שתף קטע נבחר

10,000 מתפקדים חדשים-ישנים לליכוד

נראה כי המפקד כולו יסתכם בכעשרת אלפים עד 15 אלף איש שחזרו לשורות הליכוד, מה שמגדיל את שורותיו מכ–147 אלף חברים לכ–160 אלף. על פי ההערכות, רוב המתפקדים החדשים-ישנים צורפו מחדש על ידי המורדים

יותר מעשרת אלפים חברים חדשים-ישנים צורפו בחודש האחרון אל שורות הליכוד. כך מתברר הערב, (שבת) שעות ספורות לפני סגירת המפקד שהחל לפני חודש בעקבות החלטת מזכירות התנועה.

 

מורדי הליכוד ומתנגדי תוכנית ההתנתקות הצליחו על פי הערכות להגדיל את מצבת החברים בתנועה באמצעות מפקד אגרסיבי שערכו בעזרת מטה מיוחד שהוקם, בראשות ח"כ גלעד ארדן ומיכאל רצון.

 

גורמים בכירים במטה אמרו ל–ynet כי על פי הערכות מבוססות יעמוד מספר המתפקדים המתנגדים לתוכנית ההתנתקות, שחזרו לשורות הליכוד, על כעשרת אלפים איש. עד כה נמסרו למנהלת הליכוד כ–5,000 טפסים, 3,000 נוספים רוכזו במטה המפקד של המורדים ובשעות הקרובות יתווספו עוד מאות רבות של טפסים מרחבי הארץ, שיוגשו למנהלת הליכוד במהלך היום.

 

בכירים במטה המורדים אמרו כי עריכת המפקד היתה קשה מאוד, וכי רבים מ–130 אלף איש אליהם פנו אנשי המטה לא שיתפו פעולה.

 

לדברי ח"כ מיכאל רצון: "הליכוד נמצא במשבר אידיאולוגי. האנשים לא רואים בו את הליכוד המקורי והם כועסים. הם גם כועסים בגלל הנושא החברתי-כלכלי ולכן היה לנו קשה מאוד להביא אנשים רבים, כפי שרצינו וקיווינו".

 

עם זאת, רצון אמר כי הוא רואה בהבאתם של עשרת אלפים המתפקדים החדשים-ישנים הצלחה גדולה למורדים, שכן בעזרתם יהיה ניתן לדבריו לשבור את קו השוויון בין תומכיו של ראש הממשלה, אריאל שרון ובין תומכי מחנה הימין בליכוד.

 

גם השרים בנימין נתניהו וישראל כץ ערכו מפקד משלהם, מינורי יותר, שנועד להגדיל את כוחם בתנועה. בסביבתו של שר האוצר אמרו: "הוא לא עסק אישית במפקד, אולם תומכיו פעלו בנושא".

 

בלשכת ראש הממשלה אמרו כי המפקד שאנשיו של שרון ערכו היה מצומצם מאוד ולא משמעותי.

המפקד הנוכחי, שנערך כאמור רק כחודש ימים בעקבות החלטת מזכירות הליכוד, בכוונה לסגור פרצה בחוקה, אמור היה לאפשר למחנות היריבים והגדולים בתוך הליכוד לחזק את בסיסם ולהרחיב את השורות.

 

סקרים שונים שפורסמו בתקופה האחרונה מציגים תמונה לא קלה עבור שרון, שהפער בינו ובין נתניהו מצטמצם והולך. עם זאת, שרון בחר שלא לעסוק במפקד, מה עוד שקיבל מכה קשה ממזכירות הליכוד שלא אישרה לו לשלוח 400 אלף מכתבים לחברי התנועה שלא שילמו את מסיהם בשנים האחרונות. אלה היו יכולים לשוב לשורות המפלגה בחודש האחרון, ולזכות בכל זכויותיהם בחזרה ללא תקופת המתנה של 16 חודשים. משמעות הדבר היא, שאותם מתפקדים ישנים שחזרו במסגרת המפקד יוכלו להצביע בתוך מוסדות התנועה ובכלל בתוך הליכוד כבר בעתיד הקרוב.

 

המפקד לווה גם בהיערכות משמעותית מאוד בעיקר של המורדים, שהשתמשו באמצעים טכנולוגיים כדי לפנות אל כמה שיותר חברי ליכוד בעבר. כך למשל נעשה שימוש במערכת טלפונית שפנתה אל כ–130 אלף איש. כמו כן, כפי שפורסם לראשונה ב–ynet, נערכו המורדים לסכל את מה שכינו "ניסיונות של אנשי ראש הממשלה לקיים מפקד מזויף".

 

ראשי המורדים יצרו קשר עם חברת חקירות שאמורה היתה להיכנס לפעולה אילו היו מגלים המורדים כי שרון ובנו מקיימים מפקד מאסיבי. לבסוף לא היה צורך להשתמש בה. כמו כן, הופצו בימים האחרונים שמועות רבות על כך ששר האוצר אמר בכנס סגור במלון קרלטון בתל אביב לפני כשבועיים כי אם המורדים יצליחו להביא 20 אלף איש חזרה לליכוד – הוא יתפטר. דברים אלה הוכחשו בנמרצות על ידי לשכתו של נתניהו, והוגדרו כ"לא היו ולא נבראו".

 

מקורביו של ראש הממשלה האשימו בתוך כך את אנשי מועצת יש"ע בניסיון להשתלט על הליכוד באמצעות מפקד אגרסיבי, ובאמצעות שימוש בכספי ציבור לצורך המפקד. בסופו של דבר, כאמור, נראה כי המפקד כולו יסתכם בכעשרת אלפים עד 15 אלף איש שחזרו לשורות הליכוד, מה שמגדיל את שורותיו מכ–147 אלף חברים לכ–160 אלף.

 

השר ישראל כץ, יו"ר המזכירות אמר: "החשיבות הגדולה להליך המפקד הינה תקינותו ושקיפותו לקראת סגירת ספר הבוחרים. לאור הליך זה לא נראה תוצאות כפי שנראו במפלגת העבודה. אין מטרתו של ההליך להוסיף מתפקדים חדשים, ולא היתה כל כוונה לסייע לצד זה או אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
160 אלף מתפקדים. הליכוד
צילום: טל שחר
נתניהו. הכחיש איומי התפטרות
צילום: טל שחר
צילום: רויטרס
שרון. מפקד לא משמעותי
צילום: רויטרס
צילום: חיים זיו
כץ. תקינות ושקיפות
צילום: חיים זיו
רצון. משבר אידיאולוגי
מומלצים