שתף קטע נבחר

סקירה ראשונית: Windows Vista

Vista מספקת תחושה עזה של דמיון למק, ואמנם, היא תנחת בשוק מאוחר, אך מערכת ההפעלה הבאה של מיקרוסופט מעוררת גם תקווה

בשבוע שעבר הושקה גירסת בטא ראשונה ל-Windows Vista, שנודעה עד כה בשם הקוד "לונגהורן" (וזכתה לכינוי הגנאי Longwait - המתנה ארוכה, בשל הדחיות החוזרות ונשנות). ככל שנחשפו יותר תכונות של מערכת ההפעלה החדשה, גברו ההאשמות לפיהן מיקרוסופט העתיקה ללא בושה תכונות ממערכת ההפעלה

של אפל, OS X.

 

עד כה, רוב המשתמשים לא יכלו לשפוט בעצמם על מה מדובר, אך בשבוע שעבר הפיצה מיקרוסופט את Vista ל-500,000 נסיינים ומפתחים. אך טבעי הדבר כי עותקים של מערכת ההפעלה ידלפו לרשת ויספקו אפשרות הצצה. בשלב מוקדם זה, מערכת ההפעלה רחוקה ממצבה הסופי, אך היא מאפשרת לנו כבר עכשיו לבחון לאן מבקשת מיקרוסופט לקחת אותנו מחר.

 

תחושה מוכרת

 


מק - במראה ובתחושה

 

המסקנות הראשוניות: בהחלט - Vista עושה רושם של חיקוי של המק, במראה ובתחושה. ואמנם, היא תנחת בשוק מאוחר, אולי אפילו מאוחר מדי. עם זאת, עדיין מדובר במיקרוסופט הגדולה, חברה החולשת על כ-90 אחוז משוק מערכות ההפעלה, אשר ביכולתה להתוות את דרך הלבנים הצהובות של המיחשוב האישי בשנים הקרובות.

 

Vista מספקת למשתמשים תקווה כי חלק מה"באגים" המובנים היותר מרגיזים של Windows ייעלמו לנצח, וכל זה יקרה בסוף השנה הבאה, כאשר הגירסה הסופית של מערכת ההפעלה צפויה להופיע.

 

עותק של הבטא הראשונה הותקן במחשב עם מעבד מהיר שהפעיל עד אז Windows 2000. מאחר ומדובר בגירסת בטא, לא נזכיר את הבאגים הקשים שצפויים להיפתר בהמשך. בחרנו להתמקד בפוטנציאל של Vista, ומצאנו לא מעט. יש לציין כי גירסת הבטא השנייה, שתושק בהמשך השנה, צפויה לכלול הרבה תכונות חדשות ותיראה דומה יותר למוצר הסופי.

 

שיפור מרשים בתחום ארגון המידע ואיתורו

  


קל יותר לאתר מידע

 

השיפור המרשים ביותר ב-Vista נוגע לדרך בה מערכת ההפעלה מארגנת ומוצאת מידע. ב-Windows XP, המשתמשים רגילים להפעיל תוכנה באמצעות לחיצה על הכפתור Start ובחירה בתוכנה מסוימת מתוך רשימה. אם התוכנה לא מופיעה ברשימת התוכנות הפופולריות בתפריט המקוצר, עליו לנבור ברשימה ארוכה יותר של כל התוכנות.

 

בבטא הראשונה, רשימת התוכנות הפופולריות עדיין נמצאת, אך אם התוכנה המבוקשת לא נמצאת בה, תוכלו למצוא אותה בקלות רבה יותר. חסל סדר פתיחת תפריט נוסף - ניתן יהיה לחפש תוכנה על ידי הקלדת שמה לתיבת חיפוש מובנית בתפריט. אם היא קיימת, התוכנה המבוקשת תוקפץ לראש הרשימה.

 

תפריט התחל שודרג

 


"התחל" שודרג

 

רשימת השיפורים לא מסתיימת כאן. מי שרוצה למצוא מסמך ב-XP, נאלץ להשתמש באפשרות החיפוש המשולבת בתפריט Start - הבלתי יעילה במיוחד. לאחר הקלדת מילות מפתח, דמות מונפשת - קוסם או כלב - מבצעת ריקוד קצר בעוד הדיסק הקשיח נסרק באיטיות. בשיטה החדשה, התוצאות מוצגות תוך שניות, והן ויש חלוקה בין מסמכים, תמונות, הודעות דואר אלקטרוני, קטעי וידאו ועוד.

 

נוסף על כך, ניתן לשמור חיפושים כתיקייה וירטואלית, שתישמר ותתעדכן באופן קבוע. כאשר תיפתח אותה תיקייה, היא תציג את כל הקבצים המתאימים לקריטריונים מסוימים של חיפוש. (ניתן להצמיד מילות מפתח - תגים - לכל קובץ במטרה להקל על איתור וארגון של קבצים לא טקסטואליים כמו תמונות או וידאו.

