שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

נפגעי הטרור מישראל היו בלונדון בשעת הפיגוע

21 בנים ובנות למשפחות ישראליות שאיבדו את יקיריהן באינתיפאדה יצאו לשבוע של כיף בלונדון. ביום האחרון לטיול חזרו אליהם המראות הקשים. מנהל הארגון שהביא אותם ללונדון: "זה כמו פלאש-בק עבורם. הם ממש עצובים". אלפי ישראלים נמצאים בלונדון, אך כפי הידוע עד כה, איש מהם לא נפגע

הזווית הישראלית: קבוצה של 21 בנים ובנות למשפחות שכולות ונפגעות טרור מישראל יצאו בתחילת השבוע לנופש בלונדון מטעם קרן "משפחה אחת" התומכת במשפחות נפגעי טרור מהאינתיפאדה האחרונה ובסיוע הקהילה היהודית בלונדון. הטיול הגיע לסופו הערב (יום ה'), שעות ספורות לאחר מתקפת הטרור, שהחזירה אותם לחוויות השכול האישיות שלהם.

 

  • טרור בלונדון: כל הדיווחים, כל העדויות, כל הפרשנויות

 

טל תורג'מן בן 22 מירושלים איבד את אחיו ארז בפיגוע ירי במחסום ליד רמאללה בפברואר 2002. אחותו, דנה תורג'מן (19), סיפרה ל-ynet: "חברה שלי הודיעה לי על הפיגוע. חטפתי שוק, אותי זה החזיר שלוש שנים אחורה לפברואר 2002 לפיגוע הירי במחסום ליד רמאללה, שבו נהרג אחי ארז. גם במקרה ההוא, אותה חברה הודיעה לי על הפיגוע. חשבתי שזה ממש שידור חוזר וזה היה ממש מלחיץ, בייחוד כשזה לא בארץ, ואי אפשר לדעת כלום.


אלפים פנו לחדר המצב בירושלים (צילום: דורון שפר)

 

"לא ידענו מה לחשוב, לא ידענו כלום. מיד התקשרתי לאמא שלי, שהיא מטבעה טיפוס לחוץ ונלחצה מהר מאוד. היא מיד התקשרה ל'משפחה אחת', שם אמרו לה שהטלפונים עמוסים וקשה להשיג אותם. אחרי כמה דקות הם התקשרו שוב ואמרו לנו שהקבוצה בסדר. לאחר כמה שעות כבר דיברנו עם טל ונרגענו".

 

סוזי ברזילי מנתניה מרטה ציפורניים כששמעה על הפיגוע, בעת שבתה מאיה היתה בלונדון: "נודע לי על הפיגוע מידיד של מאיה שנורא דאג לה. מיד התקשרתי למאיה ולא הצלחתי לתפוס אותה, הקווים נפלו. פשוט הרגשתי שאני חוזרת שלוש שנים אחורה כשבני אברהם נרצח בצומת מגידו. ממש דאגתי, זה פשוט היה נורא. עד שתפסתי אותה זה היה סיוט. ככל שעבר הזמן והיו עוד פיצוצים, היה יותר קשה לתפוס אותה ואני נורא דאגתי. בשבילי הסיוט ייגמר רק שאראה אותה חזרה בארץ".

 

בלו רון ממושב מולדת, אביה של יפעת (21), שהיתה באותו טיול בלונדון, סיפר, "תוך כדי עבודה שמעתי ברדיו על הפיגוע ואז הודיעו על עוד ועוד פיצוצים. מיד חלפה בראשי המחשבה - מה קורה לבת שלי ולקבוצה. האבן האמיתית ירדה לי מהלב כשדיברתי איתה מאוחר יותר". הבן תומר נהרג במרץ 2003 בחברון.

 

מנהל "משפחה אחת" בבריטניה, אנדרו אלכסנדר, סיפר ל-ynet: "התחושה פה קשה מאוד. אנחנו ממש עצובים ויותר מהכל בהלם. מה שכואב לי זה שהבאנו את כל הקבוצה ללונדון כדי להשכיח אותם מהצרות בארץ וזה קורה להם שוב פה. כשדיברתי איתם, הם אמרו שזה כמו פלאש-בק עבורם. הם ממש עצובים. הם לא היו פיזית באזור, אבל ראו הכל בטלוויזיה. כולם פה בהלם, לא ציפינו שזה יכול לקרות".

 

רמי הראל, מנהל ה-JNF- jewish national foundation, הפעילה בקרב יהודים בבריטניה אמר: "זו הפתעה גמורה עבורנו, התזמון מחריד. לונדון נסגרה והכל קפא - אין רכבות ואין תחבורה ציבורית. כל השבוע הם נהנו מאוד ושכחו מצרותיהם. חבל לנו שרגע לפני שהם חזרו לישראל הכל ירד לטמיון".

 

ישראלי בלונדון: הם לא רגילים לזה

 

נועם קורין, בן 32 מתל-אביב-טס בכל חודש ללונדון בשל עסקיו, "שמענו המון סירנות ולא הצלחנו לדבר. אנחנו עדיין בשוק, כי זה קנה מידה אחר. אנשים היו פה בהיסטריה. אנחנו כישראלים היינו די קוּלים. עליתי על אוטובוס, שזה הדבר היחידי שפעל פה, והנהג היה נוירוטי לחלוטין. הוא ביקש לבדוק לאנשים את התיק כי אמרו שצפויות עוד פצצות. אנשים פה לא רגילים לזה, אז אני וחבר שלי עזרנו להסביר לאנשים".

 

לדבריו, "כשעיר כמו לונדון משותקת, הכל תקוע. יש תחושה של חוסר אונים. כישראלי, אני לא מתרגש מזה".

 

חברו של נועם קורין, בועז, צלם ישראלי המתגורר בלונדון, סיפר ל-ynet: "מאז 11 בספטמבר יש פה כל כך הרבה סרטים דוקמנטריים על תרחישים של פיצוצים בלונדון, אבל אף אחד לא האמין שזה אכן יקרה.  כשהתרחשו הפיצוצים, האנשים הרגישו שהאדמה נשמטת מרגליהם. הם לא רגילים לזה, הם לא הולכים לצבא. המצחיק זה שאתמול כשנסענו ברכבת אמרנו אחד לשני 'תאר לך שיהיה פה פיגוע'. וזה קרה". 

 

אלפים הציפו את חדר המצב בירושלים 

 

במשרד החוץ אומרים שאלפי ישראלים נמצאים בלונדון, אך לא ידוע על נפגעים ישראלים. אלפי שיחות הגיעו לחדר המצב בירושלים (שמספרו: 5303155 - 02). עד השעה 19:20 נמנו 2,400 שיחות.

 

בחדר המצב פתחו קווי חירום מיוחדים לשירותם של מי שחיפשו את קרוביהם בלונדון. בין המתקשרים הרבים היו גם לא מעט ישראלים שלהם קרובי משפחה יהודים המתגוררים בעיר. "המתקשרים אינם בפאניקה, אלא רק מעט מודאגים", אמרו בחדר המצב.

 

כמו כן נפתח ערוץ תקשורת באמצעות וידיאו עם חדר המצב שנפתח בשגרירות בלונדון, אך ככל שנקפו השעות, מימדי האירוע התבררו, התברר שככל הנראה אין ישראלים בין הנפגעים. גם מחדר המצב שפתחה הסוכנות היהודית במשרדי הקהילה בלונדון, נמסר שלא נמצאו יהודים שנפגעו בפיגועים.

 

"המתקשרים אינם בפאניקה, אלא רק מעט מודאגים" אמרו בחדר המצב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
המראות עוררו דאגה בישראל
צילום: איי פי
צילום: איי פי
נפגעים רבים חולצו מהמקום
צילום: איי פי
צילום: איי פי
כוחות חילוץ רבים זרמו לזירות הפיגועים
צילום: איי פי
מומלצים