שתף קטע נבחר

נסיונות לחלץ צוללת רוסית שנלכדה באוקיאנוס

צוותי המחלצים במרוץ נגד הזמן: שבעה אנשי צוות של צוללת רוסית נתקעו בעומק של כ-200 מטר, ויש להם חמצן ליום אחד בלבד. ארה"ב ובריטניה שלחו ציוד טכנולוגי משוכלל שבעזרתו גררו את הצוללת למרחק של כמה עשרות מטרים, אך מפקדי הצי טוענים כי ההליך נמשך זמן רב מדי

מרוץ נגד הזמן: גם הבוקר (שבת) נמשכים הנסיונות לחלץ צוות של שבעה מלחים רוסיים שנלכדו בצוללת מול חופי קאמצ'טקה שבאוקיינוס השקט, לאחר שנתקעה מתחת לפני הים.

 

הצוללת נתקעה בעומק של כ-200 מטר לאחר שהמדחף הסתבך ברשת דייגים. על פי דיווחים נוספים, הצוללת היתה נתונה באימון לחימה  ונתקעה באנטנה של מערכת הפיקוח על החופים, שמוצבת אף היא מתחת למים, ומיוצבת בעזרת עוגן שמשקלו 60 טון.

 

הצי של רוסיה נעזר בכוחות בינלאומיים במטרה למשות את הצוללת. זאת, במרוץ נגד הזמן, לאחר שהחמצן בכלי השיט אמור להספיק ליום אחד בלבד, אולם כבר נשמעו מומחים שטענו כי אספקת החמצן תספיק עד ליום ב'. הממונה הכללי על הצי הרוסי, ולדימיר פפלאייב הסביר: "עלינו להשלים את המשימה תוך יום, כיוון שאספקת החמצן עלולה להיגמר". 

 

תשע ספינות רוסיות הגיעו למקום, וארה"ב ובריטניה שלחו כוחות לסייע בניסיונות החילוץ. מטוס ובו ציוד טכנולוגי משוכלל שנועד לפעולה תת ימית נחת בשדה תעופה סמוך, במטרה להעזר בו כדי למשות את אנשי הצוות. עוד דווח בכלי התקשורת ברוסיה, כי דובר הצבא במדינה, גיאורגי רומנוביץ', הודיע שפרקו את הציוד מהמטוס במטרה להעביר אותו במהירות לאזור האסון.

 

פנייתה של רוסיה לסיוע בינלאומי חושפת את מצוקתו של הצי הרוסי, ומתקשרת גם לאסון שקיעתה של הצוללת "קורסק" שארע לפני חמש שנים. 118 אנשי הצוללת נספו באסון, לאחר שרוסיה לא מיהרה להסתייע בגורמי חוץ כדי לחלץ את אנשיה מתחת לים.

 

מפקד הצי הרוסי, ויקטור פיודורוב, הסביר כי כוחות החילוץ אמורים לגרור את הצוללת מקום שאליו יוכלו להגיע צוללנים. "המצב אינו פשוט. אינני רוצה להציג את הדברים בצורה דרמטית מעבר למידה, אך בד בבד אין אפשרות להצהיר כי יש פיתרון פשוט למצב".

 

עד כה הצליחו כוחות החילוץ לגרור את הצוללת למרחק של 60 מטרים, ופיודורוב הסביר כי ההליך נמשך זמן רב מהצפוי.

 

"יש לנו רק יום אחד לפעול, ואנחנו עושים את כל הפעולות הנדרשות להצלת אנשינו", נמסר מהצי הרוסי. 

 

מצלמות תת ימיות שידרו תמונות של ניסיונות החילוץ ואף נמסר כי אנשי הצוללת עומדים בקשר עם אנשי הצי, וכי מצבם "משביע רצון".


פורסם לראשונה 05/08/2005 20:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים