיו הערב (יום א'), לאחר שהידרדר לערוץ נחל כפירה הסמוך לגדר ההפרדה בהר אדר, במהלך מרדף אחר מתפרעים פלסטינים. תחילה נמסר כי השוטר נחבל מאבן, ואז הידרדר לערוץ הנחל, אך גורמים בבית החולים מסרו שהשוטר מת כנראה מהתייבשות. מפקד מג"ב, ניצב חסיין פארס, מינה ועדת בדיקה.

 

יסאיס הובהל לבית החולים "הדסה עין כרם" בירושלים, והוכנס לחדר הטראומה, ואחר כך הוכנס לבדיקת CT. הרופאים נאלצו לבצע בו החייאות במשך כל זמן הטיפול. לבית החולים הגיע מפקד משטרת ירושלים, ניצב אילן פרנקו, והתעדכן במשך כשעה בפרטי המקרה.

 

ג'בר עזאת, חובש מד"א, הגיע מאבו גוש. קיבלתי הודעה שבין הר אדר לכפר קטנה יש פצוע שמוטל מדמם ולא ברור מה קרה. הגעתי תוך שלוש-ארבע דקות והתברר שהשוטר הוא מכוח שמאבטח עבודות בקו התפר. לפי עדי הראייה, היו מהומות וזריקת אבנים, הוא התדרדר לתהום של 7 מטר. הוא היה מחוסר הכרה ולא נשם. התחלנו מייד את הטיפול ובמקביל מד"א ירושלים שלח עוד ניידת. האנשים בשטח הזעיקו מסוק אך ביטלנו אותו כי רצינו לחסוך בזמן ופינינו אותו להדסה".

 

שוטרים פתחו במרדף אחר מיידי האבנים והשתמשו ברימוני הלם לפיזורם.

  

מפקד מג"ב, ניצב חסיין פארס, מינה ועדת בדיקה בראשות קצין בדרגת ניצב-משנה על מנת שיבדוק את השתלשלות האירועים, במהלכם נהרג לוחם משמר הגבול, שנפגע במהלך פעילות מבצעית. ניצב פארס אמר ל-ynet: "זה אירוע מצער מאוד. אני שולח תנחומים למשפחה, איבדנו לוחם, אנחנו נבדוק מה קרה באירוע הזה. ביקשתי מהמשפחה לנתח את גופתו של הלוחם".

 

מלקו איגזאו, בן 22, חבר ילדות של אחיו של לוחם מג"ב, סיפר ל-ynet: "עלינו לארץ יחד במבצע שלמה ב-91. למדנו בבית ספר יסודי דתי בקיבוץ לביא ליד טבריה. נתן היה בחור חייכן, צוחק, אני זוכר שאהב כדורגל כמו כל ילד בגיל שלו. המשפחה שלו מתאבלת. אח שלו אמר לי שנתן רצה להיות לוחם, מאוד רצה להתגייס במג"ב, הוא רצה את זה בשביל המדינה". 

 

גורמים בכירים במשטרת ירושלים אומרים בתגובה לאירוע: "אנחנו רואים בחומרה את ההתפרעויות החוזרות והנשנות של הפלסטינים למרות החלטת בג"ץ בנושא. המשטרה ומג"ב יגיבו בתקיפות על כל ניסיון להמשיך ולפגוע בשוטרים המאבטחים את העבודות באזור עוטף ירושלים".

 

פלסטיני ניסה לדקור שוטר ונעצר

 

מוקדם יותר עצר כוח אחר של משמר הגבול צעיר פלסטיני שניסה לדקור שוטר במחנה הפליטים שועפאט שבצפון ירושלים. איש לא נפגע.  מחקירה עולה שהפלסטיני שלף סכין בעת שעבר בדיקה במחסום, וניסה לדקור את אחד השוטרים. השוטר ירה באוויר ופתח במרדף אחריו. החשוד נתפס והועבר לחקירה. 

 

בהפגנות רבות שמתקיימות לאורך הגדר משתתפים פעילי שמאל מארגון "אנרכיסטים נגד הגדר". אחד הבולטים שבהם, יונתן פולק, אמר ל-ynet: "בתקופה האחרונה ניכרת מגמה לפיה כוחות הצבא והמשטרה אפילו לא נותנים חמש דקות של חסד להפגין, ומיד פותחים בעימות עם המפגינים כדי לפזר אותם באמצעות גז מדמיע, כדורי גומי, ואמצעי חדש שפותח לאחרונה - כדורי ספוג מוקשה, שאמנם הם פחות גרועים מכדורי גומי אך מזיקים די והותר".

 

לדבריו, "המשטרה וצה"ל תופשים כל מחאה של הפלסטינים כמחאה לא חוקית ופועלים לפזרה בכוח. אין ספק שמי שמאבד את אדמתו יש לו הזכות הלגיטימית למחות על כך, ואכן מרביתם בחרו בדרך לא אלימה, אך הכוחות שמגיעים בחרו בדרך של עימות וניסיון למחוץ את המפגינים ולעצור אותם, וכן למנוע מהישראלים להגיע למקום. זאת, בנוסף להוצאת צו של שטח צבאי סגור על כל הפגנה".

 

שלשום: פצוע בינוני בעימותים בבילעין 

 

ביום שישי האחרון נפצע חייל באורח בינוני מאבן שהושלכה לעברו במהלך הפרות סדר אלימות ליד הכפר בילעין, מערבית לרמאללה. החייל שנפצע ברגלו קיבל טיפול רפואי ראשוני במקום ופונה לבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים. 

 

כ-200 פלסטינים ופעילי שמאל ישראלים הפגינו סמוך לכפר בילעין נגד הקמת גדר הביטחון הפוגעת לדבריהם באורח החיים של תושבי הכפר. מקורות פלסטינים דיווחו ש-18 בני אדם נפצעו בעימותים עם הצבא, ביניהם 14 פלסטינים, שלושה ישראלים, מהם שני עיתונאים, ואזרח איטלקי אחד.

 

צה"ל הכריז על האזור כשטח צבאי סגור והודיע על כך למפגינים, אך לטענת הצבא הפרו המפגינים את הצו והחלו ליידות אבנים לעבר הכוחות במקום. בתגובה השיבו החיילים באמצעים לפיזור הפגנות, בהם רימוני גז והלם. 

 

לפני כשלושה חודשים, במהלך הפגנה של פלסטינים ופעילי שמאל באותו מקום נפגע חייל מאבן שהושלכה לעברו על-ידי אחד המפגינים ופונה לבית החולים. שם התברר שאיבד את עינו השמאלית.


פורסם לראשונה 03/07/2005 18:00

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה: תומריקו
סמ"ר נתן יסאיס
צילום: רפרודוקציה: תומריקו
צילום: איי פי
עימותים ליד הגדר. ארכיון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
כוח מג"ב. ארכיון
צילום: איי פי
צילום:אביגיל עוזי
לא נותנים להפגין. יונתן פולק
צילום:אביגיל עוזי
מומלצים