שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  גוזרים קופון מהפינוי: 40 אלף על שידור מהדשא

  במועצה האזורית אשכול, שם יקום מרכז תקשורת ענק לסיקור ההתנתקות, החליטו לעשות קצת כסף. בערוצי הטלוויזיה נדהמו

  ההתנתקות לא מספקת רק עניין תקשורתי חסר-תקדים, אלא גם הזדמנות לעשות כסף. המועצה האזורית אשכול, בה אמור לקום מרכז תקשורת ענק שיארח את אלפי העיתונאים המסקרים את ההתנתקות, דורשת מחברות הטלוויזיה הגדולות שפנו אליה בבקשה להחנות ניידת שידור על הדשא - סכום של לא פחות מ-40 אלף שקל.

   

   

  בסך הכל מדובר בחלקת דשא בת כ-75 מ"ר, שהמועצה מציעה לחלק לשלושה כלי תקשורת. מכל אחד דרשו לשלם, על חלק של כעשרים מ"ר, 40 אלף שקל. בסך הכל - 120 אלף שקל על כל המתחם. בנוסף טוענים עיתונאים כי במועצה ישנן דרישות רבות נוספות ל"עמלות" בתעריפים גבוהים במיוחד, שחורגים משמעותית מתעריפי השוק. לדוגמא: חיבור לאנטרנט אלחוטי יינתן על ידי המועצה בעלות של 4 דולר לשעה, ולצורך פתיחת קו טלפון, ישנם כלי תקשורת שנדרשו לשלם אלף שקלים. 

   

  המפיקים הראשיים של חברות הטלוויזיה הגדולות, ישראלים וזרים, נחרדו למשמע דרישת התשלום, אותה הגדירו כ"מחירי תופת". אמנון ברקאי, סמנכ"ל תפעול ומפיק ראשי של "חדשות 10", 28 שנים בתחום, הפיק את האירועים הגדולים ביותר – החל מפסגות השלום למיניהן (בישראל, במצרים ובוושינגטון) וכלה בביקור האפיפיור והאירוויזיון.

   

  ברקאי אמר ל-ynet: "זוהי חוצפה. אין מספרים כאלה בשום מקום. 20 מ"ר ב-40 אלף שקל, זה פשוט טירוף. בגוש קטיף משכירים דירה ב-2,000 דולר בחודש, עם כל השירותים. פה אתה מקבל אדמה יבשה. אנחנו לא מבקשים שום נקודת חשמל, יש לנו גנרטורים, צריך קצת פרופורציות. הפקתי את כל האירועים הגדולים ביותר, וכבר ראינו הוצאות כבדות ומחירים מופרזים, אבל מחיר כל כך מופרז על תמורה כל כך זעומה עוד לא ראינו".

   

  אבי כהן, המפיק הראשי של ערוץ 1, 27 שנים בתחום והפיק גם הוא את האירועים הגדולים ביותר בערוץ: "אין תקדים בעולם ללקיחת סכומים כאלה עבור 20 מ"ר. מישהו מנסה לגזור פה קופון על אירוע לאומי. זוהי שערורייה שאין כמותה. כספים לוקחים רק במקרה של אולימפיאדה ואירוויזיון, אך לא באירועים כגון פסגות שלום, שנחשבים לאירוע לאומי שהסברתו חשובה".

   

  דני שדה, סמנכ"ל תפעול של ערוץ 2, אמר: "אין לנו כוונה לשכור פיסת דשא בסכומים כאלה, בכל התקופה שחברת החדשות של ערוץ 2 קיימת, לא נדרשנו מעולם לשלם על פיסת קרקע כדי לקיים שידור, שום מקום חדשותי לא דורש דבר כזה. רצינו להיות סמוכים פיסית לבניין בו מתבצעים התדרוכים היומים, אבל בדרישות האלה אנחנו פשוט לא נהיה שם".

   

  "זהו גול עצמי להסברה הישראלית"

   

  חלק מהעיתונאים הזרים, עם זאת, לא מתרגשים. הם ממילא לא רואים סיבה להשקעה יתרה לשם הנוכחות במרכז התקשורת הזה. סיימון מק'רגור-ווד, יו"ר התאחדות העתונאים הזרים וכתב רשת איי.בי.סי, אמר ל-ynet: "אנו לא מגלים עניין מיוחד בתדרוכים הרשמיים. נסתמך בנושא הזה על סוכנויות ידיעות ועל כלי התקשורת הישראלים, כי מדובר בעיקר בספין. בכוונתנו להתמקד בסיקור הסיפור העקרי, שהוא הפינוי בגוש קטיף. שם אנו מעוניינים להעביר את עיקר הזמן ואנו מקווים שהצבא יאפשר לנו לעשות את זה". 

