שתף קטע נבחר

מופז לראשי יש"ע: העצרת עלולה לסכן חיי אדם

שר הביטחון נועד עם ראשי יש"ע ודן עמם בצעדה המתוכננת משדרות אל גוש קטיף. מופז הסביר כי העצרת עלולה להעמיד בסיכון חיי אדם בשל איום הקסאמים וביקש מהמנהיגים "לגלות אחריות". ראשי יש"ע: נצא עוד היום בקריאה לצעוד לגוש מחר

ממשיכים לדבר: שר הביטחון, שאול מופז, נפגש היום עם ראשי מועצת יש"ע והבהיר להם כי על פי ההערכות הביטחוניות, העצרת מחר בשדרות עלולה להעמיד חיי אדם בסיכון. בפגישה שקיימו הצדדים אמר מופז כי למרות שזכות המחאה היא לגיטימית, השיקול הביטחוני במקרה זה גובר והביע תקווה שמנהיגות מועצת יש"ע תפעל באחריות כפי שנהגה בעבר.

 

 

ראשי יש"ע טענו כי שר הביטחון שינה החלטה קודמת של אלוף פיקוד הדרום, שנטה לאשר את קיום העצרת למרות האיום הביטחוני. לדבריהם, היום הם מתכוונים לקרוא לאלפים להתחיל לצעוד לכיוון שדרות.

 

במשך כשעה וחצי נפגשו ראשי יש"ע עם שר הביטחון. בפגישה השתתפו יו"ר מועצת יש"ע בנצי ליברמן, ראש מועצה אזורית חוף עזה אבנר שמעוני, ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין ומזכ"ל אמנה, זאב (זמביש) חבר. לטענת ראשי יש"ע, השיחה נסובה רק סביב קיום הצעדה במהלך השיחה התלוננו ראשי יש"ע על מה שכינו פרובוקציות מצד כוחות הביטחון באירועים קודמים, ביניהם כפר מימון, והזהירו כי כאשר ההמונים שצפויים להגיע לשדרות יהיו פזורים בתוך העיר יש חשש לאלימות מצד הכוחות.

 

בצהריים יקיימו ראשי יש"ע הערכת מצב בירושלים ובה יודיעו לפעילים ולציבור הרחב את החלטתם בשאלה כיצד תפעל הצעדה. "בכל מקרה נודיע עוד היום לציבור לנוע לכיוון שדרות", אמר ולרשטיין ל-ynet. ובתוך כך מקיימת היום המשטרה הערכת מצב על רקע הצעדה של מועצת יש"ע.

 

היועץ המשפטי לממשלה אמר בדיון שהתקיים בוועדת החוקה של הכנסת כי יאפשר את קיום הפגנת הימין מחר בשדרות, אם זו תישאר בגדר עצרת ולא צעדה לגוש קטיף. מזוז הוסיף כי כוונת המשטרה לעצור אוטובוסים בדרכם להפגנה היא חוקית, אך זו לא דרך הפעולה המועדפת.

 

"המצדדים בהפגנה מדברים על חופש הביטוי מצד אחד אך לא מדברים על מידע מודיעיני שקיים ועל הצהרה ברורה של המארגנים לפיה המטרה של העצרת היא להיכנס לגוש קטיף על מנת לסכל את התכנית ההתנתקות", אמר היועץ. "זה לא חופש ביטוי וזהו לא חופש הפגנה. המשטרה תאפשר את קיום העצרת עד גבול אי-סיכול תכנית ההתנתקות".

 

יו"ר הוועדה ח"כ מיכאל איתן, ביקש מהיועץ המשפטי להיות מעורב באופן אישי במהלכים לאישור ההפגנה נגד ההתנתקות "על מנת לאפשר קיומה של ההפגנה מחר במסגרת כלים דמוקרטיים". 

ואילו חבר הכנסת אהוד יתום קרא היום לשר לביטחון פנים ולמפכ"ל קראדי, לאשר למועצת יש"ע לקיים מחר את עצרת המחאה כדי לא לדחוף את המתנחלים למרי. לדבריו, "יש לפעול בחכמה ולאפשר לאזרחים שומרי חוק לתת ביטוי לעמדתם באופן לגיטימי. אל לנו לכופף את ידיהם של אזרחינו הטובים והצייתנים לכדי אי ציות לחוקי המדינה".

 

יושב ראש ש"ס, אלי ישי, המבקר בהתנחלות אלי סיני שברצועה, אמר כי "ההחלטה על הגירוש אומללה. אנו מקרבים במו ידינו את הקסאמים לאשקלון". אל ישי מתלווים 11 חברי כנסת מסיעתו, והם יבקרו גם ביישובי לב הרצועה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מופז עם בנצי ליברמן (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים