שתף קטע נבחר

האוקיינוס השקט: הצוללת הרוסית חולצה בשלום

כלי רכב תת ימיים, המופעלים באמצעות שלט רחוק, הצליחו לחתוך את הכבלים שמנעו את תנועתה של הצוללת הרוסית שנלכדה במעמקי האוקינוס השקט. אנשי הצוות ביצעו "עליית חירום" לפני המים - ושרדו את המהלך

הסתיימה בשלום הדרמה במעמקי האוקיינוס השקט: כלי רכב תת ימיים, המופעלים בשלט רחוק, הצליחו לשחרר הבוקר (יום א') את הכבלים בהם הסתבכה לפני שלושה ימים הצוללת הרוסית. הצוללת ביצעה עליית חירום ונמסר כי שבעת אנשי הצוות שהיו לכודים בה בריאים ושלמים.

 

את כלי הרכב המיוחדים סיפקו צוותי חילוץ אמריקנים ובריטים שהצטרפו אמש לניסיונות לחלץ את שבעת אנשי הצוות הלכודים בצוללת, שנתקעה מתחת למים מול חופי קאמצ'טקה שבאוקיינוס השקט. מבצע החילוץ היה מירוץ של ממש נגד הזמן מאחר שהחמצן שבצוללת עמד להיגמר.

 

 

לפני החילוץ הבוקר, הסביר מפקד אזור האוקינוס השקט בצי הרוסי, ויקטור פיודורוב, "יש להם אוויר. אך אפשר לתאר את המצב הנפשי שלהם לאחר יומיים".

 

עוד לפני שהחל החילוץ סיפר פיודורוב כי חיל הים יצר קשר עם המלחים שבצוללת במוצאי שבת וכי מצבם היה "משביע רצון". לדבריו, למרות הטמפרטורות הנמוכות בכלי השיט, הנעות בין חמש לשבע מעלות צלסיוס, "אנשי הצוות לא איבדו תקווה".

 

לדבריו, "עבודות החילוץ יימשכו ללא הפסקה כל היום וכל הלילה עד שנרים את הבחורים שלנו לפני הים". גורמים רשמיים בחיל הים מסרו כי נוצר קשר עם אנשי הצוות אחת לכמה שעות.

 

פנייתה של רוסיה לסיוע בינלאומי חשפה את מצוקתו של הצי הרוסי, ומתקשרת גם לאסון שקיעתה של הצוללת "קורסק" שארע לפני חמש שנים. 118 אנשי הצוללת נספו באסון, לאחר שרוסיה לא מיהרה להסתייע בגורמי חוץ כדי לחלץ את אנשיה מתחת לים.

 

הצוללת לא היתה מצוידת בכלי רכב המסוגלים לבצע חילוץ בעומק כזה, והיתה בעומק רב מדי על מנת שאנשיה יוכלו לשחות לפני הים בכוחות עצמם וכן על מנת שצוללנים אחרים יגיעו אל הצוללת ויחלצו אותם. 


פורסם לראשונה 07/08/2005 01:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצוללת באוקינוס
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
החמצן עומד להיגמר
צילום: איי פי
מומלצים