שתף קטע נבחר

שמעון מזרחי: "הפיינל פור בארץ מכוון אך ורק נגד מכבי"

בראיון ל'ידיעות אחרונות' טוען יו"ר מכבי ת"א כי שינוי שיטת הליגה בארץ נועדה לפגוע באלופה הנצחית: "עוד נדבך בסדרת צעדים בלי פוסקים נגד מכבי ת"א". על התפטרותו של דיוויד בלאט מאימון הנבחרת: "חלם היא כאין וכאפס בהשוואה למה שקרה בנושא בלאט". על הכסף שמקבלת מכבי מרשות השידור: "אנחנו במצב שלא צריכים לרדוף אחרי אף גורם משדר". בעניין הווינר של מכבי: "אני מאחל לשאראס לחתום ב-NBA"

גם בפגרה אין לעו"ד שמעון מזרחי רגע אחד פנוי. עוד לפני שהתאושש מהחלטת מינהלת הליגה לקיים פיינל-פור בליגת העל, נפלה עליו פרשת ההתפטרות של דייויד בלאט מאימון הנבחרת הלאומית והרעש שיצרה. בסוף השבוע, כששהה בברצלונה בענייני היורוליג, לא נתנו לו חבריו באיגוד הכדורסל מנוח מהפרשה. במוצאי-שבת, כמה שעות אחרי שחזר מספרד, הוא הוזעק לפגישת חירום עם ראשי האיגוד.

 

מכיוון שעדיין לא נמצא פתרון למשבר, אימוני הנבחרת לא יתחילו רשמית ביום שלישי. החברים באיגוד השאירו לשמעון את הטיפול בנושא, שיזם פגישה של שעתיים בארבע עיניים עם בלאט, בתקווה להחזיר את המאמן לתפקיד. אבל מי שחשב כך, לא מכיר את דייויד בלאט. הוא קיבל החלטה שמבחינתו אין דרך חזרה. מזרחי: "מה שכואב לי זה ש-80 אחוז מהזמן אני מבזבז על מאבקים ולא לעשייה, וחבל מאוד. כי השחיקה לא מוסיפה לי בריאות".

 

בפרשת בלאט מגלה שמעון מזרחי רגישות רבה. כל שאלה הכי קטנה כמעט מוציאה אותו מגדרו: "נראה לי שחלם היא כאין וכאפס בהשוואה למה שקרה בנושא בלאט, מבלי לפקפק בניקיון הכפיים ובתום הלב של גורמים מסוימים. בלאט מאמן כבר 15 שנים. הוא היה שחקן, מאמן ראשי בגליל, עוזר ומאמן ראשי במכבי ת"א, עוזר מאמן נבחרת ישראל, מאמן ראשי בסנט-פטרסבורג וזכה איתה ביורופליג.  


שמעון מזרחי ומוני פנאן (צילום ארכיון: יוסי רוט)

 

"בעונה הבאה הוא יאמן באחת מקבוצות הצמרת באיטליה, בנטון טרוויזו, מה עוד הוא צריך לעשות? מדובר באדם שצבר 300 שעות כמרצה בבית-הספר למאמנים במכון ווינגייט. מי שנתן לו להרצות בבית-הספר למאמנים, הכיר בכישוריו ולא הפריעה לו העובדה שאין לו תעודת הסמכה. זה כמו לבדוק אם ליהושע רוזין המנוח או לרלף קליין שיזכה לחיים ארוכים, היתה תעודה".

 

מה שמרתיח את דמו של יו"ר מכבי ת"א וממלא מקום יו"ר האיגוד, זה שגורמים מסוימים שנאבקו נגד מינויו של בלאט, חקרו אם אכן הגיע לשיעורים ולהרצאות בווינגייט. "חלק מהחקירות נעשה כדי לטרפד את המינוי בנבחרת רק משום שנראה להם שהוא קשור למכבי ת"א. סעיף 4ב' בחוק הספורט קובע, כי ועדה של שלושה חברים שממונה ע"י השר האחראי, רשאית לתת למאמן שהגיע מחו"ל היתר זמני לעבוד בתקופה מוגבלת. היה צריך לתת לבלאט היתר זמני, עד שיקבל בעוד שבועים את תעודת ההסמכה. בשבוע שעבר הוא עבר שני מבחנים. בראשון הוא קיבל ציון 92, בשני 97. בקרוב הוא אמור לעבור את המבחן השלישי. עכשיו טוענים שחסרות לו 24 שעות הדרכה. ואני שואל מה עם 300 השעות כמרצה שצבר לזכותו?".

