שתף קטע נבחר

הבנק הגדול בעולם יוקם ביפן

הפרלמנט אישר את הפרטת שירותי הדואר עד 2017, אשר תיצור את הבנק הגדול בעולם, מאחר ובדואר היפני מופקדים יותר מ-3 טריליון דולר בחשבונות חיסכון ופקדונות ביטוח. לסיטיגרופ האמריקני, הנחשב כיום לבנק הגדול בעולם, נכסים ב-1.48 טריליון דולר

הבית התחתון של הפרלמנט היפני אישר חקיקה להקמת הבנק הגדול בעולם, שיהיה גדול יותר מסיטיבנק האמריקני. הבנק יוקם כתוצאה מהפרטת שירותי הדואר היפנים.

 

שירותי הדואר היפנים מציעים חשבונות חסכון, פופולריים מאוד במדינה שאזרחיה אוהבים לחסוך. הדואר היפני הממשלתי מחזיק בסך הכל בחשבונות חיסכון ופיקדונות ביטוח בהיקף של כ-3 טריליון דולר. במסגרת החקיקה שאושרה אתמול, שירותי הדואר יופרטו עד שנת 2017, לאחר סדרה של רפורמות ביניים.

 

במסגרת החקיקה יפוצל הדואר היפני החל מ-2007 למספר עסקים נפרדים, ביניהם העברת דואר, שירותי בנקאות וביטוח. חברה רביעית תנהל את משכורות העובדים ואת נכסי הדואר. בתחילה יקובצו כל ארבע החברות תחת חברת אחזקות אחת, אך ארגון הגג הזה ימכור את מניותיו בחברות הבנקאות והביטוח עד 2017.

 

רוב 400 אלף עובדי מערכת הדואר היפנית מתנגדים להפרטה. כ-3,000 עובדים, שחוששים לאבד את משרותיהם כתוצאה מההפרטה, הפגינו השבוע בטוקיו נגד התוכנית.

 

רוב דחוק לחוק

 

החקיקה אושרה ברוב של 233 תומכים לעומת 228 מתנגדים (המינימום הנדרש להעברת החוק הוא 232 קולות). הרוב הדחוק שיקף את המחלוקות העמוקות בתוך המפלגה הדמוקרטית הליברלית שמחזיקה בשלטון. ראש הממשלה היפני הפך את הרפורמה הזו למוקד המרכזי של ממשלו מאז שנבחר בשנית אשתקד.

 

לאחר הניצחון בבית התחתון עובר החוק לבית העליון, אך אפילו אם יידחה בבית העליון החקיקה תמשיך, מכיוון שהבית התחתון יכול לבטל את החלטות הבית העליון בהצבעה חוזרת.

 

סיטיגרופ האמריקנית היא כיום הבנק הגדול בעולם במונחי נכסים, ונכסיה מסתכמים ב-1.48 טריליון דולר. בעלי המניות של הבנקים היפנים מיצובישי טוקיו פיננשל גרופ ו-UFJ אחזקות אישרו בחודש שעבר את מיזוג שני הבנקים, שייצור בנק עם נכסים בשווי של 1.7 טריליון דולר. רק החסכונות המופקדים בדואר היפני, ללא חשבונות הביטוח, מסתכמים ב-1.9 טריליון דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים