שתף קטע נבחר

איראן: 40 אלף פצצות מתקתקות

ה"מטה להנצחת זכר השהידים" - ארגון גדודי מתאבדים איסלאמי - פועל באופן גלוי באיראן ואף מנהל קשרים לא רשמיים עם הממשל המקומי. "לא נרשה לציונים לבנות את בית המקדש, נגן על כך בגופינו ובנפשנו", אומרת אחת מחברות הארגון, בכתבה ששודרה ברשת 'אל ערביה' ומובאת כאן באדיבות מכון ממר"י

טרור של מדינה. עד כמה עושה איראן שימוש בטרור המתאבדים ככלי להשגת מטרות מדיניות והאם בכלל יש קשר בין הממשל לארגונים השונים? על היקף התופעה ניתן ללמוד מכתבה ששידרה לפני כמה ימים רשת החדשות "אל-ערביה" ושתמציתה מובא כאן באדיבות המכון לחקר התקשורת במזרח התיכון, ממר"י. 

 

 

הדוברים בכתבה, אנשי הארגון האיראני ה"מטה להנצחת זכר השהידים של התנועה האסלאמית העולמית", מדברים בגילוי לב מפתיע על מטרתם העיקרית – להקריב עצמם בכל מקום ברחבי האומה המוסלמית, בדגש על ישראל ועיראק, זאת על מנת שלא לאפשר את הפגיעה במקומות הקדושים לאיסלאם.

 

המניע להתנדבות המאסיבית לארגון, המונה לדברי חבריו כ-40 אלף "פצצות מתקתקות", הוא פלישתה של ארצות הברית לעיראק וחילול האתרים הקדושים לשיעה ובהם ערי הקודש נג'ף וכרבלא, כך מסבירה אחת המרואיינות בכתבה. "חכמי הדת חשבו שיש צורך להקים תנועה כזאת כדי לתמוך באחים השיעים בעיראק", היא אומרת.

 

הקשר לישראל, אם לשפוט על פי רוח הדברים, הוא מובן מאליו. "לא נרשה לציונים לבנות את ההיכל שלהם (בית המקדש - ר.נ.) במקומו של מסגד אל-אקצה. אנו מוכנים להגן על כך בגופינו ובנפשינו", נאמר לאנשי הארגון בעת אחת מההרצאות הרבות. מרואיינת אחרת מוסיפה כי "זאת הדרך שלנו, איננו זקוקים לפסקי הלכה כי הכל כתוב בקוראן. אנו נשבעים לפוצץ עצמנו בפני כל אדם שירצה לחלל את המקומות הקדושים לנו".

 

תוכן הדברים הנאמרים בכתבה מקבל משמעות רלוונטית לאיזורנו, בדמות הקשר הישיר בין הארגון לבין הפלגים הפלסטינים הפועלים בשטחים. "אנו שומרים על קשר עם הארגונים הפלסטינים כמו החמאס והג'יהאד האיסלאמי ומקיימים פגישות עם נציגיהם בטהראן. אנו מקווים להצלחה בתחום הזה", מבטיחה אחת מראשי התנועה.

 

בחירת יעד להתאבדות - תנאי לקבלה

 

מהן דרישות הסף להצטרפות לארגון? לא הרבה. העיתון הרפורמיסטי באיראן "שרק", שדיווח לפני כשנה על כנס הייסוד של הארגון, פירט בדיווחו את התנאים: "קיימות שלוש אפשרויות בטופס הרישום והמתנדבים יכולים לבחור באחת מהן. הוצאתו להורג של סלמאן רושדי, פעולות (הקרבה) בערים הקדושות לשיעה בעיראק נגד האמריקאים ותקיפות נגד הכוחות הישראלים בפלסטין, או הצטרפות למטה הנצחת זכר השהידים של התנועה האסלאמית העולמית".

  

המצטרפים לארגון אינם צריכים לחשוש מחשיפת פרטים אישיים רבים אודותם. על פי העיתון, על המתנדבים לציין רק את שמם, שם האב, גילם, מספר תעודת הזהות ומספר טלפון לקשר בשעת הצורך. "תעסוקה והשכלה לא היו מעניינם של אלה שהכינו את הטופס. כמו כן אין צורך בחברות במטה הנ"ל לצורך ביצוע פעולות הקרבה", כותב ה"שרק".

 

הממשל מנסה לטשטש את הקשר

 

הפרסומים בכלי התקשורת גרמו לזעם רב במסדרונות הממשל האיראני, בעיקר בשל החשש שהארגון יזוהה עימו וייסב לו נזק תדמיתי ופוליטי כלפי חוץ ולכן גם נעשים ניסיונות לטשטש את הקשר בין השניים. לפי הכתבה ב"אל-ערביה", גם התנועה עצמה מכחישה קשר לממשל האיראני אך מצד שני משתמשת במתקניו וזוכה לשמירה מצד אנשי משמרות המהפכה.

 

"למרות הניסיונות להסתיר את הדברים, מעורבים בארגון גם חברי פרלמנט בכירים באיראן, אנשי משמרות המהפכה ואישי ציבור", מסבירים ל-ynet איילת סביון ונתי טוביאן, חוקרי איראן במכון ממר"י. "פרט לכך, בעיתונות הרפורמיסטית באיראן התנהל לאחרונה ויכוח לפיו הם עלולים לסבך את איראן אם הארגון יזוהה עם הממשל".

 

אנשי הארגון לא רק מדברים אלא גם פועלים בשטח. פרסומים בעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון מאז 2004 דיווחו על כך ש"המטה להנצחת זכר השהידים" כבר שלח פעילים מטעמו אל מעבר לגבול איראן. בחודש יוני, למשל, התברר כי משמרות המהפכה חטפו שמונה מלחים בריטיים ששהו מחוץ למים הטריטוריאליים של איראן וזאת כדי להחליפם בארבעים פעילי הארגון שנתפסו בגבול המשותף עם עיראק על ידי כוח אוקראיני. לפיכך, אפשר שמדובר בעסקה שנרקמה בפרופיל נמוך בין איראן ובריטניה.

 

"קיימת תמיכה שבשתיקה בארגון מטעם הממשל האיראני", אומרים סביון וטוביאן. "פרט לעובדה שהארגון משתמש במתקנים של הממשל, הופיע בכנסים שלו גם חבר הפרלמנט השמרני, מהדי קוצ'ק-זאדה, אותו חבר פרלמנט שמגיע מהמפלגה השמרנית הגדולה ביותר שתמכה באחמדינג'אד בבחירות האחרונות. הוא אף הסתבך לאחרונה לאחר שתקף, פיזית ומילולית, עיתונאים".

 

"בכנס היסוד של הארגון לפני שנה אף נאמו והדריכו קצינים בכירים של משמרות המהפכה", הם מוסיפים. "זאת, בנוסף ליועצת לענייני נשים של הנשיא מוחמד חאתמי שהשתתפה בכנס אחר כדי לתמוך במתאבדות הפלסטיניות, שאחת מהן נראית בכתבה (של "אל ערביה" - ר.נ). במסגרת כנס היסוד נכח גם קצין בכיר של משמרות המהפכה, חסן עבאסי, שהודח לאחר שגילה כי כבר סומנו המטרות לתקיפה במערב וכי מטרתם המוצהרת היא 'למחוק את התרבות האנגלוסקסית'. גם אם המשטר מנסה להסתיר את הדבר, הוא תומך בארגון זה באופן ממשי ומתמשך".


פורסם לראשונה 06/07/2005 22:09

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
צעירים לפני אימונים, בדרך להיות שהידים
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
נשיא איראן, אחמדינג'ד
צילום: רויטרס
מומלצים