 

חובבי Mac בוודאי דופקים את ראשם בקיר ברגע זה. תכונה זו דומה מאוד ל-Spotlight של הטיגריס, הגירסה האחרונה של OS X. דמיון מקרי? לא נהמר על כך.

 

דמיון למק גם בגרפיקה

 

חובבי המק בוודאי גם יזעמו לנוכח הדמיון בגרפיקה: פסי התקדמות ירקרקים מהבהבים, כפתורי "הקטן"-"הגדל"-"סגור" בכל יישום מתנהגים מאוד דומה ל-OS X כשמציבים מעליהם את סמן העכבר. כל חלון מטיל צל בעוד שולי היישום ושורת הכותרת שקופים במידה. האייקונים של התיקיות חושפים מעתה טפח מתכניי הקבצים, למשל, תיקייה של תמונה תציג גירסה קטנה של התמונה כברירת מחדל, כאשר ניתן להגדיל את האייקונים האלה באופן קבוע.

 

לבסוף, כאשר פותחים יישום חדש, החלון לא מופיע באופן רגיל אלא "מגיח" עם אנימציה מיוחדת. כאשר סוגרים חלון, הוא "מחליק" אל תוך שורת המשימות, גם עם אנימציה.

 

יש להמתין עדיין ולראות אם היכולות הגרפיות של Vista יספקו קצת יותר מאשר גימיקים שמושכים את העין. אפל עשתה עבודה נהדרת בתחום הזה, בייחוד בטכנולוגיה הקרויה Expose, המאפשרת לצפות בכל החלונות הפתוחים כעת על שולחן העבודה בקליק אחד ולגשת לכל אחד מהם בקלות.

 

השינויים המהותיים - באבטחה

 

למרות השיפורים בתחום החיפוש והגרפיקה, השינויים המהותיים ביותר הם בתחום אבטחת המידע של Windows. גולשים יבחינו כי הפיירוול המובנה במערכת ההפעלה יכול מעתה לחסום תקשורת נכנסת וגם יוצאת ולא רק נכנסת. Vista כוללת כלים מובנים המונעים התקנה של וירוסים ממחשבים נגועים באינטרנט או רשת מקומית. מערכת ההפעלה מציעה גם כלים בסיסיים להסרת תוכנה זדונית (malware).

 

אחד השינויים המהותיים בתחום האבטחה נוגע לטיפול בהרשאות משתמשים. בעודWindows XP איפשר למשתמשים שהוגדרו מנהלי מערכת (administrator) לעשות כל מה שהם רוצים, פחות או יותר, ב-Vista המצב הוא שונה. מדיניות ההגנה על החשבונות (User Account Protection) מחייבת אפילו מנהלי מערכת להזין סיסמה בכל פעם שהם מבקשים לערוך שינוי הגדרה במערכת. מדובר בשכבת הגנה נוספת, שדומות לה משולבות במערכות הפעלה מבוססות יוניקס, בהן Mac OS X וגם בלינוקס.

 

תכונת הגנה זו לא פועלת כברירת מחדל בגירסת הבטא הראשונה ולא ברור מה יהיה מצבה בגירסה הסופית. הבטא התנהגה כלפי באופן פרנואידי במיוחד: היא לא אפשרה לי לשנות את הגדרות השעון (!) או אף לגשת להגדרות הנגישות מבלי להזין את הסיסמה.

 

על פי החשד שלי, תכונות האבטחה המחמירות הקשו עלי להתקין תוכנות רבות, בהן גם משחקים ותוכנת הניהול המשמשת אותי לגישה לרשת המשרדית שלי (סיבה נוספת עשויה לנבוע מכך שתוכניות התקנה מסוימות בודקות את מערכת ההפעלה ומסרבות להמשיך בהתקנה אם הן לא מזהות אותה).

 

מלחמות ה-PC לא נגמרו

 

ב-Vista ניכרו בעיות של חוסר תאימות עם גירסאות קודמות של Windows - רובן צפויות להיפתר בגירסה הסופית. אם בעיות אלה ואחרות לא ייפתרו - מיקרוסופט צפויה להתמודד עם משבר בנקודת זמן רגישה במיוחד מבחינתה - בדיוק כאשר אפל - אשר לשם שינוי מחקה את מיקרוסופט - צפויה להעביר את OS X להתבסס על מעבדי אינטל ולשחרר עדכון נוסף למערכת ההפעלה. אם אפל מחביאה בכובעה כמה שפנים שיישלפו בנקודה הקריטית, מיקרוסופט עשויה למצוא עצמה במשבר רבתי. מלחמות ה-PC עדיין לא הוכרעו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים