שתף קטע נבחר

700 עובדי עיריית ת"א יחזירו מיליוני שקלים

נחתם הסכם בין העירייה, ועד העובדים וההסתדרות בעקבות ביקורת של האוצר. העובדים נדרשו להשיב רטרואקטיבית כספים ששלומו שלא כדין ממרץ 99'. מדובר בהחזרים והפחתות שכר בהיקף של עשרות מיליוני שקלים

בעקבות ביקורת של יחידת האכיפה של הממונה על השכר באוצר, נחתם הסכם בין עיריית תל אביב וועד העובדים והסתדרות המעו"ף בדבר הפסקה מיידית של חלק מתוספות השכר החורגות של כ-700 עובדי עיריית תל אביב, וקביעת מנגנוני השבה לעובדים שקיבלו תוספות חורגות בשכרם.

 

ההסכם נחתם בסוף השבוע שעבר בעקבות ביקורת שנערכה על ידי 5 משרדי רואה חשבון מטעם יחידת האכיפה של הממונה על השכר, יובל רכלבסקי, שבחנה תלושי שכר של כ-6,000 עובדי וגמלאי עיריית תל אביב מול הסכמי השכר שנחתמו עם הרשויות המקומיות במרץ 1999.

 

הביקורת העלתה כי לכ-700 עובדים משולמות תוספות שכר חריגות מכוח הסכמים מקומיים שלא קיבלו את אישור הממונה. בין חריגות השכר שהתגלו בקרב העובדים: תוספת שעות גלובליות, תוספות אחוזיות, תוספות ניהול ועוד.

 

על פי ההסכם, מדובר בהפחתות שכר שיביאו לחיסכון שוטף של עשרות מיליוני שקלים בשנה לעיריית תל אביב ולחיסכון אקטוארי של מאות מיליוני שקלים.

 

כמו כן, נדרשו העובדים להשיב באופן רטרואקטיבי כספים בגין תשלומים ששולמו שלא כדין החל ממרץ 1999. ביחידת האכיפה מעריכים כי מדובר בהפחתות שכר למאות עובדים נוספים לפחות.

 

כבר ממשכורת החודש הקרוב תבוצענה הפחתות שכר לכ-700 עובדים. בשלב הבא תבדוק העירייה את שכרם של אלפי עובדים וגמלאים נוספים ותבצע הפחתות על פי ממצאי הביקורת ובהתאם לעקרונות ההסכם הקיבוצי ממרץ 1999. ביחידת האכיפה מעריכים כי מדובר בהפחתות שכר למאות עובדים נוספים לפחות.

 

מהאוצר נמסר, כי הממונה על השכר יפעל על פי סמכותו בחוק בשאר חריגות השכר שלא הוסדרו במסגרת ההסכם האמור ובמקרים אלו לא יהיה הממונה כפוף לתנאי ההסכם.

 

שמואל נחמני, סגן הממונה על השכר: "על הרשויות למגר תופעות של התנהלות בלתי תקינה, על חשבון כספי משלם המיסים, תוך מתן תשלומי שכר ופרישה חריגים והפרה של החוק ושל הסכמים קיבוציים עליהם חתמו. ההסכם האמור מבליט את נחיצותה של אכיפה אפקטיבית שיש בכוחה בכדי להשפיע על רשויות אחרות הממשיכות לחרוג מהוראות ההסכם הקיבוצי ממרץ 1999".

 

עיריית ת"א: זה הסכם חשוב, שפתר בעיה כואבת 

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: על פי ההסכם, הכיר האוצר בשכרם של עובדים רבים והוא אינו נחשב חריג. לגבי עובדים שנמצא כי חלק מרכיבי שכרם חריג הוסכם כי שיעור ההשבה הממוצע יעמוד על 20%-30%. עוד הוסכם כי ההשבה תבוצע בפריסה של 5 שנים והיא תוכל להתבצע באמצעים נוספים כמו קיזוז ימי חופשה וכו'. תשלום תוספות השכר החריגות יופסק החל ממשכורת יולי, המשולמת באוגוסט וההשבה המופחתת תבוצע החל מחודש אוקטובר.

 

ארנון בר דוד, יו"ר ארגון העובדים: "בתום משא ומתן ארוך הצלחנו למנוע קיצוץ בשכרם של אלפי עובדים. ההסכם מפחית למינימום את הפגיעה בעובדים שאצלם נמצאו חריגות שכר לכאורה. ההסכם שנחתם מנע משבר גדול בעיריית תל אביב יפו.

 

מנכ"ל העירייה, מנחם לייבה: "עיריית תל אביב יפו הגיעה להישגים רבים בזכות ההון האנושי שלה ואנו גאים בשיתוף ובנכונות של ארגון העובדים והעובדים להגיע לפתרון מוסכם. מדובר בהסכם חשוב, שפתר בעיה כואבת שנמשכה מספר שנים. ההסכם המשאיר בידי העובדים את מרבית השכר ששולם להם וההשבה המתפרסת של 5 שנים, נועד להקל על העובדים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
רון חולדאי, ראש עיריית ת"א
צילום: יריב כץ
צילום: ארז ארליכמן
נחמני. "למגר התנהלות בלתי תקינה"
צילום: ארז ארליכמן
מומלצים