שתף קטע נבחר

תרמתם לנפגעי הצונמי? הכסף נשאר בארץ

אסון הצונמי נגע לליבותיהם של ישראלים רבים שתרמו מכספם לסייע לקורבנות. אולם מתברר כי רק מחצית מהכסף שנתרם – 2 מיליון שקל – הועבר ליעדו. המועצה הלאומית להתנדבות: "החלטנו לא לסייע במזון, אלא בעבודות שיקום. זה אורך זמן"

יותר מחצי שנה חלפה מאז הצונאמי בדרום-מזרח אסיה, ונפגעי האסון עדיין מחכים לכסף שתרמו להם אזרחים נדיבים בישראל. מתברר כי מחצית מהכספים שנאספו בישראל "שוכבים" בחשבון בנק בישראל ולא הועברו ליעדם.

 

מבדיקה של "ידיעות אחרונות" עולה שבחשבונות בנק בארץ נמצאים כאבן שאין לה הופכין לפחות שני מיליון שקל – מחצית מן הסכום שתרמו אזרחים ישראלים עבור נפגעי הצונאמי. המועצה הלאומית להתנדבות אספה ארבעה מיליון שקל עבור סיוע מיוחד ומיידי לקורבנות האסון. אולם לסרי-לנקה הועברו פעמים אחדות מאות אלפי שקלים שהצטברו לסכום הכולל של שני מיליון שקל בלבד.

 

בחברת "אמדוקס", בין התורמות לנפגעי הצונאמי, מסרו אמש כי לא ידוע להם מה נעשה עם הכספים שהעבירו, אך בעקבות פניית "ידיעות אחרונות" יערכו בירור בעניין.

 

מנכ"ל המועצה הלאומית להתנדבות, מתי וויל, אמרה אתמול בתגובה: "נכון שיש לנו עדיין שני מיליון שקלים שמצויים בחשבון בנק מיוחד בארץ וטרם הועברו לסרי-לנקה. אנחנו לא פועלים בדרכים הרגילות. לא רכשנו מזון לנפגעים, אלא החלטנו לסייע להם בפעילויות ובעבודות שיקום. זה אורך זמן. יש לנו שם אנשים שמטפלים בכספים שכבר העברנו, ובין השאר מימנו פעולות של רופאים ואחיות".

 

ובינתיים הכסף בארץ, והניצולים חסרי כול וממתינים שיעזרו להם?

 

"אנחנו בהחלט עוזרים ונעזור. אם נעביר את הכספים ישירות לממשלה, כולם יודעים מה יקרה עם הכסף".

 

ומה עם הריבית שאתם מקבלים על הכספים המושקעים בבנק בארץ?

 

"כל הכסף מצוי בחשבון בנק מיוחד, ואם אתה שואל – אז גם את כספי הריבית נעביר בבוא הזמן לטובת הניצולים בסרי לנקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
צונאמי: תרומת הישראלים עדיין בארץ
צילום: רויטרס
מומלצים