שתף קטע נבחר

"להפסיק את המשחק המסוכן של המתנחלים"

כך אומר קצין בכיר במשטרה הבוקר. ל-ynet נודע כי בצמרת המשטרה זועמים על הפרת תנאי הרישיון של ההפגנה הלילית נגד ההתנתקות. בתגובה בוחנים במשטרה את האפשרות לפזר את האלפים שנותרו הבוקר באופקים. בינתיים הותירה המשטרה כ-15 אלף שוטרים וחיילים מסביב לאופקים בכוננות לעימות אפשרי. פנחס ולרשטיין: "אם יפנו אותנו מכאן - אנחנו נלך לאופקים". המתנחלים סיכמו כי בסוף השבוע תישאר נציגות בפארק, המחאה תימשך בשבוע הבא

בצמרת המשטרה בוחנים את האפשרות לפזר היום (ה') את האלפים שנותרו מהפגנת הימין נגד ההתנתקות, בפארק אופקים. כך נודע ל-ynet. ההחלטה צפויה ליפול בשעות הקרובות על רקע הזעם של המשטרה בגין הפרת תנאי הרישיון של ההפגנה נגד ההתנתקות שנערכה הלילה בצומת פדויים.

 

 

בדיון פנימי במשטרה אשר נערך הבוקר כדי להפיק את לקחי חסימת כביש 241 על ידי המתנחלים, הובע זעם רב על התנהלות מנהיגי יש"ע. במשטרה זעמו על כך שלמרות שנתנו למפגינים לצעוד בתהלוכה בתוך אופקים ולצאת משם מערבה עד פדויים, בחרו מנהיגי יש"ע לשבש את חיי תושבי האיזור בחסימת הכביש ובלינת לילה עליו. כמו כן הובע כעס בדיון פנימי זה, על הודעתם של ראשי מפגיני הימין שישובו וינסו להגיע לאופקים.

 


התעייפו בקרב ההתשה עם פעילי הימין. צילום: רוני סופר

  

במהלך הדיון טען אחד הקצינים הבכירים שיש לראות בחומרה רבה את התנהלות מנהיגי יש"ע, המצהירים "מהפה והחוצה" כאילו יתנהלו על פי החוק. זאת כאשר במקביל אותם מנהיגים שותפים להחלטה לחסום כביש מרכזי בדרום, ובמקביל מכינים מאות מאנשיהם לצעדה במסלולים ליליים אל תוך רצועת עזה, כדי לשבש את מהלך ההתנתקות. "צריך להפסיק את המשחק המסוכן הזה, המסכן את הצועדים עצמם ואת אנשי כוחות הביטחון, תוך הפרה בוטה של צו אלוף ושל החוק הישראלי", מסר מקור בכיר.

 

"לראיה, נודע לנו שייתכן וכבר הערב יבקשו ראשי יש"ע לבצע תהלוכה וחסימת כביש נוספת באיזור, באותה מתכונת של אתמול, תוך כדי הפרה בוטה וניצול רוחב הלב של המשטרה", אמר והוסיף: "ראשי יש"ע הודיעו קבל עם ועדה שזאת מטרתם, עד להתנתקות, לשבש את הסדר הציבורי בתוך ניסיונות בלתי פוסקים להיכנס לגוש קטיף. הלילה הזה פרצו מאות מהם אל תוך הגוש. אמנם הצלחנו לעצור את רובם. אבל ההצהרה הזאת לעבור על החוק ולא לעמוד בסיכומים איתנו - חייבת להדליק נורה אדומה. בהתאם לרוח הסיכום מהבוקר – לא מן הנמנע שנפעל לאלתר לפיזור כ-3000 מפגיני הימין שעוד נותרו בפארק באופקים", נמסר.

  

בינתיים הותירה המשטרה כ-15 אלף שוטרים וחיילים מסביב לאופקים. זאת לקראת האפשרות שתאלץ להתעמת גם הלילה הזה עם מפגיני הימין ולחסום את דרכם לגוש קטיף. בקרב השוטרים והחיילים ניכרת עייפות רבה, אך המפקדים נחושים בכך שיוכלו להמשיך ולהתמודד עם המחאה המתמשכת נגד ההתנתקות.

  

אלפי פעילי הימין אשר ישנו בצומת פדויים שבנגב המערבי שבו הבוקר (יום ה') לפארק אופקים, לאחר סיכום עם המשטרה, שאיימה לפנותם בכוח.

