שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הכנסת קבעה: רוקחים יחויבו להציע חלופות זולות

  הצעת חוק חדשה שאושרה אתמול תסייע לחולים בבחירת תרופה זולה ומתאימה לצרכיהם. הרוקחים יחויבו לפרט בפני הלקוחות את כל התרופות הזהות במרכיביהן לזו שמופיעה במרשם הרופא תוך ציון מחירן. ח"כ טל, יוזם החוק: החוק מעודד תחרות והצרכן ישלם פחות

  הקץ ל-'שלטון' בתי המרקחת של קופות החולים. אתמול (ג') עברה בקריאה שלישית בכנסת הצעת חוק של ח"כ דוד טל, המחייבת את הרוקחים ליידע את ציבור הלקוחות על קיומן של תרופות חלופיות לתרופה הרשומה במרשם הרופא, תוך פירוט מחיריהן.

   

  כמעט כל המטופלים המגיעים לבית המרקחת מצוידים במרשם רופא, רוכשים את התרופה אותה רשם הרופא כמעט בלי לשאול שאלות בעניין. אולם לעתים רבות, קיימות תרופות אחרות, זהות במרכיביהן לתרופה הרשומה, אך מיוצרות בחברת תרופות אחרת ונושאות שם מותג אחר. מטבע הדברים, לעתים קיים גם פער במחיר בין התרופות השונות, אך הלקוח כלל אינו מודע לכך. פקודת הרוקחים החדשה תחייב את הרוקח לפרט עבור הלקוח את כל האלטרנטיבות הקיימות לתרופה הרצויה ולאפשר ללקוחו לבחור את התרופה הרצויה לו. פקודה זו אינה תקפה במקרה ומדובר במרשם המדגיש כי מדובר בתרופה מסוימת בלבד ולא בכל תרופה חלופית.

   

  "כיום אין באפשרותם של הצרכנים לערוך השוואת מחירים בכל הנוגע לתרופות המרשם, למרות החובה לסמן מחירים על כלל המוצרים. אישור החוק יגדיל את אפשרויות הבחירה של הצרכן, מבלי להוריד או לפגוע באיכות הטיפול, ובכך יתוקן העוול הכספי הנגרם לאזרחים הנזקקים לתרופות", הסביר ח"כ טל את מהות הצעת החוק.

   

  לדברי ח"כ טל, החוק החדש יעודד תחרות ויוזיל את מחירי התרופות. "במקרים לא מעטים יכול היה הצרכן, אם רק ידע, לרכוש באופן פרטי תרופה זהה לחלוטין בעלות נמוכה יותר מהמוצע לו לאחר השתתפות הקופה. ההנחה היא שחולה הנזקק לתרופות ישלם כמעט כל מחיר עבור התרופה, ובכך נוצרת בעצם עקומת ביקוש קשיחה, שמונעת תחרות. הצעת החוק מעודדת תחרות וכשיש תחרות, כולנו יודעים, הצרכן משלם פחות. הצעת החוק תחייב את הרוקחים לפרוס בפני הלקוח את מחירי התרופות הזהות האלטרנטיביות ובכך תאפשר לצרכן לרכוש תרופות מבלי לשלם סכומים מופרזים, שגם כך לא תמיד מצויים בכיסו", הוסיף.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  בית מרקחת. יציעו תרופות זולות יותר
  צילום: איי פי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים