שתף קטע נבחר

צילום: חגי אהרון

האלוף רון-טל: לקבור את הרוצח מחוץ לגדר

הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, הורה לבדוק את נסיבות הפיגוע הלאומני בשפרעם. מפקד זרוע היבשה, האלוף יפתח רון-טל אמר ל-ynet: "נבחן כיצד הצליח לחדור לשורות צה"ל פושע שניצל באופן ציני שאין שפל ממנו את מדי צה"ל ואת הנשק הצבאי. איך בכלל גייסו אותו?

מפקד זרוע היבשה, האלוף יפתח רון-טל, מביע הלילה (יום ו') בשיחה עם ynet זעזוע עמוק מהעובדה שחייל צה"ל ביצע פיגוע לאומני נגד ערבים. "אין בסמכותי לקבוע דברים לגבי קבורתו, אבל כמפקד בצה"ל, לדעתי הוא אינו ראוי לקבורה צבאית ולשום קבורה עם סממנים צבאיים. אם זה תלוי בי, הייתי קובר אותו מחוץ לגדר. הוא לא ראוי בחייו וגם לא במותו".

 

האלוף רון-טל אמר ש"צה"ל ייאלץ מעתה לנקוט בפעולות שלא נקט בעבר כדי למנוע אירוע כזה בעתיד. נעשה כל מה שיידרש כדי שדבר שכזה לא יחזור".

גורמי צבא אומרים שיש צורך להפעיל אמצעים חדשים וחסרי תקדים, כדי לאתר גורמים קיצוניים ביחידות הצבאיות. אמש מונה קצין בדרגת אלוף-משנה לבחון את הפרשה. הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, הוקיע את הרצח, הורה לבדוק את נסיבות האירוע ושלח תנחומים למשפחות ההרוגים.

 

לדברי האלוף רון-טל הקצין הבודק, אלוף משנה ארז הנקין, יבדוק את כל הכשלים שהיו בגיוסו של עדן נתן זאדה מראשון לציון, "נבחן כיצד הצליח לחדור לשורות צה"ל פושע שניצל באופן ציני שאין שפל ממנו את מדי צה"ל ואת הנשק הצבאי וביצע בחסות הסממנים הצבאיים רצח של אזרחים חפים מפשע. נבדוק גם איך בכלל גייסו אותו".

 

מפקד זרוע היבשה ציין שהיחידה שבה שהה החייל ביצעה את הנהלים הנדרשים במקרה של עריקות ואף דיווחה למצ"ח כאשר התברר שהחייל נושא נשק, שיקר בדבר מקום מגוריו. "אולי היה מידע על החייל, שיכול היה להדליק נורות אדומות והמידע לא הגיע אלינו. כל הדברים הללו שהובילו בסופו של דבר שחייל יבצע פשע אידיאולוגי וירצח אזרחים חפים מפשע על לא עוול בכפם ייבדק באופן יסודי".

 

גם ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף אלעזר שטרן, אמר כי מותו של זאדה הוא אירוע שיש עמו קלון. לדבריו, על פי פקודות צה"ל ישנה אפשרות לקבור את זאדה בקבורה אזרחית או בקבורה צבאית ללא סממני כבוד. החלטה סופית בעניין טרם התקבלה.

 

רק פעם אחת נשלח רב צבאי לחפש בתפוח

 

קצינים בצה"ל הודו בשיחה עם ynet שייתכן שניתן היה לעשות משהו עוד לפני הפיגוע. גורמים במשטרה הצבאית החוקרת שהחלו לבדוק את הפרשה אמרו שאמנם היה קשר בין המפקדים בבסיס ניצנים להוריו של החייל, המשטרה הצבאית פנתה פעמיים למפקד הבסיס לבצע פעולה אקטיבית על מנת לקחת את נשקו של החייל - פעולות שלא נעשו. "בכל פעם שיש עריק שיוצא עם נשק לוחצים על המפקדים לפעול להחזרת הנשק, כך גם היה במקרה הזה".

 

המכתב שהשאיר החייל חשף את עמדותיו ולכן לא מן הנמנע שהיה צריך להפעיל יותר לחץ בחיפושים אחריו. רק פעם אחת שלחו בצה"ל רב צבאי לתפוח, אך זה חזר ריקם. רק באחרונה נעצרו שני חיילי צה"ל מגדוד הנח"ל החרדי בחשד שהטמינו מטען דמה בירושלים. חקירת היחידה המרכזית של מצ"ח העלתה חשד כי האירוע בבירה אינו היחיד מאחוריו עומדים השניים.

 

ח"כ דני יתום, לשעבר ראש המוסד אמר ל-ynet: "צה"ל חייב לבצע בדיקה פנימית כדי לענות על השאלה: כיצד עריק הסתובב כל כך הרבה ימים ועוד עם נשק. מתחייבת גם בדיקה נוספת של השב"כ והצבא על מנת לתת תשובה לשאלה כיצד קרה שהשב"כ ידע על הפוטנציאל הגרוע שטמון בהסתובבות הרוצח ולא דווח לצה"ל. אם השב"כ העביר את המידע שהאיש מסוכן, מדוע לא עצרו אותו? ואם לא העביר את המידע, גם זו תקלה חמורה".

 

לדברי דני יתום, "לאנשי ימין קיצוני יש אולי עניין לגרום לאנדרלמוסיה כדי לעצור את ההתנתקות. האירוע מראה שיש טרור יהודי, לשמחתי לא בהיקפים העצומים של הטרור הפלסטיני, אך גם מקרה או שניים, הם מקרה אחד יותר מדי. מבחינתי, אין הבדל בין הטרוריסט הזה לטרוריסט של החמאס.

 

"אני משוכנע שמועצת יש"ע והרבנים שמסיתים לסרבנות והתנגדות לא מתכוונים שטרור יהודי יפגע בחפים מפשע, אך הדברים שלהם, הקריאות שלהם לדה-לגיטימציה של הממשלה ושל ראש הממשלה עלולים להתפרש כקריאת עידוד לבצע מעשים שכאלה. זאת שטיפת המוח שעלולה להתפרש כקריאה לעשות הכל כדי לעצור את ההתנתקות ואצל חלק מהאנשים זה גם פיגועים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: תומריקו
המחבל, עדן נתן זאדה
צילום רפרודוקציה: תומריקו
צילום דובר צה"ל
האלוף רון-טל
צילום דובר צה"ל
צילום: חגי אהרון
האוטובוס שבו בוצע הפיגוע
צילום: חגי אהרון
צילום: איי פי
רבים התגודדו בשפרעם
צילום: איי פי
מומלצים