 

לילה בצומת פדויים. צילום: ירון ברנר

 

בתוך כך, חדרו כ-220 ממתנגדי ההתנתקות להתנחלות ניסנית בצפון הרצועה, למרות חסימות הצבא והמשטרה. מהמשטרה נמסר כי עד עתה נעצרו כ-150 מתוכם וכוחות המשטרה מנהלים אחריהם סריקות בניסנית. בנוסף, עצרו כוחות צה"ל והמשטרה במהלך הלילה מעל 200 פעילי ימין שניסו להיכנס לגוש קטיף דרך מחסום כיסופים.

 

רק כמה אלפים נותרו בפארק אופקים

 

בהתייעצות שקיימה מועצת יש"ע נקבע כי פעולות המחאה יימשכו וכבר הערב מתכוונים המתנחלים לבצע עוד מהלך. בסוף השבוע יישאר בפארק אופקים נציגי המתנחלים וביום ראשון יחדשו את המאבק. במקום שוהים כמה אלפים.

 

פנחס ולרשטיין, ראש המועצה האזורית בנימין אמר ל-ynet: "נמשיך ללא לאות. בשעה חמש וחצי אחר הצהריים אנחנו נכנס את כולם ונודיע על המהלך הבא שנבצע הערב". לדברי ולרשטיין, אבנר שמעוני, ראש המועצה האזורית ראש עזה, אמר לו כי "כל עוד אתם חזקים אנחנו חזקים, לא נחתום על פינוי-פיצוי ולא נעזוב. אם אתם תתפרקו, אנחנו נתפרק ונלך לארוז את הדברים".

 

על כך שהמשטרה מתכוונת כבר היום לפנות את המפגינים מפארק אופקים אמר ולרשטיין: "שינסו לפנות אותנו, אם הם יפנו אותנו מכאן - אנחנו נלך לאופקים". עוד אומר ולרשטיין: "ציבור הולך אבל גם ציבור בא, אנחנו נהיה פה גם בשבת, אנחנו ממשיכים במאבק".

 

במודיעין בפארק אופקים שבו נמצאים המפגינים נתלה שלט גדול עם זמני יציאות האוטובוסים לירושלים, תל-אביב ואזור המרכז. ביציאה מהפארק ניכרת הבוקר תנועה ערה לכיוון צפון.

 

"בוקר טוב לכל נאמני ארץ ישראל", כך קרא ראש המועצה האזורית דרום הר חברון צביקי בר-חי ברמקול, סמוך ל-5:40 באתר ההפגנה בצומת פדויים: "בוקר טוב לכל הנשים, הילדים והגברים, מסורי הנפש. הלילה, בו לנתם בתעלות ובשדה הקוצים, הוכחתם שיש לנו ציבור מסור שמוכן לעשות הכל כדי להוכיח לראש הממשלה שעליו לעצור את התוכנית המסוכנת. אחרי הערכת המצב, אנחנו נחזור למאהל בפארק אופקים ונחליט מה נעשה בהמשך".

 

בר-חי אמר כי "מי שינצח, ומי שיהיה לו יותר אוויר לנשימה, את ההתמדה ואת המסירות, הוא ינצח - ולנו יש את זה. לנו יש יותר כוח עד שנעצור בעזרת השם את ראש הממשלה ואת התוכנית המסוכנת שלו".

  

ואמנם אלפי פעילי הימין, חלקם נראו מותשים, עשו את דרכם מצומת רנן בחזרה לחניון אופקים. במקביל, הצבא והמשטרה דיללו את כוחותיהם במקום.  

 

במהלך הלילה התקיים משא ומתן בין הכתומים לניצב אורי בר-לב, מפקד המחוז הדרומי במשטרה. במהלך המגעים האינטנסיביים, הודיע להם ניצב בר-לב חד משמעית שאם עד אור ראשון לא יתפנו, הוא יזמין אוטובוסים לקראת פינוים על ידי המשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני סופר
השוטרים יפנו?
צילום: רוני סופר
צילום: רוני סופר
עייפים בצומת
צילום: רוני סופר
צילום: רוני סופר
מנוחת הלוחמים
צילום: רוני סופר
צילום: רוני סופר
והמתנחלים
צילום: רוני סופר
מומלצים