שתף קטע נבחר

המתנחלים מתכננים: לצאת הערב לעבר הגוש

הערב תקיים הנהגת המתנחלים תדריך ובו יתבררו פרטי הפעולה היומית. החלופות שנשקלות: יציאת כאלף כלי רכב לעבר מעבר כיסופים, יציאה רוחבית של מתנגדי הפינוי אל תוך השדות וכן נסיעה בארבעה ראשים לעבר כיסופים. שיאו של המאבק: ביום שלישי ורביעי הבא. ובינתיים: אופקים הולכת ומתרוקנת ממפגינים

המאבק בפינוי: המתנחלים מתכוונים לחדש הערב (יום ה') את המאבק בתוכנית ההתנתקות. ל-ynet נודע כי אחת החלופות שנבחנות לפעולה היא להסיע פעילים רבים בכלי רכב לגוש קטיף בדרכים לא דרכים. במועצת יש"ע מתכננים ששיאו של המאבק יתקיים באמצע השבוע הבא. ולמרות התוכניות הגדולות בשטח הדברים נראים אחרת - בפארק אופקים ישנם רק כמה אלפי פעילי ימין שנראים מעולפים על רקע החום הכבד - אחרי שלושה ימים בשטח.

 

 

היום הודיעו ראשי יש"ע על כוונה לבצע הערב מהלך נגד הפינוי, אך לא פירטו מה האפשרויות. לדבריהם, הם ימסרו את כל הפרטים בתדרוך שייערך הערב בשעה 17:30.

 

בתוך כך ל-ynet נודע כי בין החלופות שנשקלות: נסיעה של כאלף כלי רכב לכיוון מעבר כיסופים, כאשר ההנהגה תורה לאנשיה לעזוב את אופקים והם יקבלו מפות ומסלולים בדרכים לא מסומנות, על מנת להגיע למעבר כיסופים. ההערכה היא כי הוראה כזו תקשה מאוד על הצבא והמשטרה לעצור את פעילי הימין.

 

חלופה אחרת היא יציאה של מתנגדי הפינוי מאופקים בצורה רוחבית והליכה בשורה אל תוך השדות אשר תקשה גם על הצבא והמשטרה. אופציה שלישית היא נסיעה בארבעה ראשים (קבוצות) לעבר מעבר כיסופים.

 

ביש"ע יודעים כי הפעולה הערב צריכה להיות שונה מקודמותיה. בשעה זו נמצאים רק כמה אלפים בתוך פארק אופקים, אך ביש"ע קראו לרבים לבוא להצטרף והם צופים כי בערב יהיו לפחות כ-10,000 בני אדם, מה שיסייע לפעולתם. החלטה סופית בעניין תתקבל רק אחר הצהריים, לקראת הפעולה.

 

ההערכה היא שבסוף השבוע יירגע טיפה המצב, ביש"ע מודעים לכך שהפעילים יחזרו בשבת לבתיהם ומעריכים כי במהלך השבת יבואו כוחות חדשים ורעננים לאופקים.

 

השיא של המאבק נגד ההתנתקות צפוי להיות ביום שלישי, לכל המאוחר ביום רביעי, כאשר ייעשה גם "שימוש" בתשעה באב, שיחול יום לפני יישום תוכנית ההתנתקות.

 

ולרשטיין: אנחנו חזקים

 

במודיעין בפארק אופקים, בו נמצאים המפגינים, נתלה שלט גדול עם זמני יציאות האוטובוסים לירושלים, תל-אביב ואזור המרכז. ביציאה מהפארק ניכרת היום תנועה ערה לכיוון צפון.

 

פנחס ולרשטיין, ראש המועצה האזורית בנימין אמר היום ל-ynet: "נמשיך ללא לאות. בשעה חמש וחצי אחר הצהריים אנחנו נכנס את כולם ונודיע על המהלך הבא שנבצע הערב". לדברי ולרשטיין, אבנר שמעוני, ראש המועצה האזורית ראש עזה, אמר לו כי "כל עוד אתם חזקים אנחנו חזקים, לא נחתום על פינוי-פיצוי ולא נעזוב. אם אתם תתפרקו, אנחנו נתפרק ונלך לארוז את הדברים".

 

על כך שהמשטרה מתכוונת כבר היום לפנות את המפגינים מפארק אופקים אמר ולרשטיין: "שינסו לפנות אותנו, אם הם יפנו אותנו מכאן - אנחנו נלך לאופקים". עוד אומר ולרשטיין: "ציבור הולך אבל גם ציבור בא, אנחנו נהיה פה גם בשבת, אנחנו ממשיכים במאבק".

 

"בוקר טוב לכל נאמני ארץ ישראל", כך קרא ראש המועצה האזורית דרום הר חברון צביקי בר-חי ברמקול, סמוך ל-5:40 באתר ההפגנה בצומת פדויים: "בוקר טוב לכל הנשים, הילדים והגברים, מסורי הנפש. הלילה, בו לנתם בתעלות ובשדה הקוצים, הוכחתם שיש לנו ציבור מסור שמוכן לעשות הכל כדי להוכיח לראש הממשלה שעליו לעצור את התוכנית המסוכנת. אחרי הערכת המצב, אנחנו נחזור למאהל בפארק אופקים ונחליט מה נעשה בהמשך".

 

בר-חי אמר כי "מי שינצח, ומי שיהיה לו יותר אוויר לנשימה, את ההתמדה ואת המסירות, הוא ינצח - ולנו יש את זה. לנו יש יותר כוח עד שנעצור בעזרת השם את ראש הממשלה ואת התוכנית המסוכנת שלו". ואמנם אלפי פעילי הימין, חלקם נראו מותשים, עשו את דרכם מצומת רנן בחזרה לחניון אופקים. במקביל, הצבא והמשטרה דיללו את כוחותיהם במקום.

 

במהלך הלילה התקיים משא ומתן בין הכתומים לניצב אורי בר-לב, מפקד המחוז הדרומי במשטרה. במהלך המגעים האינטנסיביים, הודיע להם ניצב בר-לב חד משמעית שאם עד אור ראשון לא יתפנו, הוא יזמין אוטובוסים לקראת פינויים על ידי המשטרה. בסך הכל נחקרו היום במפקדה המשימתית של ההתנתקות 441 בני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שוטרים מול מפגינים באופקים
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
לילה לא שקט
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
הערב הכתומים חוזרים?
צילום: ירון ברנר
מומלצים