שתף קטע נבחר

הוגלה כיוון שהיה חולה נפש - ויקבל מיליון שקל

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי המדינה תפצה ביותר ממיליון שקלים אדם שבעבר הגלתה לצרפת, לאחר שאובחן כסכיזופרן. הוא אושפז שם למשך 35 שנים, ושב ארצה ביוזמת אזרח ישראלי מן השורה. השופטת פסקה: "הובלתו של התובע לצרפת היא בגדר ניצול מחלת הנפש שלו למטרת הוצאתו מהארץ. מדובר בפגיעה ממשית לזכותו לחירות ולכבוד"

המדינה תשלם 1.35 מיליון שקלים לאדם שנשלח על ידה לצרפת לאחר שהתגייס לצה"ל ואושפז שם במשך 35 שנים במוסדות לחולי נפש. כך קבעה היום (ג') שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים.

 

פסק הדין חותם פרשה ארוכה שהחלה בשנת 49' אז עלה התובע לארץ ממרוקו. הוא התגייס לצה"ל, ולאחר שלקה במחלת נפש שאובחנה כסכיזופרניה במהלך שרותו הצבאי, הוא הוגלה על ידי המדינה לצרפת באותה שנה, כך על פי כתב התביעה. שם הוא אושפז במשך כ–35 שנים בבתי חולים לחולי נפש , גם בשנים שבהן לא היה כל צורך רפואי באשפוזו.

 

כל הפניות מצד בני משפחתו, שהתגוררו בישראל, להעלותו ארצה – לא נענו. בסופו של דבר, חזר התובע לארץ בשנת 1984, ביוזמתו של אדם פרטי מישראל בשם אלי רונן, לאחר שזה קרא כתבה על מצוקתו של התובע והחליט לפעול להשבתו. רונן שחרר את התובע מבית החולים לחולי נפש בצרפת, העלה אותו על טיסה לישראל בלי כרטיס טיסה וללא רשות.

 

השופטת מרים מזרחי קבעה כי במשך כל התקופה שבה שהה התובע בצרפת "נמנעה המדינה מלסיים את הגלייתו ולא דאגה להעלותו לישראל".

 

השופטת קבעה כי בשל הרחקתו של האיש לצרפת נמנע ממנו לא רק לחיות בארץ שבה בחר לגור, "אלא גם להנות מהקשר המשפחתי בארץ ונגזר עליו למעשה לחיות בבידוד בחו"ל". היא אף מתחה ביקורת חריפה על התנהלות המדינה בפרשה: "מעשי המדינה – שנעשו באמצעות אנשי משרד הביטחון הם בגדר עוולה חוקתית, בשל הפגיעה בצרור זכויות יסוד, ובכללן זכות התובע לאוטונומיה על גופו, הזכות לקבוע את מקום הימצאו, זכותו לחיות בישראל, לחופש התנועה והזכות לקרבת בני משפחה".

 

השופטת כתבה עוד: "הובלתו של התובע לצרפת היא בגדר ניצול מחלת הנפש שלו למטרת הוצאתו מהארץ. הובלתו לצרפת כשהוא חולה וחסר אונים היתה בגדר פגיעה ממשית לזכותו לחירות ולכבוד". בפסק הדין נמתחה בקורת גם על הסוכנות היהודית שלא סייעה בדבר, אף שלגבי הסוכנות דחתה השופטת את התביעה. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוגלה ואושפז (אילוסטרציה)
מומלצים