   

  גורמי הסברה הביעו חשש שכתוצאה מן העלויות הגבוהות יעדיפו עיתונאים זרים לא להגיע. "לישראל עניין שעיתונאים זרים יגיעו למרכז התקשורת, ובעיקר לתדרוכים להבהרת עמדותינו לעולם במהלך ההתנתקות. ברור שאת התקשורת הזרה מעניין בעיקר המצב בשטח, לכן באופן טבעי, במידה ויעמידו בפניהם דרישות כספיות מפליגות, העיתונאים לא יגיעו ובכך תיפגע היכולת של ישראל להעביר את מסריה", אמרו גורמי ההסברה, "מה שנראה כניסיון לעשוק את העיתונאים יוצר אווירה שלילית, אווירה של גועל, וכך אנו כבר פוגעים במעמדנו. כל המטרה היא לנצל את הגל החיובי של ההתנתקות".

   

  המועצה האזורית אשכול, הסמוכה ליישובים שיפונו ברצועת עזה, תארח על פי החלטת דובר צה"ל את מרכז התקשורת הענק, שאמור לשמש את אלפי העיתונאים. דובר צה"ל שכר לשם כך מבנה וחנייה במועצה, ובו אמורים להתמקם כל דוברי משרדי הממשלה הרלבנטיים, ובמהלך ההתנתקות צפויים להתבצע במקום תדריכים.

   

  בנוסף, באזור יהיו נקודות שידור לטלוויזיה ושירותים נוספים שדובר צה"ל אמור לרכז לטובת העיתונאים. גורמי הסברה אמרו בתגובה: "זהו גול עצמי להסברה הישראלית. להתחיל את הסיקור של ההתנתקות בזעם של העיתונאים על ישראל שכבר מעמיד אותנו בעמדת נחיתות".

   

  המועצה: "לא נראה מזה גרוש"

   

  אורי נעמתי, ראש המועצה האזורית אשכול, טוען שזכותה של המועצה לדרוש את הסכומים הללו, ומי שלא מעוניין לא מוכרח לקבל את השירות. "המחיר הוא לא מופקע, המועצה אזורית אשכול מממנת מכיסה את כל נושא ההתנתקות. למשל, עשינו על חשבוננו סיור עיתונאים שעלה לנו 55 אלף שקל ואנו עדיין בגרעון גדול. הם לא חייבים לשים את קרון השידור שלהם שם, אם הם רוצים - שיועילו לשלם את הסכום הנדרש. מאחר ולנו יש הוצאות גדולות מותר להם להשתתף בזה באהבה ולא בכוח. מוזר שגופים מסחריים מתמחרים את ההוצאות שלנו בנוגע להצבת קרוון, הייתי מציע שערוץ 10 יתמחר את העלויות שלו, יחסית לדקת פירסום". עם זאת אמר נעמתי: "אני מוכן לשקול את הטענות".

   

  תת-אלוף צביקה פוגל, המתאם את כל הקשור להתנתקות במועצה האזורית אשכול ושער הנגב, אמר בתגובה: "הם שכחו שצריך להביא לשם נקודת חשמל, הדשא ייהרס ונצטרך להחליף. כל מי שחושב שאנחנו מרוויחים מזה משהו טועה ומטעה – כל גרוש שנרוויח יילך בחזרה לעיתונאים והמועצה האזורית לא תראה מזה כלום. היתרה שתישאר לנו תלך לדברים שיתנו שירות לעיתונאים, למשל: שכרנו שירותים ניידים לעיתונאים. מי אמור לשלם את זה? האם תושבי המועצה הם אלה שצריכים לשלם על כך? הסכומים שאנו גובים אמורים לכסות את השירותים שאנו נותנים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צור שיזף
  עיתונאי בפעולה
  צילום: צור שיזף
  צילום: רוני סופר
  "פשוט חוצפה". נווה דקלים
  צילום: רוני סופר
  צילום: צפריר אביוב
  המפיקים מודאגים
  צילום: צפריר אביוב
  מומלצים