שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רוצח הבמאי ואן גוך בהולנד: "פעלתי בשם האיסלם"
  מוחמד בויארי, הולנדי ממוצא מרוקני, שבר את שתיקתו בבית המשפט והודה כי רצח את במאי הקולנוע השנוי במחלוקת תיאו ואן גוך אשתקד. "אני לוקח אחריות מלאה על המעשה. הייתי פחדן אם הייתי שומר על שתיקתי כדי להימנע מהעונש המירבי. פעלתי מתוך שכנוע עצמי ולא בגלל שהוא היה הולנדי ואני מרוקני"

  מוחמד בויארי, הולנדי ממוצע מרוקני שנעצר והואשם ברצח במאי הקולנוע תיאו ואן גוך בנובמבר אשתקד, הודה היום (יום ג') במעשה ביום השני למשפטו.

   

  בויארי (27), שאתמול נכנס לאולם בית המשפט כשהוא נושא ספר קוראן והודיע לשופטים כי הוא מסרב להכיר בסמכותם משום שלא מדובר בבית דין מוסלמי, שבר היום את שתיקתו. "אני לוקח את האחריות המלאה על עצמי. הייתי פחדן אם הייתי מסתתר מאחורי חוקי המשחק ושומר על שתיקתי כדי להימנע מלקבל את העונש המירבי. אני רוצה שתדעו שפעלתי מתוך שכנוע עצמי ולא לקחתי את חייו משום שהוא הולנדי ואני כמרוקני נעלבתי".

   

  הוא פנה לאמו של ואן גוך שנכחה באולם ואמר לה שאינו מזדהה עם אבדנה. הוא גם אמר שלו היה אדם חופשי היה חוזר על המעשה משום שהוא פעל בשם האיסלאם. "אני מבטיח לכם שיום אחד, כשאהיה חופשי, אעשה בדיוק אותו דבר, בדיוק אותו דבר".

   

  הרצח ששינה את הולנד

   

  ואן גוך, נצר למשפחת הצייר המפורסם, ניצל את יצירתו הקולנועית וכתיבתו כדי למתוח ביקורת נוקבת על האיסלאם והפך לדמות שנויה במחלוקת בהולנד. הוא נורה למוות ליד עיריית אמסטרדם ב-26 בדצמבר אשתקד בעת שרכב על אופניו. בויארי לא הסתפק בירי וגם שיסף את גרונו של הבמאי והצמיד באמצעות סכין מכתב לגופו, בו קרא לג'יהאד נגד "הלא מאמינים". לאחר מרדף הוא נתפס ונעצר.

   

  לאחר מעצרו, ולמרות נסיונות של השלטונות ההולנדים למנוע חיכוכים על רקע דתי במדינה, היו עימותים קשים לרבות מקרים של שריפת מסגדים ומתנ"סים של הקהילה המוסלמית ומנגד שריפה של כמה כנסיות. העימותים רק ליבו את הדיון הציבורי הנוקב שהתפתח בהולנד הליברלית מאז אירועי ה-11 בספטמבר בנושא הגידול באוכלוסיית המהגרים המוסלמים.

   

  נציגי התביעה ההולנדית אמרו שלמעשה שלו היה אופי של מעשה טרור וקראו לבית המשפט לשלוח אותו למאסר לכל ימי חייו. הם אמרו שהוא מוסלמי קיצוני שהקדיש עצמו למלחמת קודש נגד אוייבי האיסלם וכי הוא רצח את ואן גוך כדי לזרוע אימה בהולנד.

   

  "שיסוף גרונו של ואן גוך מזכיר את מעשי כריתת הראשים במזרח התיכון, המלחמה בצ'צ'ניה, באפגניסטן ובעיראק", אמרו נציגי התביעה.

   

  בויארי הואשם גם בניסיון לרצח של שוטרים ובהחזקת נשק ללא רישיון. אם יימצא אשם בבית המשפט הוא צפוי לעונש מאסר עולם. גזר דינו צפוי בעוד כשבועיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "רוצח הבמאי ואן גוך בהולנד: "פעלתי בשם האיסלם""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  כשאהיה חופשי, אעשה זאת שוב. בויארי
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  שנוי במחלוקת. ואן גוך
  צילום: איי פי
  מומלצים