שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחסור בחיילים: צה"ל יתחיל לגייס בעלי פרופיל 21

  בגלל הירידה הצפויה במספר המתגייסים לשורות הצבא במהלך השנים הקרובות. חיילים בעלי פרופילים רפואיים נמוכים ישובצו במקצועות שהיו סגורים בפניהם בעבר. יוחמרו הקריטריונים לקבלת פרופיל נפשי כך שמספר הפטורים שיינתן על רקע זה יקטן

  צה"ל יחל לגייס חלק מבעלי פרופיל 21 בעקבות מחסור בכוח אדם, מדווח עיתון במחנה שיתפרסם מחר. חיילים עם פרופיל 21 היו פטורים עד כה אוטומטית משירות. ראש אכ"א, האלוף אלעזר שטרן, אמר בשבוע שעבר כי הצבא גם יפתח תפקידים שהיו סגורים עד כה בפני בעלי פרופיל רפואי נמוך של 64 ומטה.

   

  עד כה לא חויבו בעלי פרופיל 21 להתגייס לצה"ל ובמידה שרצו לעשות כן, היו מתנדבים לשירות בתנאים מיוחדים. על פי היוזמה החדשה, ישרתו בקרוב בעלי פרופיל שכזה כחיילים מן המניין שחויבו בגיוס רגיל. האלוף שטרן הוסיף כי הצבא יחמיר את הקריטריונים לקבלת פרופיל נפשי כך שמספר הפטורים שיינתנו על רקע זה יקטן. בשנה האחרונה עלה שיעור מקבלי הפטור הנפשי ב-0.2 אחוזים.

   

  בשבוע שעבר התקיימה באכ"א ישיבה בראשותו של אלוף שטרן במטרה לגבש את רשימת התפקידים החדשים שייפתחו לחיילים עם פרופיל נמוך. שטרן הדגיש כי הרקע ליוזמה הוא ירידה חדה בכמות החיילים הסדירים וחיילי המילואים. לדבריו, בחמש השנים הקרובות צפוי סדר הכוחות של צה"ל לרדת בכ-15 אחוז. זאת לאור תחזית למחזורי גיוס קטנים יותר, הרפורמה במערך המילואים והקיצוץ בשורות צבא הקבע. בימים אלה אף נבחנת אפשרות לקיצור שירות החובה.

   

  גורמים באכ"א הדגישו כי הכוונה היא לפתוח בעיקר תפקידי תומכי לחימה בפני פרופילים נמוכים. מהלך כזה יאפשר לשחרר כוח אדם נוסף למשימות קרביות. "נבדוק האם הפרופיל הרפואי שמונע מחייל לשרת בתפקיד קדמי, מונע ממנו לשרות גם בתפקיד בעורף", אמר האלוף שטרן והוסיף כי "יש לנו מתנדבים שעושים תפקידים שהם שווי ערך לאלה שמבצעים חיילים סדירים". שטרן הסביר כי בחלק מהמקרים התפקידים סגורים לבעלי פרופיל רפואי נמוך כתוצאה מסיבות "היסטוריות" כמו גדוד שישב בעבר באזורים שמנעו מחיילים מסוימים לשרת בו, אולם אף שמאז השתנו הנסיבות, נותרו התפקידים סגורים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  מתגייסים. גם פרופיל 21
  צילום: שאול גולן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים