שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טיפהפופה של קסם

  יצירתו החדשה של הכוריאוגרף יוסי יונגמן, "טיפהפופה", היא פנטזיה צבעונית בתנועה. מהשבוע בתיאטרון "המעבדה" בירושלים

  תיאטרון "המעבדה" הירושלמי יושב על מסילת הרכבת הישנה שמזה שנים ארוכות חדלה מפעילות. בשבוע שעבר שימשו הפסים תפאורה טבעית ל"טיפהפופה", יצירתו החדשה של הרקדן והכוריאוגרף יוסי יונגמן המיועדת לילדים בכל הגילאים.

  במקום להיכנס לאולם התיאטרון הופנה הקהל לקראת תחילת המופע אל שטח פתוח שמאחורי המבנה, לא הרחק מפסי הרכבת. על האספלט השחור פוזרו גירים צבעוניים שמשכו אליהם מיידית את הילדים וכך נוצרה תפאורה נוספת לזו הטבעית.

   

  יונגמן, בדמותו של רב-מג בשם ג'ובני בנדיטי, יוצא לחיפוש אחר האנשים מהרכבת. מי הם אותם אנשים? למה הוא מחפש אותם? אנחנו לא יודעים אבל מיד נגלה.

   

  ג'ובני בנדיטי, ספק ילד ספק קוסם, מספר לקהל על היום שבו גילה את כוחות הקסם שלו. מילים ותנועות מובילות אותו ואת הצופים אל עולם הדמיון שבו ספינתו נטרפת בים סוער, יצורי קרח פלאיים מנסים לגנוב את תיבת האוצר שלו, ואשגיצים, שיוצאים מאוקיינוס של להבות, מאיימים על חייו. מתוך הפחד נולדה מילת הקסם, "טיפהפופה", שעוזרת לו להתגבר.

   

  החלק הארי של המופע מתקיים בתוך האולם הייחודי של "המעבדה", שמאפשר לקהל לעטוף את הבמה מכל צדדיה ושומר על אינטימיות בין הקהל לרקדנים. הקרבה יוצרת אינטראקציה מרתקת בין הצופים למבצעים, והדינמיקה, שיוצאת לפרקים משליטה, הופכת את האירוע לחוויה שונה ומסקרנת.

   

  "טיפהפופה" מלא בהומור ובתמימות נדירה. האלמנטים שמרכיבים את המופע מצוינים ברובם, והדבר בא לידי ביטוי בכוריאוגרפיה מלאת הדמיון של יונגמן ובביצוע של הרקדנים, בתאורה הנפלאה של קרן גרנק שהופכת את הבמה לים גלי ולגחלים בוערות ובמוזיקה העשירה של יובל שפריר.

   

  חבל שהטקסט המוקלט ברובו שכתבה למופע טלי עומר-טפליצקי נבלע ובלתי ברור. אם הטקסט משמעותי ראוי שיהיה ברור ואם לא - המשקל הניתן לו במופע רב מדי.

   

  גדולתו של המופע, בעיני, באה לידי ביטוי בבחירתו של יונגמן שלא לתרגם את הטקסט המדובר לתנועה, ולהשאירה, ברוב המקרים, ברמה מופשטת. בכך הוא מאפשר לקהל הצעיר מקום לדמיון ולפרשנות אישית, ופותח בפניהם צוהר לעולם המחול המודרני העכשווי המתבסס על הפשטה.

   

  העבודה מסתיימת בהזמנה של הקהל להצטרף לרקדנים על הבמה ולהפוך לחלק מהמופע. העלאת הקהל לבמה אינה חדשנית ונעשתה בעבר על ידי יוצרים אחרים, ובכל זאת, היענות הקהל ושיתוף הפעולה במופע הספציפי הזה מורה במידה מסוימת על כך שהקסם עבד טיפ טופופה.

   

  "טיפהפופה" יציג בתיאטרון "המעבדה" בירושלים בתאריכים 18-21, 23, 25-27 ביולי ובמסגרת פסטיבל "מחולוהט" במרכז סוזן דלל בת"א בתאריכים 10 באוגוסט, 24 בספטמבר וה-15 באוקטובר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האנשים מהרכבת
  צילום: פרי מנדלבוים
  לאתר ההטבות
  מומלצים