שתף קטע נבחר

"האחים המוסלמים הם רוח רפאים"

הוא טוען בתוקף שאינו מוחרם בארצו, אבל מתקשה להסביר מדוע מנעו ממנו השלטונות לבוא לישראל כדי לקבל תואר כבוד. בראיון ל-ynet טוען הסופר עלי סאלם שמצרים עוברת שינוי דרמטי, אבל "היא לא תהיה אמריקה"

במערב מביטים על השינויים שעוברת מצרים בתקופה האחרונה, אבל לא מצליחים לעמוד על טיבם המדויק. מחד, מבצע הנשיא מובארק תפנית דרמטית ומאפשר למועמדים להתמודד מולו בבחירות, ומנגד פעילי אופוזיציה המתמודדים מולו מסתבכים שוב ושוב בפרשיות משפטיות ופליליות.

 

בעוד שהיחסים עם ישראל מתהדקים באופן ניכר, ממשיכים העיתונים בקהיר לפרסם, באורח שגרתי למדי, מאמרים רוויי שטנה אנטישמית.

 

פעם אחת מתראיין הנשיא מובארק לכתב ערוץ 2 ומפגין נינוחות וידידות מופלגת, ובפעם האחרת מונעים שלטונות מצרים מהמחזאי והסופר הנודע עלי סאלם לבוא לישראל לקבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בן-גוריון שבנגב. השלום עם מצרים אולי כבר אינו קר כשהיה, אבל הוא מזכיר כיום מקלחות בבתי מלון פשוטים, שם מים פושרים משמעותם פעם זרם צונן ופעם חמים.

 

לאחר שנמנעה כניסתו לישראל, בא עלי סאלם לארצות הברית כדי להשתתף במפגש עם קבוצת אמנים שמעלה גרסה מומחזת של ספרו "מסע לישראל" בתיאטרון "J" בוושינגטון.

 

את הספר כתב סאלם ב-1994, בתום ביקור בישראל בצל חתימת הסכם אוסלו. הספר הפך לרב-מכר במצרים אולם כששב לארצו הוחרם על ידי אגודת הסופרים המצרית. למרות החרם המשיך סאלם להיאבק לחימום היחסים עם ישראל, גם כשהוזמן לתוכניות מלל בטלוויזיה כשק החבטות התורן. בקול נחוש הוא שב וטען שמצרים צריכה לכבד במלואו את ההסכם שחתמה עם ישראל.

 

"מההתחלה חתרתי לשלום עם ישראל, כי זה יוביל לחופש ודמוקרטיה במצרים", אומר סאלם בראיון מיוחד ל-ynet. "בלי יחסי שלום בין מצרים וישראל, זה לא יקרה. צריך לחיות בשלום עם השכנים וזה יבוא מאליו".

 

אחרי 13 מחזות ו-15 ספרים, סאלם בן ה-69 ותיק ומנוסה מדי מליפול למלכודות. בחוכמת חיים ובחוש הומור הוא מצליח לדלג בקלילות מעל לשאלות הקשות שעלולות לסבך אותו שוב עם השלטונות.

 

האם ייפגש בוושינגטון עם אנשי ממשל? "אני לא פוליטיקאי", הוא אומר. ראיונות עם התקשורת האמריקנית? "אף אחד לא יודע שאני כאן. לא באתי לעשות רעש". הגעת בתקופה מעניינת שבה בוש לוחץ לדמוקרטיזציה של המזרח התיכון? "אין לי קשר לנושאים האלה. אני מחזאי. יש לי את התפקיד שלי. אני פעיל שלום, אבל אני לא מחליט על מדיניות".

 

יש לך את הכוח של הכתיבה והנאום ?

 

"התפקיד שלנו הוא לכתוב. אנחנו הכותבים הערבים, כותבים על הצורך ברפורמות וחופש כל יום, מאז תחילת המאה ה-20. זהו קרב ארוך שנים למען החופש".

 

ומה עם שלום?

 

"אני מאמין שיחסי השלום בין מצרים וישראל הם מאוד מוצקים. סילבן שלום בא למצרים, שר החוץ שלנו וגנרל עומר סולימן באים לישראל...".

 

אם היחסים הם כה טובים, אז מדוע לא נתנו לך להיכנס לישראל?

 

"אין לזה כל קשר ליחסים שבין שתי המדינות. זהו עניין פנימי. אני לא יודע מה הסיבה".

 

יש במצרים הסתה נגד ישראל.

 

"יש שינויים במצרים. נגמר הקמפיין הישן של שנאה. תאמין לי, אני יכול להבטיח לך".

 

אז איך זה שהאינטלקטואלים המצרים, בניגוד לאלו שבמערב, אינם לוחמים למען השלום?

 

"כי לב הבעיה - הבעיה הפלסטינית - לא נפתר, וכל עוד היא לא תיפתר היחסים בין מצרים וישראל לא יהיו נורמליים.

 

סאלם טוען שהוא אינו מוחרם במצרים. יש לו טור שבועי בשבועון "רוז אל יוסוף", ובעיתונים "ראיה" בקטר ו"אל חיאת" היוצא לאור בלונדון.

 

מדוע המחזות שלך אינם מוצגים במצרים?

 

"זה לא בגלל שמחרימים אותי. התיאטרון היום שונה מהסגנון שאליו אני רגיל. הוא אינו מתאים לעבודה שלי".

 

כשהוא מדבר על יריביו מתנגדי הסכם השלום, הוא מכנה אותם "אנשים ששייכים לעבר... הם משמיעים סיסמאות ישנות. מה הם רוצים - מלחמה? הם מדברים שטויות".  

 

בוש מדבר על דמוקרטיזציה של המזרח התיכון.  

 

"לא תהיה לנו דמוקרטיה כמו לאמריקנים, לבריטים או לשוויצרים. אבל אנחנו צריכים להתקדם בכל הנוגע לפער שבין הרשויות לזכויות האדם".

 

אם יהיו בחירות חופשיות, יש חשש שהאחים המוסלמים יכבשו את השלטון במצרים?

 

"לא, אין לזה סיכוי. אני בטוח שהם לא יותר מאשר רוח רפאים. הם מדברים על דמוקרטיה וזכויות האדם, אבל ברגע האמת הם אומרים שהקוראן הוא החוקה שלהם.

 

"אני לא מפחד מהם. הם לא יגיעו לשלטון. יש כוחות רבים אחרים ברחוב. זה דור חדש - של הטכנולוגיה. אנשים עם גישה לאינטרנט ושידורי לוויין. הם לא מתרגשים מהאחים המוסלמים. יש להם דאגות אחרות. המידע היום זורם בצורה חופשית ואי אפשר להסתיר כלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
אני לא מוחרם: סאלם
צילום: טל כהן
צילום: איי פי
מה עובר לו בראש? מובארק
צילום: איי פי
מומלצים