 

- בלאט נפגע עמוקות. בוודאי עסקתם בכך בשיחה ביניכם?

 

"דייויד אכן נפגע קשות, ואני חושב שבנושא הזה היו"ר ירמי אולמרט היה נחפז מדי. אני איש חוק שיודע לקרוא את החוק ואת המשמעויות שלו. משיחה ארוכה מאוד שקיימתי בבוקר עם דייויד למדתי עד כמה הפגיעה בו קשה. אבל בכל זאת מדובר בנבחרת ישראל שמאוד יקרה לו ואני מציע לו, למרות הכל, למחול טיפה על כבודו ולקחת את השרביט. השחקנים והנבחרת זקוקים לו".

 

- אפשר להבין שלא הצלחת לשכנע את בלאט?

 

"אני אף פעם לא מרים ידיים. 

 

- מה מקומם אותך יותר: ההחלטה על הפיינל-פור או פרשת בלאט?

 

שניהם מקוממים אותי, אבל לא באותה מידה. המשותף לשני הנושאים הוא חוסר ניקיון כפיים ותום לב. על בלאט כבר הבעתי את דעתי. לגבי המינהלת שהחליטה על פיינל-פור אין בכלל ספק, וכולם אכן מודים בכך, שהדבר מכוון אך ורק נגד מכבי ת"א. חשבו שאולי היא תמעד בחצי או בגמר וקבוצה אחרת תזכה באליפות. את הכדורסל לא המציאו בישראל. יש 52 מדינות שמשחקות כדורסל ובאף אחת מהן, אולי להוציא את צרפת, לא קיימת שיטה כזו. בשבוע שעבר הסתיימה העונה בספרד וראינו איך ריאל גברה בגמר על טאו בסדרה של חמישה משחקים. גם ב-אן.בי.איי, שכל הזמן מביאים לנו דוגמאות משם, סדרת הגמר הוכרעה במשחק השביעי".


עם דיוויד פדרמן. הקבוצות ביורוליג מגדילות תקציביהן (צילום: ראובן שוורץ)

 

- אז למה הסכמת לפיינל-פור?

 

"היתה אפשרות לעזוב את הליגה הישראלית ואז היה נגרם הרס כללי לכדורסל בארץ. תראה איך האולמות מפוצצים כשמכבי ת"א משחקת בהם. כששיחקנו בליגה האדריאטית הייתי בין אלה בהנהלה שהתעקשו לא לעזוב את הליגה בישראל. ההחלטה על פיינל-פור היא עוד נדבך בסדרה בלתי-פוסקת של צעדים המכוונים נגד מכבי ת"א, החל מחוקי וינפרי ובריסקר, ההיתר לשתף שלושה אמריקנים, ושיטת המשחקים אשתקד עם שני סיבובים בליגה רגילה, הצלבה, בית עם 4 קבוצות ועוד סדרת גמר, כשאינך מקבל אפילו נקודת-זכות אחת על מה שעשית קודם.

 

"לדעתי, הפיינל-פור לא יביא מזור לכדורסל הישראלי, גם אם בכל אחד משני הערבים יהיו 10,000 צופים בנוקיה. אני חוזר וקורא לראשי הקבוצות: תתעוררו ואל תשבו ותצפו לכך שמכבי ת"א תמעד, ושהמינהלת או מישהו אחר ינהל את הקבוצות ויביא לכם מקורות כספיים. מה שאתם לא תעשו, אף אחד לא יעשה בשבילכם. הפתרון הוא ביציבות ותכנון לטווח-ארוך. אני חושב שאנחנו כמעט מועדון הכדורסל היחיד שבעליו לא רואים בכדורסל מקור להכנסה או לעשיית רווח, אלא עובדים ללא ליאות ושכר, ומשקיעים ממיטב אונם על מנת להעמיד קבוצה טובה לאורך זמן".

 

- איך קורה שקטש אימן כל העונה ובלאט לא יכול לפתוח את אימוני הנבחרת?

 

"לא אכנס לעניין קטש, אבל אלה שני נושאים שונים לגמרי. מדובר בנבחרת שעלולה לחזור 60 שנה אחורה אם לא תעלה חזרה לדרג א'. מכאן ניתן ללמוד עד כמה הצביעות חוגגת. אני יכול לומר לזכותו של חנן קרן מבית-הספר למאמנים כי היה בין אלה שסברו שצריך לתת היתר לבלאט".

 

- אז מי יאמן את הנבחרת? ארז אדלשטיין, אפי בירנבוים, אולי מולי קצורין או שם אחר?

 

"אני לא יודע מי יהיה המאמן, אבל חרד מאוד במצב שנוצר, שמחזיר אותנו לשביתה של שחקני הנבחרת שבסופו של דבר הביאה אותנו אל עברי פי פחת ולהתפטרותו של קצורין". 


"קיימת דרישה עצומה למינויים". אוהדי מכבי במוסקבה (צילום: רויטרס) 

 

- לא עולה בראשך המחשבה לזרוק הכל ולפרוש מהמינהלת ומהאיגוד?

 

"כבר אמרתי שגם אצלי עלתה המחשבה לעזוב את הליגה, אבל בסופו של דבר אנחנו חלק ממדינת ישראל והכדורסל הישראלי. לגבי האיגוד, סירבתי לקבל את תפקיד היו"ר למרות שאין יותר קונצנזוס מזה שאני אהיה בתפקיד. המינהלת קיבלה החלטה שעד 2010 מכבי ת"א תייצג אותה ביורוליג. ההחלטה של המינהלת היא רק למראית עין, היות ואנחנו נמצאים ביורוליג בזכות ההישגים שלנו וגם מכוח חוזה. אבל גם זה לא מתקן את העוול של קיום פיינל-פור בארץ".

 

- איזה בונוס אתה רוצה לקבל על הנצחונות בליגה בשלב המוקדם?

 

"בטורקיה, למשל, אם ניצחת קבוצה בשני משחקי הליגה אתה מגיע לפלייאוף עם יתרון של 0:1".

 

- בנושא זכויות השידור של מכבי ת"א בטלוויזיה נשמעת ביקורת שאתם מקבלים מיליונים מכספי ציבור. זה הגיע לבית-משפט שנדרש לחייב את רשות השידור לפרסם את החוזים עם מכבי

 

"בית-המשפט עדיין לא חייב את רשות השידור לפרסם את החוזה עם מכבי. ולעצם השאלה: יש לי תשובה אחת, ששיא הצפיה של השנה האחרונה היה במשחקים שלנו ביורוליג – רייטינג של יותר מ-40 אחוז בגמר. אנחנו במצב שלא צריכים לרוץ אחרי אף גורם משדר בגלל שהמוצר שלנו הוא הכי אטרקטיבי בתוכן השידורים".

 

- אם שאראס יחתום ב-אן.בי.איי, האם זו רעידת אדמה מבחינתכם ומי יבוא כמחליף ברמתו?

 

"אני מאחל לשאראס לחתום ב-NBA. זו שאיפתו אחרי כל מה שעשה בכדורסל האירופי, ומדבר אחד שעשה כל מה שאפשר כדי להביאו ארצה אחרי אליפות אירופה בשטוקהולם, כאשר סן-אנטוניו ניסתה לכפות עליו לשחק בשורותיה. אין ספק שהוא משאיר נעליים גדולות. היינו במצבים האלה אחרי שמוטי ארואסטי ואריאל מקדונלד פרשו, ואני בטוח שנמצא שחקן שיענה על דרישות המאמנים. בכל מקרה אני יכול להגיד על שאראס רק מלים טובות, כשחקן וכאדם. אני יכול להיות גאה בכך שעוד שחקן ששיחק במכבי ת"א מצטרף ל-אן.בי.איי. כרגע איני יודע מי יבוא במקומו".

 

- מה הסיכוי שהוא יישאר?

 

"הסיכוי יתברר בעוד שבועיים-שלושה, כי רק עכשיו מותר להתחיל במו"מ רשמי עם שחקנים חופשיים".

 

- מה הסיפור עם עוזר המאמן יעקב ג'ינו? יש לכם קשר איתו, יש עוד אפשרות שיישאר במכבי?

 

"ג'ינו עסוק בנסיעות עם הנבחרת שהוא מאמן, כשיחזור ארצה נשב ונדבר. קיבלתי ממנו פנייה לאפשר לו להיענות להזמנת הפועל ירושלים לאמן אותה, ונעניתי לבקשתו. אבל הוא לא נבחר לתפקיד".

 

- אז הוא נשאר או עוזב?

 

"איני יודע. זה מראה שיש לו רצון להיות מאמן ראשי". 

 

- יכול להיות שתלכו על טפירו?

 

"אני לא יכול לדבר בנושא שהמאמנים צריכים להמליץ עליו. בינתיים השם הזה לא נדון".

 

- מה עם שלף וקומאטוס?

 

"נכון להיום נראה לי שלא ננצל את זכות הקדימה שיש לנו לגבי קומאטוס. לגבי גור, נקיים השבוע שיחות".

 

- ויותם הלפרין?

 

"בעונה שעברה פיני החליט שהלפרין יצבור כמה שיותר דקות משחק, אפילו על חשבון הפסדים. בתחילת העונה הוא אמנם קיבל הרבה דקות, אח"כ חלה וסבל משבר באצבע. לצערנו זה פגע באפשרויות של המאמנים לשתפו. נפגשנו עם יותם ונקבעה פגישה נוספת למחרתיים".

 

- מי יהיה הקפטן אם גור יעזוב: דרק שארפ או טל בורשטיין?

 

"נושא הקפטן, אם גור לא ימשיך, יידון אחרי שיושלם הסגל. מבחינתי דרק וטל הם מועמדים ראויים. לזכותו של דרק עומד הוותק והוא גם מבוגר מטל. טל הוא קפטן הנבחרת, שזה מינוי ראוי בהחלט". 

 

- אחרי שנתיים כל כך גדולות, למה עוד אפשר לשאוף?

 

"אסור לשכוח גם את הזכייה בגביע הסופרוליג בפאריז ואת אירוח הפיינל-פור בתל-אביב. וזה לא רק הזכייה בגביע היורוליג, אלא גם הכדורסל המלהיב והיפה לעין שהקבוצה מציגה. לעובדה שהשלד נשאר זו השנה השלישית יש חשיבות עצומה".

 

- יש היסטריה סביב מכירת המנויים לעונה הבאה?

 

"קיימת דרישה עצומה למנויים. הפנייה לחידוש הגיעה היום לבעלי המנויים, אבל אף אחד לא המתין למועד הזה ואנחנו עומדים כבר תקופה ארוכה בלחצים עצומים.

 

- שמך עלה כמועמד לנשיא פיב"א אירופה בעוד שנה.

 

"לאחר הקונגרס האחרון היתה פנייה מלא מעט נציגי מדינות. מבחינתי זו היתה הפתעה. זה הישג גדול שעולה מועמדותו של ישראלי. אבל כרגע הנושא הזה לא מעסיק אותי".

 

- באחרונה היית שותף להחלטה מהפכנית ביורוליג: לפתוח את שוק השחקנים ולאפשר לכל קבוצה לשתף זרים ללא הגבלה.

 

"זה היה צפוי. במקום בוסמן א' ובוסמן ב' וסיפורי הדרכונים והנישואים הפיקטיביים, הצעד המתבקש היה להתיר שיתוף של כולם. כל מדינה רשאית להחליט על מספר הזרים הרצוי בליגה שלה. זה חלק מהגלובליזציה, אחרי שיותר מ-60 שחקנים אירופים שיחקו השנה ב-NBA. ברור שלא רק האמריקנים ירצו אירופים, גם אירופה תשאף לקלוט אמריקנים ברמות הגבוהות ביותר. אני ואחרים, שצפינו מה יקרה בתחום, דאגנו לכך שקבוצות אן.בי.איי יגיעו למחנות טרום עונה ומשחקים באירופה".

 

- הכדורסל האירופי מקבל תאוצה ומגלגל הרבה כסף.

 

"הקבוצות ביורוליג מגדילות את תקציביהן, ולא רק ברוסיה ובאוקראינה, שם מדברים על תקציבים של לא פחות מ-10 מיליון יורו. באיטליה נכנסו גורמים חדשים, כמו פיליפס מילאנו, שהיתה בעבר ספונסרית, ו-ורסאצ'ה, וכן הבעלים של מילאן ואינטר שקנו את המקום של בולוניה ביורוליג תמורת 300 אלף דולר. בספרד חוזרת ריאל לכתר, מה שגורר את ברצלונה להעמיד בעונה הקרובה קבוצה מאוד חזקה בגלל התחרות. קבוצות היורוליג רוצות לבנות את עצמן שתהיינה מספיק חזקות כשתחל ההתמודדות עם קבוצות ה-NBA".

 

- פיני נשאר עונה שלישית רצוף

 

"רצינו שפיני יישאר. בסוף השבוע, בשהותי הקצרה בברצלונה, הבנתי מאנשים שם שהוא אחד המאמנים המוערכים באירופה, אם לא המוערך ביותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חן מיקא
שמעון מזרחי
צילום: חן מיקא
מומלצים