שתף קטע נבחר

מול המפגינים, פרצה החיילת בבכי

צוות לאה מגדוד קרקל הוזעק לאזור אופקים, לחסום דרכים עוקפות ולמנוע זליגת מפגינים אל גוש קטיף. הם התמקמו במאהל, אכלו אבק - והמתינו. ואז טיפסו כמאתיים מתנחלים על הגבעה. בלי קללות, בלי דחיפות, בלי איומים, מצויידים בדבר היחיד שהצוות כנראה לא הוכן לו: מילים. השירה, ההפצרות ומילות השכנוע לסרב שברו חיילים מהצוות. "פחדתי שידיד מנווה דקלים יגיע, שאעמוד מולו", הסבירה אחר כך חיילת בשיחה עם המפקדת - ופרצה בבכי. והיה גם מי שלא נשבר: הסמג"ד, שהתווכח ויכוח מר עם המסתננים. התווכח - והצטרף למניין. יום על הגבעות

זה היה יום המבחן הראשון של צוות לאה מפלוגת עוצמה של גדוד הקרקל. דווקא באופקים, על גבעה מאובקת, בחלק הצפוני של היישוב הדרומי, התקילה קבוצה של כמאתיים מתנחלים ומתנגדי תוכנית ההתנתקות את חיילי הפלוגה. לא בקללות הם באו, המתנגדים, אלא עמוסים במילות אהבה, בשירים, בתפילות למען שלומם של אנשי מערכת הביטחון וצה"ל.

 

 

לא. הם לא התכוונו להפוך לקלים את חייהם של החיילים הצעירים, שכבר כשלושה שבועות מתאמנים לקראת פינוי. הם לא התכוונו לאפשר לאנשי הצוות, שהגיעו לכאן בשעת לילה מאוחרת, כדי לסייע בחסימת הדרכים העוקפות לעבר גוש קטיף, להשתמש בדרך הקלה - כוח מול כוח. לכן תפסו מילים חמות את מקומן של הקללות ונאומים נלהבים החליפו את הדחיפות. על ריכוך הלבבות של החיילים הופקדו העוגיות ואריאל זילבר, שזייף זיוף חינני.

 

דווקא המילים היפות האלה, הניסיון לדבר אל הלב, הצליחו לגרום לאחת החיילות מצוות לאה לצאת מאיפוס דקות אחדות לאחר שנעמדו החיילים על הרגליים בשורה ארוכה כדי למנוע ממתנגדי ההתנתקות לעבור לגוש קטיף. בעודם עומדים בשורה ליד המאהל אל מול כמאתיים מתנחלים שעלו על הגבעה, ובעודם נאלצים לשמוע את דברי החמד, הניסיון לשכנע את החיילים שלא להישמע לפקודות ולהוראות בשעת השין, פרצה החיילת בבכי, ונלאצה לעזוב את השורה ואת חבריה. "פשוט התמוטטתי פיזית ומנטלית", סיפרה החיילת מאוחר יותר. "לקח לי ממש דקה, עוד לפני שהכל התחיל, כדי להבין שאני לא יכולה לעמוד במשימה הזאת".


הנשק: עוגיות ואריאל זילבר (צילום: אטילה שומפלבי)

 

עוד כמה חיילים מפלוגת עוצמה העדיפו לעזוב את השורות, לשבת בצד ולבכות בשקט. לחשוב על המשימה הקשה שבפניהם. חלקם חזרו כדי לעמוד מול המתנחלים לאחר שנרגעו, אבל לכולם היה ברור כי שום אימון, מורכב וקשה ככל שיהיה, לא באמת מסוגל לדמות את מה שצפוי לחיילים, לשוטרים וללוחמי משמר הגבול שיעסקו בפינוי.

 

עוקפים את הפולטיקה

 

לאחר כשעתיים של שיחות עם מתנגדי ההתנתקות, שאט אט התפזרו להם לעבר הרחבה המרכזית בה נערכה עצרת מתנגדי הפינוי, אספו מפקדי הצוותים את חייליהם לשיחות אינטימיות ומורכבות. הפעם זה לא היה רק תרגיל. הפעם החיילים שמעו וראו במו עיניהם את היריב שצפוי לעמוד מולם בעוד פחות משבועיים.

 

לכן היו השיחות של הצוותים כה חשובות לאחר שמתנגדי ההתנתקות עזבו את הגבעה. החיילים והחיילות פרקו בגילוי לב את מה שמעיק עליהם כבר שבועות ואולי חודשים ארוכים: "מדוע עלינו לבצע את המשימה הזאת?" התעניינה חיילת אחת. אחרות, חברותיה, מיהרו להסביר לה שמדובר בפקודה. ופקודה, כידוע, לא מפירים. "ומה התועלת של תוכנית ההתנתקות?" התעניינה חיילת אחרת. המפקדת, סג"מ לאה צוקר, ניסתה לעקוף את הפוליטיקה בתשובותיה, להסביר מדוע מוטל דווקא על הצבא לבצע את המשימה המורכבת הזאת. "יש פה עניין אסטרטגי", היא אמרה לחייליה. "היציאה מעזה תחזק את גבולותיה של המדינה במקומות אחרים".

 

אחד הכלים שבהם השתמשו המפגינים מול החיילים היו ערכי צה"ל. מפגין אחד החזיק בידו פנקס קטן ובו שורה של ערכים שהפכו את הצבא הישראלי לצבא המוסרי ביותר בעולם, לפחות בעיני עצמו. "מה שאתם הולכים לעשות", אמר המתנחל חבוש כובע כתום, "מנוגד לערכי צה"ל. זה לא חוקי ולא מוסרי". אחר כך, בשיחת הצוות, עלה עניין הערכים לדיון.

 

התשובות לא היו חד משמעיות, בדיוק כפי שמשימת הפינוי אינה חד משמעית. מצד אחד, אמרה אחת החיילות, ערכי צה"ל קובעים שצריך לשמור על המולדת, על שטחי המדינה ועל אזרחיה. מצד שני, פקודה זו פקודה. יש פה סתירה פנימית מובנית בכל מה שנוגע לפינוי גוש קטיף והתושבים שם, אבל אין ברירה.


זו מול זו (צילום: אטילה שומפלבי)

 

טוראית רותם בר, אותה הכירו קוראי ynet לפני יומיים עת סיפרה על הקושי שלה לשמור על קשר עם ידידה המתגורר בנווה דקלים, רעדה לאורך דקות ארוכות כאשר עמדה עם חבריה מול המפגינים. החשש הגדול של רותם היה שידידה, יוגב, יופיע מולה. פשוט יעמוד מולה. חברה סייעה לרותם לחזור לעצמה, אבל אחר כך, בשיחת הצוות עם המפקדת, פרצה רותם שוב בבכי. דמעות זלגו מעיניה. "פשוט פחדתי שהוא יגיע", היא סיפרה לחברותיה. "כשהם הגיעו לכאן, המפגינים, עברתי פרצוף-פרצוף כדי לוודא שהוא לא שם. נורא פחדתי שהוא יעמוד מולי".

 

הסמג"ד התווכח - והצטרף לתפילה

 

ההוראה העקרונית של צה"ל לאנשיו היא לא לדבר עם המתנחלים, לא לנהל עימם ויכוחים, לא להכנס למריבות עם יותר מדי אנשים בבת אחת. ההגיון מאחורי ההוראה פשוט: אין לשני חיילים שום סיכוי לנצח בוויכוח מול עשרים, שלושים, או ארבעים מתנחלים שמגיעים חדורי מוטיבציה ומצויידים מראש בטיעונים. לכן, עדיף לשתוק.

 

אבל דווקא היום, ודווקא הסמג"ד, רב סרן עמוס גואטה, נכנס לדיונים ארוכים עם המפגינים. הוא נעמד מול קבוצת נשים וילדים ובמשך דקות ארוכות ניסה להסביר את עמדת הצבא. "לא, לא נעים לנו לבצע את המשימה הזאת", הוא אמר. "גם לא נספר את זה כמורשת קרב. אבל יש החלטה חוקית של הממשלה ושל הכנסת, ואנחנו חייבים לבצע. אתן חייבות להבין, להסתכל למציאות בעיניים". אחר כך, הצטרף גואטה למניין והתפלל עם המתנחלים. צריך היה לראות כדי להאמין: סמג"ד גדוד הקרקל, שדקות אחדות לפני כן ניסה להסביר לקבוצה גדולה של מתנגדי התנגדות עד כמה חשוב למלא אחר פקודות הצבא על פני הוראות הרבנים, עומד שם, בינם, ויחד עם עוד כמה חיילים מתפלל.

 

קודקודי גדוד הקרקל היו בסך הכל מרוצים מתפקוד החיילים שלהם. כן, גם אם לעתים נשברו חלק מהחיילים, וחלקם אף בכו, זה לא אומר דבר. "זו היתה התנסות שלא דומה למשימה עצמה", אמר המג"ד, סגן אלוף שריף באדר. "אך אין ספק שזה חושף אותנו לדברים שעימם נתמודד בעתיד. מסה של אנשים שבאים לדבר עם החיילים, לא דומה לסיטואציה של פינוי בית. ולמרות הכל, אני מבסוט. היו כמה חיילות שהתרגשו, לא נשברו. ואני חושב שזה טוב. מותר להתרגש, ואני אומר לך שבבוא הזמן, גם חיילים יתרגשו. אני שמח על כך. אני שמח שאחרי שזה קרה, הם נרגעו וחזרו לשורות. בואו לא נשלה את עצמנו: לכולם זה יהיה קשה".

 

הסמג"ד גואטה היה קצת פחות מרוצה משיטות הפעולה של המתנחלים. "אם הם היו מפעילים כוח פיזי, אין לי ספק שהחיילים היו מגיבים אחרת", הוא אומר. "לנו היה ברור מהרגע הראשון שראינו אותם שהם לא יעברו את הקו שלנו. שמו לנו מוזיקה, דיברו יפה לחיילים. אני לא אוהב את זה שהם מנסים להחליש את הצבא, למצוא ולייצר בו סדקים. זה לא מקובל עליי. אבל בסך הכל, הדברים היו בסדר, אני מרוצה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אטילה שומפלבי
השיחה שערך הצוות
צילום: אטילה שומפלבי
צילום: אטילה שומפלבי
הצטרף לתפילה. גואטה
צילום: אטילה שומפלבי
מומלצים