שתף קטע נבחר

האלמנה של דרק רוט: השאירו את הרוצח בארגנטינה

בית משפט ארגנטינאי קבע שבן-איבגי יוסגר לישראל רק אם יזכה להקלות מפליגות בעונשו. המשמעות עשויה להיות שחרור תוך 4 שנים בלבד. אלמנתו של דרק רוט מעדיפה שרוצחו יתהלך חופשי בארגנטינה, אם הסגרתו כרוכה בהקלה בעונש והיא אומרת ל-ynet: "אם הפרקליטות תסכים, תהיה זו מחיקת זכרו של בעלי. אסור לתת פרס לרוצח"

כבר קרוב לשנה ממתינה ישראל להסגרתו של משה בן-איבגי, רוצחו של נהג המונית דרק רוט ז"ל. רצח רוט ב-94' על-ידי שני נערים "בני טובים" מהרצליה זיעזע אז את המדינה. במאי 2004 נמלט בן-איבגי מן הכלא וכעבור כחצי שנה נתפס בארגנטינה בחשד לעבירות סמים. ארגנטינה, שאין לה הסכם הסגרה עם ישראל, מציבה כעת דילמה לא פשוטה בפני ישראל: הרוצח יוסגר רק בתנאי שיזכה להקלות מפליגות בעונש - ולא יועמד לדין על הבריחה מן הכלא. בעוד שבמשרד המשפטים מתלבטים קשות בסוגיה, מציגה אלמנתו של רוט, גילה, עמדה נחרצת בנושא: עדיף שיהלך חופשי בארגנטינה. 

 

"אם הפרקליטות תסכים לעסקה, תהיה זו מחיקת זכרו של בעלי. אסור לתת פרס לרוצח", אומרת האלמנה ל-ynet. "אם הרוצח של בעלי לא יחזור לרצות את מלוא עונשו, עדיף שלא יסגירו אותו בכלל".

 

רוט נרצח בשנת 94' על-ידי משה בן-איבגי וארבל אלוני. השניים, אז נערים צעירים, נשפטו ל-16 שנות מאסר. באחת מחופשותיהם, ביצעו השניים שוד, ונידונו לשנות מאסר נוספות. אז גם פורסם שמם של השניים בתקשורת, והם זוהו עם ביצוע הרצח של רוט. במאי 2004, במהלך חופשה מהכלא, נמלט בן-איבגי מישראל. הוא נעצר כעבור כחצי שנה בארגנטינה בחשד לעבירות סמים.

 

הארגנטינאים, כאמור, הסכימו להסגיר את בן-איבגי לישראל במספר תנאים. ראשית דרשו שלא ימשיך לרצות את תקופת המאסר שלו על הרצח שביצע, כיוון שהרצח בוצע בעת שהיה בן-איבגי קטין. תנאי נוסף שהציבו - בן-איבגי לא יועמד לדין על בריחתו מהכלא. המשמעות המעשית של התנאים שהציבו הארגנטינאים היא שבן-איבגי יחזור לכלא רק לשם ריצוי עונשו על השוד שביצע - עונש של ארבע שנים בלבד שבסופן ישתחרר. הדילמה הקשה מדירה בימים אלו שינה בקרב מקבלי ההחלטות בישראל - האם להיענות לדרישת הארגנטינאים, או לוותר על ההסגרה.

 

גילה רוט, אלמנתו של הקורבן בפרשה, הזדעזעה מהחלטת בית המשפט הארגנטינאי בעניין ההסגרה, אך בדילמה שנוצרה יש לה עמדה ברורה: "אם הוא יחזור לישראל בתנאים האלה", היא אומרת, "הוא מקבל פרס גם על הרצח וגם על הבריחה". את המסר העבירה רוט לפרקליטות באמצעות מרכז נגה – המרכז המשפטי לנפגעי עבירה בקריה האקדמית קריית אונו.

 

"אני רואה בהסכמה לצו הארגנטינאי את מחיקת זכרו של בעלי", אומרת רוט. "האיש הזה הרס משפחה, ולא יעלה על הדעת למחול לו על יתרת העונש שנקבע לו. נכון שבארגנטינה הוא יהיה חופשי ובישראל הוא יהיה עוד 4 שנים בכלא, אבל אי אפשר להסכים לצו המאפשר לרוצח להתחמק מעונש על העבירה האכזרית שהוא ביצע".

 

ראש מרכז נגה, ד"ר דנה פוגץ', מסבירה כי אם תקבל ישראל את צו ההסגרה, יהיה בכך מסר לעבריינים שהפשע משתלם. "הקלה עם רוצח, שנתפס בעיני החברה כסמל של שפלות ורוע, תפתח בפני אחרים את הדלת לגן העדן לפושעים הישראלים. הם יוכלו לראות בארגנטינה מקלט, מאחר שגם אם ייתפסו לא יצטרכו לתת על כך את הדין". פוגץ' הדגישה גם כי אם בן-איבגי ינסה אי פעם לשוב לישראל או יגיע למדינה שיש עמה הסכם הסגרה, יש לפעול להחזרתו לארץ לשם מיצוי הדין עמו.

 

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה כי ההחלטה בנוגע לעניינו של בן-איבגי תתגבש בימים הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
"שיישאר בארגנטינה". גילה רוט
צילום: צביקה טישלר
צילום: איי אף פי
בן-איבגי. ארבע שנים בלבד?
צילום: איי אף פי
דרק רוט
מומלצים