שתף קטע נבחר

שני שלישים מהחקלאים בגוש טרם הגיעו להסדר

כ-50-60 בעלי חלקות ומטעים מבין 170 החקלאים בגוש קטיף הגיעו להסדר עם מינהלת ההתנתקות. במשרד הפנים מעריכים שלבסוף יושג הסדר עם 130 חקלאים ומתכוונים להקל במעבר של עובדים זרים עם החקלאים

רק כשליש מתוך 170 החקלאים בגוש קטיף הגיעו להסדר עם מינהלת ההתנתקות, וחלקם כבר קיבלו חלקות אדמה חלופיות בחבל הבשור. כך עולה מבדיקה שערך אמש (יום ב') ynet.

 

כ-50-60 בעלי חלקות ומטעים נמצאים בהליכים לקבלת חלקות חלופיות. ממסמך פנימי של משרד הפנים שנכתב לפני כחודש ופרטיו הגיעו לידי ynet עולה כי כ-130 מתוך 170 החקלאים הרשומים ברצועת עזה עומדים להגיע להסדר בעניין עם מינהלת ההתנתקות. לעומת זאת, במינהלת אישרו שלעת עתה מדובר במספר נמוך מכך הנע בין 50 ל-60 חקלאים. עם זאת, לטענתם, הסדרים נוספים נערכים כל העת.

 

 

מנכ"ל משרד החקלאות, יוסי ישי, המעורב בהסדרים עם חקלאי הרצועה הביע תקווה שהסדר ימצא בקרוב לכל מי שיבקש זאת. "אני מעריך שכ-50 חקלאים נמצאים כבר בפועל בתהליך של הסדר, אבל אנו בהחלט מאמינים ומקווים שבקרוב נוכל למצוא פתרון לכל מי שיביע בפנינו בקשה שכזאת. אני מקווה שכל 170 החקלאים יוכלו להעביר את חלקותיהם לחבל הבשור".

 

בעלי חלקות ברצועה, המעסיקים עובדים זרים בשדותיהם, יוכלו להגיש בקשה למשרד הפנים להעביר את עובדיהם עמם אל החלקות החדשות שינתנו להם. על-פי רישומי מינהל האוכלוסין ברצועה, מועסקים כיום כ-500 עובדים זרים מוסדרים וכ-150 עובדים נוספים שעובדים בלא הסדר. מעסיקים שיבקשו להמשיך ולהעסיק את עובדיהם יקבלו כל העובדים אישורים מתאימים, גם לעובדים ששוהים בלא הסדר. בכך יפעילו אנשי משרד הפנים ומינהל האוכלוסין מדיניות מרוככת יותר כלפי עובדים זרים השוהים בגוש קטיף ללא אישור.

 

מעסיקים שיבקשו לסיים את ההתקשרות עם עובדיהם מכל סיבה שהיא, יחויבו לשים את העובדים את העובדים בתהליך השמה מסודר כפי שמציעה יחידת האכיפה לעובדים הזרים של המשרד. במהלך ההשמה יועברו העובדים מתחום עיסוק אחד לתחום אחר, שבו הם נדרשים, כגון תעשייה, בניין, סיעוד או חקלאות אצל מעסיק אחר.

 

כל עובד שהעסקתו אצל מעסיקו החקלאי תסתיים, יושם באכסניה של עובדים זרים, שם יקבע האם הוא יועבר למקום תעסוקה חדש, או יורחק מהארץ. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
החממות בגני טל
צילום: גדי קבלו
רק שליש הגיעו להסדר
מומלצים