שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

לונדון: פוחדים, אבל חוזרים לתחבורה הציבורית

מליוני תושבי לונדון אינם מכירים כמעט דרך אחרת לנוע בעיר, וזו הסיבה שמרביתם, למרות החשש הכבד אחרי שרשרת הפיגועים, שבו כבר הבוקר להשתמש באוטובוסים וברכבת התחתית. "כבריטים, אנחנו חייבים להמשיך קדימה ומה שהיה לא יפחיד אותנו", אומר מדריך תיירים מקומי

מנסים לחזור לשגרה. כמעט 24 שעות אחרי מתקפת הטרור המשולבת שספגה עירם, מנסים תושבי לונדון לחזור לשגרה והסממן העיקרי לכך הוא בראש ובראשונה השיבה לאוטובוסים ולרכבת התחתית. ה"אנדר-גראונד", כמו גם האוטובוסים האדומים, מסימני ההיכר של הבירה האנגלית, היו מושבתים במשך כל יום אתמול בעקבות שורת הפיצוצים שגרמו למותם של עשרות אזרחים ופציעתם של מאות נוספים.

 

 

הבוקר (א') שבו אמצעי התחבורה הציבורית לפעול תחת אבטחה מוגברת ובכל תחנות התחתית אי אפשר היה שלא להבחין בכמות גדולה מהרגיל של שומרים ואנשי ביטחון. התושבים, שכמעט ואינם מכירים דרך אחרת להתנייע בעיר, שוב נראו עולים ויורדים בתחנות לאורך הצירים, למרות החשש והמבט המבוהל-משהו בעיני רבים מהם.

 

"פחדתי, אבל מה אני יכול לעשות?", אמר ראג' וראטראג', תושב לונדוני בן 32 שעלה מאחת תחנות הרכבת התחתית. "זו הדרך הכי מהירה בשבילי להגיע לעבודה. פשוט צריך להיזהר".


אזרחית בריטית מניחה פרחים בלונדון (צילום - איי אף פי)

 

אתמול, כאמור, הושבתה הרכבת התחתית כמעט לחלוטין וכך גם מרבית האוטובוסים (חלקם שימשו כאמבולנסים מאולתרים בהם טופלו הנפגעים), מה שגרם לעומסי תנועה כבדים ובעיקר לאנשים רבים לעשות את דרכם ברגל או להיאבק על שירותי המוניות. לוחות הזמנים בקוויי ה"אנדר-גראונד" שכן המשיכו לפעול, הושפעו באופן ישיר מהפיגועים ונרשמו איחורים רבים בהגעת הרכבות.

 

אלדונה מוסייקו, מנהל מאפייה בן 21 מפולין המתגורר בלונדון, היה בין האזרחים שחששו הבוקר להשתמש בתחבורה הציבורית. "בדרך כלל אני נוסע באוטובוס לעבודה אבל הבוקר לקחתי מונית", הוא אומר. "פחדתי קצת וזה טבעי, אחרי מה שהיה אתמול. אני מאמין שאחזור לרכבת התחתית והאוטובוסים, אבל ייקח לי עוד קצת זמן".

 

מייקל קהייל, מדריך תיירים בן 37, סיפר על התחושה בקרב תושבי לונדון ביום שאחרי: "כבריטים, אנחנו חייבים להמשיך קדימה ומה שהיה לא יפחיד אותנו. תראו - הרחובות מתמלאים שוב באנשים. לא סתם קוראים לנו 'בריטניה הגדולה'. אנחנו באמת גדולים".

 

בבתי החולים מאושפזים עדיין עשרות פצועים, חלקם במצב קשה. כריס רנדל (28), אחד מנוסעי הרכבת התחתית שנכווה ונחתך בפניו, ידיו ורגליו, שיחזר הבוקר את רגעי התופת: "לא שמעתי שום דבר, אני זוכר רק הבזק חזק של אש, אנשים צורחים. לא חשבתי באותו רגע מה זה יכול להיות אלא רק איך לצאת מהרכבת".

 

גארי לואיס (32) היה ברכבת בתחנת קינג-קרוס בעת הפיגוע. "היה כאוס מוחלט", הוא מתאר. "התמונה שלא יוצאת לי מהראש היא של אדם עם פנים שחורות לגמרי ומכוסות בדם".

 

בכל רחבי הממלכה הבריטית הורדו הדגלים לחצי התורן מאז החרידה סדרת הפיגועים את לונדון. במקומות בהם התרחשו הפיצוצים (שלוש תחנות ברכבת התחתית ואוטובוס קומתיים סמוך לכיכר ראסל) הניחו העוברים והשבים זרי פרחים ועצרו בדרכם לרגע, כדי להתייחד עם זכר הקורבנות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיגוע בלונדון. מלקקים את הפצעים
צילום: איי פי
מומלצים